Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Позики між фізособами: як не потрапити в юридичну пастку

Редакція

16.02.2017 717 0 0

Хоча б раз в житті кожному з нас доводилося давати або брати гроші в борг.

Так, багато хто напевно стикався з малоприємною ситуацією: коли підходить час погашати борг, раптом з'ясовується, що боржник і кредитор мають різне уявлення про те, коли і на яких умовах повинні бути повернуті гроші.

Якщо подолати розбіжності не вдається, для врегулювання ситуації може знадобитися звернення до суду. І в цей момент часто спливають маленькі погрішності, допущені на етапі видачі позики, які суттєво впливають на результат суперечки.

Щоб уберегтися від проблем, пропонуємо вам кілька порад по ризикових моментах видачі і погашення позики. Наші рекомендації ґрунтуються на оприлюднених Верховним Судом України правових позиціях в грошових суперечках.

Підтвердження видачі позики

Існує три варіанти підтвердження боргу по позиці між фізичними особами. По-перше, видачу позики можна оформити шляхом підписання договору позики, у якому відразу вказується, що при його підписанні відбулася передача позичальнику зазначеної в ньому суми грошей. По-друге, якщо зазначення на отримання грошових коштів в договорі немає, тоді їх передача оформляється борговою розпискою до договору позики. І в третіх, можна обійтися і взагалі без договору позики, обмежившись складеної боржником борговою розпискою, переданої після підписання кредитору.

Неважливо, який варіант ви виберете, головне, щоб оформлений вами документ містив необхідну інформацію про умови позики.

Мінімальні вимоги до змісту боргової розписки Верховний Суд України виклав у правової позиції по справі № 6-1967цс15: «розписка як документ, що підтверджує боргове зобов'язання, має містити умови отримання позичальником в борг грошей із зобов'язанням їх повернення та дати отримання коштів». Ці ж мінімальні вимоги повинні дотримуватися і при підписанні договору позики.

 Розписка з текстом «Отримав від Петра Середюка 10 000 грн. на купівлю холодильника» не переконає суддю, що гроші передані в борг.

Оскільки в ній не зазначена дата передання грошових коштів, немає вказівки на обов'язок повернути отримані кошти, боржник цілком зможе наполягати на тому, що отримані гроші були не позикою, а подарунком.

Відповідальність подружжя за отриманими позиками

Будьте обережні, якщо даєте пристойну суму в борг легковажній подрузі, навіть якщо її чоловік непогано заробляє. Не сподівайтеся, що зможете в разі проблем з погашенням витребувати борг з його майна.

Відповідальність часткою майна подружжя виникає «лише за умови, що договір був укладений в інтересах сім'ї, а одержане за договором, використано на її потреби» (постанова ВСУ від 18.11.2015 р. № 6-388цс15).

А це означає, що для підвищення шансів повернути борг бажано в договорі позики вказувати його цільове призначення і отримати заодно письмову згода чоловіка на надання такої позики.

Детальніше дивись за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали