Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи може фізособа-підпримець – платник ЄП надавати благодійну допомогу

01.11.2023 21 0 0

Чи вважається порушенням умов застосування спрощеної системи оподаткування, якщо ФОП надається благодійна допомога шляхом відвантаження товару надання послуг, виконання робіт, що відповідають його виду діяльності? 

Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з ВПП роз’яснює, що згідно з пп. 7 пп. 298.2.3 Податкового кодексу (далі – ПК) у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку (крім платників єдиного податку третьої групи – електронних резидентів (е-резидентів) платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПК, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. 

Відповідно до ст. 1 Закону від 05.07.2012 № 5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі – Закон № 5073): 

  • благодійник – дієздатна фізособа або юрособа приватного права (у т. ч. благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності; 
  • благодійна діяльність – добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара. 

Суб’єктами благодійної діяльності є благодійні організації, які утворені та діють відповідно до цього Закону, а також інші благодійники та бенефіціари (ст. 4 Закону № 5073). 

Згідно зі ст. 24 Цивільного кодексу (далі – ЦК) людина як учасник цивільних відносин вважається фізособою. 

Статтею 50 ЦК визначено, що право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізособа з повною цивільною дієздатністю. Фізособа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її держреєстрації в порядку, встановленому законом. 

При цьому підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку (ст. 42 Господарського кодексу). 

Отже, учасниками цивільних відносин під час здійснення благодійної діяльності є дієздатні фізособи. Благодійна діяльність не може здійснюватись в межах підприємницької діяльності фізосіб-підприємців. 

Східне МУ ДПС по роботі з ВПП 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали