Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Переуступка боргу фізособою – первинним кредитором іншій фізособі підлягає обкладенню ПДФО: ДПС

11.03.2024 15 0 0

Згідно зі ст. 512 Цивільного кодексу (далі – ЦК) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги), а також у інших випадках, встановлених законом. 

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 ЦК). 

До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі та на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦК). 

Таким чином, в результаті відступлення права вимоги кредитором, у тому числі якщо таке відступлення здійснено на підставі договору купівлі-продажу, відбувається зміна однієї особи (кредитора) на іншу особу (кредитора). 

Відповідно до пп. 14.1.54 Податкового кодексу (далі – ПК) дохід із джерелом їх походження з України – будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні. 

Отже, у фізичної особи – дебітора (позичальника) не виникає дохід (об’єкт оподаткування) у розумінні пп. 14.1.54 ПК, оскільки у неї залишаються зобов’язання щодо погашення заборгованості за отриманим кредитом. 

Причому фізична особа – продавець (первинний кредитор) отримує дохід у вигляді обумовленої договором вартості (ціни) права вимоги від фізичної особи – покупця. Такий дохід відноситься до доходу з джерелом його походження з України та включається до об’єкта обкладення ПДФО як дохід, отриманий відповідно до умов цивільно-правового договору. 

Фізична особа, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язана включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів за ставкою, передбаченою п. 167.1 ПК (18 %). 

ГУ ДПС в Івано-Франківській області


Приєднуйтесь до Uteka у Telegramm

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали