Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нюанси виписки податкової накладної

01.02.2024 20 0 0

ГУ ДПС у Вінницькій області нагадує, що правові основи обкладення ПДВ встановлено розд. V та підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу (далі – ПК). Зокрема, правила формування податкових зобов'язань з ПДВ регулюються ст. 187 і 201 ПК. Відповідно до п. 187.1 ПК датою виникнення податкових зобов'язань із постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: 

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; 

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. 

При цьому, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку – продавець товарів/послуг,  зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних  у встановлений ПК термін та надати її покупцю за його вимогою. 

Згідно з пп. 14.1.191 ПК постачанням товарів є будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Підпунктом 14.1.202 ПК визначено, що продаж (реалізація) товарів – це будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. 

Пунктом 44.1 ПК передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. 

Таким чином, з метою обкладення ПДВ при здійсненні операцій з постачання товарів, оплата за які не відбулася і постачальник не визначає податкові зобов'язання за касовим методом, датою виникнення податкових зобов'язань із ПДВ вважається дата, на яку припадає початок передачі товару від постачальника або безпосередньо покупцю, або організації, яка здійснюватиме доставку покупцю цього товару будь-яким способом (перевезення, пересилання тощо). 

Підтвердженням дати, на яку припадає початок передачі (переміщення) товару, є дата, яка визначає фізичне переміщення товару зі складу (або будь-якого місця зберігання) продавця з метою доставки зазначеного товару покупцеві, в тому числі дата, вказана у документах на перевезення (переміщення, пересилання) товару, які відповідно до ст. 307 Господарського кодексу оформляються в установленій формі із складанням комплекту перевізних документів з урахуванням виду транспорту, яким здійснюється перевезення. 

Відтак, відповідно до вимог п. 201.10 ПК постачальник по першій з подій – даті відвантаження товару – зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних і  надати покупцю за його вимогою. 

ГУ ДПС у Вінницькій області

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали