Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Нарахування відпусткових від Держпраці

29.05.2019

Як показує практика, роботодавці просто забувають про коригування відпусткових, тобто не «дотягують» зарплату, нараховану в розрахунковому періоді до підвищення окладів (тарифних ставок), до рівня нинішньої зарплати працівника.

Так, якщо підвищення окладів (тарифних ставок) відбулось у розрахунковому періоді, за який обчислюється середня зарплата, коригування проводиться. Крім того, коригування необхідне і в разі, якщо місячний оклад (тарифна ставка) прив’язаний до розміру прожиткового мінімуму або мінімальної зарплати.

Якщо оклади (тарифні ставки) було підвищено, коли працівник перебував у відпустці, середній заробіток коригується з дня підвищення окладу (ставки) відповідно до абзацу другого п. 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100. Донарахування проводяться і тоді, коли працівник відразу після відпустки звільняється, а в період його відпочинку було підвищено оклади. На це вказано в листі Мінпраці від 24.10.08 р. № 696/13/84-08.

Проте є випадки, коли коригування не проводиться, зокрема, якщо підвищення посадового окладу працівника пов’язане з присвоєнням більш високого розряду або переведенням на іншу, більш високооплачувану роботу (посаду). Проте і в цій ситуації є маленький нюанс: якщо в розрахунковому періоді, крім підвищення окладу у зв’язку з переведенням працівника на більш високооплачувану посаду, підвищувалися оклади (і це не пов’язано з «підвищенням» працівника), то слід відкоригувати зарплату.

Крім того, надаючи щорічні відпустки, роботодавці не повинні забувати про таку складову, як матеріальна допомога на оздоровлення.

Так, згідно зі ст. 57 Закону від 10.12.15 р. № 889-VIII «Про державну службу» (далі – Закон № 889) у разі оформлення щорічної основної відпустки держслужбовцям (її тривалість, як і раніше, становить 30 календарних днів) виплачується грошова допомога в розмірі середньомісячної зарплати. Зауважимо, що гарантована матеріальна допомога на оздоровлення виплачується держслужбовцям (та іншим бюджетникам) раз на рік. Тому держслужбовець, якого переводять з одного держоргану до іншого, має право на отримання такої допомоги лише один раз (див. лист Мінсоцполітики від 23.12.16 р. № 1791/0/101-16/281).

Посадовим особам ОМС матеріальна допомога на оздоровлення надається відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону від 07.06.01 р. № 2493-III «Про службу в органах місцевого самоврядування» (далі – Закон № 2493) у розмірі посадового окладу. Це означає, що така виплата зазначеній категорії працівників передбачена законодавством, отже, є гарантованою (обов’язковою).

Крім того, згідно з пп. 3 п. 2 постанови КМУ від 09.03.06 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Постанова № 268) керівники ОМС мають право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення у разі оформлення щорічної відпустки в розмірі, що не перевищує середньомісячну зарплату працівника.

Рішення про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення приймає керівник ОМС, ураховуючи наявність коштів. Так, якщо коштів не вистачає на виплату допомоги в розмірі середньомісячної зарплати працівника, то допомогу може бути виплачено в розмірі посадового окладу. При цьому конкретний порядок її надання має бути встановлено в Положенні про надання працівникам матеріальної допомоги, що є додатком до колективного договору.

Для службовців ОМС оздоровча допомога — необов’язкова виплата. Якщо керівник прийняв рішення про її виплату, то розмір допомоги не повинен перевищувати середньомісячну зарплату (пп. 3 п. 2 Постанови № 268). Якщо ж коштів, передбачених у кошторисі на виплату такої допомоги, недостатньо, то її можна виплатити в меншому розмірі, беручи до уваги фінансові можливості.

