Українську економіку врятують кластери
02.03.2017 133 0 0
Іще декілька років тому в Україні відбувся так званий бум ІТ кластерів. Деякі з них не змогли реалізуватись, проте інші успішно функціонують. Втім, не багатьом відомо, навіщо створюють кластери і яка суть такої економічної моделі. Більше того - що таку модель можна застосувати практично у всіх галузях.
Кластер: Що це таке, як працює і звідки прийшло?
Батьком кластерного підходу вважають Майкла Портера. Саме він написав революційну роботу «Конкурентні переваги країн», де пояснив, що деякі регіони розвиваються краще за інші саме через кластери. З того часу кластери стали абсолютно новим підходом у питаннях економічної політики регіонів та їх розвитку.
Кластер за своєю суттю – це взаємодія трьох ключових гравців: бізнесу, влади та освітніх інституцій. Та головне щоб діяльність першого була найактивнішою у цій спіралі. Представники бізнесу повинні бути готовими до співпраці і об’єднуватись з конкурентами, задля досягнення глобальнішої мети – розвитку не лише власного бізнесу, але й цілого регіону і забезпечення необхідних умов для росту. Другою важливою умовою створення кластеру є географічна концентрація, тобто у локації повинні бути умови, котрі сприятимуть росту галузі – клімат або достатня кількість представників бізнесу. Тобто, нема сенсу створювати кластер вина у місцевості де нема відповідного клімату. І третє – це вузька спеціалізація, адже кластер, котрий обере надто широке поле для роботи, апріорі приречений на фіаско.
Простими словами, кластер повинен забезпечувати усі необхідні умови для розвитку бізнесу: покращувати інфраструктуру, розвивати освіту, налагоджувати внутрішні та зовнішні зв’язки.
Іноземний досвід кластерів: у чому феномен
- Прозвучить надзвичайно, та 50% килимів світу та 85% килимів США виробляють у місті Далтон за що його справедливо назвали килимовою столицею світу. У місті мешкає всього 25 тис. жителів, тобто 0,007% населення Америки.
- 75% світового ринку скляних пляшечок для парфумів, які є практично у кожної жінки, виробляють у селі Браль (Франція) із населенням 3 тис. жителів.
- Маленьке місто на кшталт Оксфорду у Канаді із населенням 1138 жителів стало столицею вирощування чорниць.
Як їм це вдалось? У всіх цих регіонах діяли кластери. А в основі роботи кластерів закладене таке ефемерне поняття як синергія. Всупереч логіці та математиці синергія доводить що 1+1>2. Тобто, за умови співпраці та взаємодії, кожен із трьох гравців отримує переваги.
Докладніше дивись за посиланням: http://zaxid.net/
Коментарі до матеріалу