Чи зможе адвокат працювати за трудовим договором і на держслужбі
07.02.2018 9325 0 0
Законодавці продовжують адаптувати українське законодавство до західних норм, тепер зміни повинні торкнутися адвокатури - робоча група Ради з питань судової реформи обговорює проект нової редакції Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Одним із наріжних каменів нової концепції є питання, чи дозволять адвокатам поєднувати адвокатську діяльність з роботою за трудовим договором і державною службою.
Західна практика
Думки, як завжди, розділилися. В одних країнах суміщення адвокатської діяльності з роботою за трудовим договором дозволено, однак адвокат не може надавати адвокатські послуги свого роботодавця. В інших все зроблено з точністю навпаки - поєднання також дозволено, однак єдиним клієнтом може бути тільки роботодавець.
У разі суміщення адвокатської діяльності та статусу державного службовця все виглядає трохи складніше - адвокат отримує право на представлення інтересів органу державної влади, що створює ризик впливу органів адвокатського самоврядування на органи державної влади. У таких випадках застосовуються обмежувальні заходи, наприклад, заборона на загальну адвокатську практику.
Законодавчі ініціативи
Розділ IV проекту «Адвокатська діяльність та інші види діяльності» детально описує нюанси майбутньої реформи.
Адвокат може працювати на підставі трудового договору (контракту). Робота за трудовим договором не є адвокатською діяльністю, крім випадків, коли такий договір укладено з адвокатським бюро (АБ) або адвокатським об'єднанням (АТ). Адвокатську діяльність не можна поєднувати з роботою за трудовим договором, крім наукової, творчої та педагогічної діяльності. У разі, якщо трудовий договір укладений не з АБ або АТ, адвокат буде змушений призупинити заняття адвокатською діяльністю, проте матиме право представляти свого роботодавця в суді зі збереженням професійних прав і гарантій, передбачених законом.
Також такий адвокат платить 50% від щорічного внеску адвокатів на фінансування діяльності органів адвокатського самоврядування, має право брати участь в конференціях адвокатів і бути обраним як делегат з'їзду адвокатів, але не може бути головою, заступником голови або членом іншого органу адвокатського самоврядування.
У будь-якому випадку, він зобов'язаний додержуватися присяги адвоката, Правила адвокатської етики, уникати ризиків виникнення конфлікту між професійними обов'язками адвоката і трудовими обов'язками найманого працівника.
Також адвокат зможе суміщати адвокатську діяльність зі статусом посадової особи господарського товариства або іншої юридичної особи. Однак здійснювати адвокатську діяльність - тільки на підставі договору про надання правової допомоги, укладеного з клієнтом, який не є господарським товариством чи юрособою, де адвокат займає посаду.
У діяльності, здійснюваної адвокатом в статусі посадової особи госптовариства або іншої юрособи, адвокат користується правами і гарантіями лише в межах, що стосуються професійних прав і обов'язків адвоката в інтересах клієнтів (якими не є юрособа, в якому адвокат займає посаду).
І останній момент - робота на державній службі або в органах місцевого самоврядування.
Адвокат, який працює в органі державної влади або в органі місцевого самоврядування, не мають права здійснювати адвокатську діяльність і зобов'язаний зупинити її. Але зберігає статус адвоката, може надавати юридичну допомогу органу, в якому він працює, представляти цей орган в суді.
Такий адвокат не сплачує щорічний внесок на фінансування діяльності органів адвокатського самоврядування, не може бути головою, заступником голови або членом органу адвокатського самоврядування і не має права брати участь в роботі органів адвокатського самоврядування.
Джерело: http://sud.ua/ru/news/sud-info/114641...
Коментарі до матеріалу