Робітникам, які обслуговують органи держвлади та ОМС, допомога на оздоровлення виплачується в розмірі середньомісячної зарплати (пп. «з» п. 2 наказу Мінпраці від 02.10.96 р. № 77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі – Наказ № 77). Для них така виплата є необов’язковою, тому її здійснюють за наявності коштів на підставі рішення керівника. При цьому вид допомоги Наказом № 77 не конкретизовано, тобто це може бути будь-яка матеріальна допомога, у тому числі й на оздоровлення до щорічної відпустки, яку може отримати робітник протягом календарного року. При цьому якщо обслуговуючий робітник отримає матеріальну допомогу, йдучи у відпустку, то на інші види допомоги протягом поточного року він не зможе претендувати (див. лист Мінсоцполітики від 15.03.16 р. № 272/13/84-16).

А от педпрацівникам виплата матеріальної допомоги гарантована ч. 1 ст. 57 Закону від 05.09.17 р. № 2145-VIII «Про освіту» – у розмірі місячного посадового окладу (ставки зарплати) у разі надання щорічної відпустки. Проте право на виплату такої допомоги мають педагогічні та науково-педагогічні працівники, перелік посад яких затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 р. № 963.

Працівникам, які ведуть викладацьку роботу, але не займають посади педагогічних (науково-педагогічних) працівників, допомога на оздоровлення не виплачується.

Указана допомога виплачується педпрацівникам (за основною посадою) лише за основним місцем роботи під час надання щорічних відпусток згідно з графіком відпусток незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження або обсягу роботи, що виконується. Про це йдеться в листі Мінсоцполітики від 30.11.11 р. № 1079/13/84-11. Ця матеріальна допомога є обов’язковою, і кошти на її виплату мають бути затверджені кошторисом. Під час формування фонду оплати праці на рік для кожного працівника передбачається одна допомога на оздоровлення.

Медичним та фармацевтичним працівникам державних і комунальних закладів (установ) абзацом третім п. 2 постанови КМУ від 11.05.11 р. № 524 «Питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» передбачена виплата допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу до щорічної основної відпустки.

Керівнику закладу виплата оздоровчої допомоги здійснюється за рішенням органу вищого рівня в межах наявних коштів на оплату праці (абзац другий п. 1.6 спільного наказу Мінсоцполітики та МОЗ від 05.10.05 р. № 308/519 «Про впорядкування умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення»).

Таким чином, роботодавцям водночас із нарахуванням відпусткових слід пам’ятати про обов’язкові виплати, передбачені чинним законодавством з оплати праці. Ці виплати є мінімальними державними гарантіями в оплаті праці, і за їх недотримання ст. 265 КЗпП передбачено штраф у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, установленої законом на момент учинення порушення, за кожного працівника, щодо якого воно скоєно.

http://www.kr.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
22.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до Порядку обчислення середньої зарплати Кабмін оновив правила визначення критичності підприємств для бронювання працівників Верховна Рада схвалила в цілому зміни до ПК щодо квартального податкового розрахунку для ФОП ДПС відповідає на актуальні...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
21.05.2025
Критично важливі підприємства до 28 травня мають подати відповідні дані: лист Мінекономіки
Більше за темою: Перелік галузевих та регіональних нормативних актів, якими затверджено критерії визнання підприємств критично важливими в особливий період Зарплатні критерії для бронювання працівників: обчислюємо середню зарплату Мінекономіки в листі від 19.05.2025 № 27-11/37509-07 поінформу...
Нове
23.07.2025
Особливості переведення працівника під час простою
Більше за темою: Пропозиція щодо тимчасового переведення на іншу роботу на період простою Доповідна записка начальника відділу кадрів про тимчасове переведення працівника на іншу роботу на період простою Заява про згоду на тимчасове переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, на...
23.07.2025
Перенесення щорічної відпустки
Щорічна відпустка має бути перенесена на інший період або продовжена в разі хвороби працівника, засвідченої у встановленому порядку, тобто за наявності листка непрацездатності. Більше за темою: Заміна відпустки грошовою компенсацією: коли та як це можна зробити Виїзд заброньованих працівників за к...
23.07.2025
Коли можуть відмовити в оплаті лікарняного
Головне управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області інформує про причини відмови застрахованій особі в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності. Більше за темою: Лікарняний у відпустці: як оплачувати? Чи враховувати суми лікарняних при нарахуванні резерву оплати відпусток Оплата ...
Кращі матеріали