Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зовнішня торгівля: підсумки минулого року

Редакція

11.01.2018 282 0 0

Згідно з даними НБУ (він вважає раніше, ніж Держстат, але НБУ вважає за рухом грошей, а в Держстат щодо руху товарів) за 11 місяців 2017 року експорт товарів з України в країни ЄС зріс на 33% в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року і склав близько 35% всього експорту товарів України за одинадцять місяців минулого року. Успіх. Перемога. Якщо не дивитися в цілому зовнішню торгівлю товарами України, то таки да, але якщо подивитися, то вийде трохи інакша картина.

Дійсно, експорт товарів з України за 11 місяців 2017 року зріс на 20%, але імпорт виріс на 22% в порівнянні з аналогічним періодом 2016 року. В цілому, зовнішня торгівля товарами за 11 місяців 2017 року склала мінус 7,8 млрд. Дол. У 2016 році за 11 місяців дефіцит зовнішньої торгівлі України був тільки 6 млрд. Дол. Виходить, що зростання експорт товарів з України призвів не до зменшення дефіциту , а до зростання дефіциту зовнішньої торгівлі України. Це факт. Як тільки зростає експорт товарів з України, різко зростає імпорт. І, в кінцевому підсумку, зростає дефіцит зовнішньої торгівлі в цілому. І позбутися від цієї закономірності фактично неможливо. Проблема в тому, що велика частка нашого експорту це зерно і продукти харчування, а так само чорні метали. І для їх виробництва потрібна імпортна енергія, той же газ, вугілля і кокс для металургії та солярка і мінеральні добрива для зерна. Ось і виходить, що зростання експорту тільки провокує зростання дефіциту зовнішньої торгівлі. Занадто сильно ці експортні галузі залежать від імпортної енергії і хімії. Зменшити цю залежність можна тільки за рахунок власного видобутку нафти і газу і власного виробництва мінеральних добрив. Але це малоймовірно. І хоча в цьому році хвалилися зростанням видобутку природного газу в Україні, але забули сказати, про зростання імпорту вугілля в Україну. Дійсно, якби Україна не влаштовувала блокади і різного роду політичні демарші, більше думала про економіку, а не політичних гаслах, може бути тоді дійсно можна було б налагодити і нормальне виробництво солярки і мінеральних добрив в Україні, а заодно дійсно створити нормальні умови для чорної металургії, щоб бізнес реально залучав інвестиції на реконструкцію і зниження енерговитрат. Але цього не відбувається, навпаки, розривають торговельні зв'язки, закуповують дуже дорогий російський газ через європейські офшори і везуть вугілля з США, розуміючи, що він за ціною виходить «золотим» для нашої економіки. Українська влада так захопилася політичними іграми, що навіть не намагається допомогти економіці працювати.

Багато в чому зростання експорту України в минулому році стався тільки тому, що тимчасово Україна посварилася з МВФ і ЄС. Завдяки цьому, бізнесу дали хоч трохи працювати нормально без «реформ».

Зростання експорту в ЄС - це добре, але зовнішня торгівля України з ЄС = це мінус 4 млрд. Дол, а зовнішня торгівля з Африкою плюс 3 млрд. Дол і з Азією плюс 3 млрд. Дол. Зовнішня торгівля України з США теж мінус 1, 4 млрд. дол. Виходить, що Україна покривають збиткову торгівлю з ЄС і США за рахунок експорту в Азію та Африку, про яку в Україні не модно говорити, так як вона зробила європейський, а не азіатський вибір, ось тільки цей вибір приносить тільки збитки . Тут все просто. Україна може постачати в ЄС кукурудзу, залізну руду, соняшникова олія і чавун з прокатом чорних металів. До слова, в США Україна найбільше постачає саме чавуну. А от продати наші трансформатори або наші двигуни в ЄС або США неможливо, і навряд чи коли європейський або американський бізнес пустить нашу продукцію машинобудування в свої країни. Вони згодні тільки продавати свою продукцію машинобудування в Україні і саме це роблять.

Більш-менш Україна ще продає продукцію машинобудування в країни СНД. Але частка українського експорту до країн СНД лише 17% від загального експорту українських товарів. Хоча в 2017 експорт в країни СНД і виріс на 11% багато в чому за рахунок експорту продукції машинобудування. Але це скоріше чудо або навіть несподівана перемога, тому що зовнішня торгівля України з країнами СНД згортається, а альтернативи немає.

Ось така у нас вийшла зовнішня торгівля. Будуть ще річні підсумки за минулий рік, але швидше за все, там нічого радикального не поміняється, дефіцит зовнішньої торгівлі можна буде ліквідувати. Хоча є надія, що зовнішня торгівля послугами матиме профіцит. І ось за рахунок його вдасться частково перекрити збитки від зовнішньої торгівлі товарами. Ось такий собі парадокс нашої зовнішньої торгівлі, продає один, щоб потім збитки перекривати іншим. Головне - процес.

Джерело: http://hronika.info/mnenia/288007-vne...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали