Рейдерство в агробізнесі – як захиститися?
Поняття - рейдерство
На сьогоднішній день агробізнес досі є незахищеним перед погрозами, що носять не погодний (кліматичний) характер, а пов'язаними з правовими аспектами бізнесу.
Рейдерство широко розвинене в нашій країні. Така ситуація погіршує становище сільгоспвиробника.
Досить часто з'являється інформація про незаконний вивіз врожаю з полів або заволодіння зерна на елеваторі.
У чому ж полягає суть цього явища - «рейдерство» і як найбільш максимально убезпечити підприємство від незапланованих візитів?
Законодавством України не передбачено визначення поняття «рейдерство». Коротко його можна визначити як неправомірне встановлення контролю над діяльністю компанії або над її активами.
Також можна відзначити, що рейдерство передбачає вилучення майна на нібито законних підставах, в основі виникнення яких лежать прогалини в законі або системні недоліки функціонування державних інститутів (судової і правоохоронної систем, системи реєстрації юридичних осіб тощо).
Рейдери в своїй діяльності застосовують цілий комплекс засобів: підробка документів, підкуп силових структур, шантаж, психологічний тиск.
Що робити, щоб додатково захистити бізнес?
Хоч як це прикро, але від рейдерських атак немає універсальних засобів захисту. Але, якщо взяти ряд дій, можна зробити свою компанію менш вразливою, а також збільшити шанси на попередження атаки.
Охорона підприємств
Якщо мова йде про агробізнес, то тут рейдери досить таки часто використовують фізичну силу, чи то захоплення адміністративних будівель компанії або, наприклад, врожаю. Отже, ні в якому разі не можна не брати до уваги або економити на цьому питанні.
Навчання персоналу
Розробка алгоритмів дій, а також інструкцій про рейдерську атаку для персоналу, що в свою чергу дозволить, при необхідності, організувати більш ефективний захист і усунути ефект несподіванки.
Структурування бізнесу
Однією з найпоширеніших тактик рейдерів - маніпуляції з кредиторською заборгованістю. Для уникнення втрати активів через стягнення боргів, ефективним способом є поділ функцій серед усіх ваших компаній. Одна або кілька компаній можуть бути власниками майна і найцінніших активів, господарську діяльність можна здійснювати через інші компанії. Важливим фактором є те, щоб компанії-власники майна, не вели роботу із зовнішніми контрагентами. Таким чином, можна виключити можливість виникнення боргових зобов'язань.
Структурування корпоративного управління. Результативна робота служби безпеки підриємства і відділу кадрів
Часто рейдери можуть діяти через нинішніх або колишніх співробітників підприємства. Якщо в компанії немає чіткої вертикалі управління, відсутні посадові інструкції в яких документально не закріплено коло обов'язків і повноважень посадових осіб, то це може значно спростити роботу для рейдерів. Найбільшу увагу слід приділяти дотриманню співробітниками вашого підприємства положень про конфіденційність. При своєчасному виявленні витоку інформації з подальшим відстороненням від роботи співробітника, причетного до неї, може допомогти запобігти або значно мінімізувати негативні наслідки. Також необхідно, час від часу, проводити психологічні тести, оцінку персоналу - що допоможе своєчасно виявити неблагонадійного співробітника.
Відслідковування інформації про свої активи
Найчастіше дізнатися про те, що ви стали жертвою рейдерської атаки можна вже після того, коли це сталося. Тому необхідно моніторити стан своїх активів за допомогою відкритих онлайн-реєстрів.
При підміні даних в реєстрах власності відлік може йти не на годинни, а на хвилини. Наприклад, при виникненні необхідності, оповістити банк про неправомірну зміну керівника може означати збереження для компанії мільйонів гривень.
Створення штучної заборгованості
В цьому випадку борги перед дружніми кредиторами (іншими підконтрольними компаніями) створюються навмисно. Для додаткового захисту найбільш цінні активи можуть передаватися в заставу або іпотеку.
Скільки рейдерських атак сталося останнім часом в Україні?
Проблема рейдерства в останні роки набула в Україні загрозливих масштабів. В Україні не ведеться офіційна статистика, що стосується рейдерських атак. Хоча слід зазначити, що при Мін'юсті створена антирейдерська комісія, яка діє в якості постійно діючого колегіального консультативного органу.
У 2018 році Комісія задовольнила понад 400 скарг, скасувавши незаконну реєстрацію майже 6тис. гектарів землі, і більше 100 тис. квадратних метрів нерухомості, а в 2017 - понад 600 скарг.
У той же час, з упевненістю можна сказати тільки одне - проблема рейдерства (і не тільки в агробізнесі), має досить великі масштаби і є однією з найбільших загроз для розвитку економіки країни.
Хто входить до групи ризику?
Середній бізнес найбільш схильний до рейдерських атак (від 2 тис. га і більше). Оскільки рейдерство - річ досить дорога, враховуючи, що в злочинних схемах дуже часто беруть участь і представники держорганів. У зв'язку з цим дрібні підприємства не настільки привабливі, а великі досить часто самі мають «високих покровителів».
Компанії, які нехтують засобами превентивного захисту також знаходяться в групі ризику. Адже вибираючи з двох потенційних «жертв», велика ймовірність того, що рейдер вибере більш слабку. Окремо варто відзначити щодо необхідності звернення уваги на належне оформлення права власності на свої найцінніші активи.
Алгоритм захисту від рейдерських нападів
У разі виявлення інтересу з боку рейдерів виникає необхідність оцінити слабкі місця компанії і спробувати спрогнозувати, куди саме будуть спрямовані їхні зусилля. Наступним кроком буде негайне оповіщення персоналу (принаймні, тих, хто безпосередньо буде задіяний у відбитті атаки), посилити охорону підприємства і прийняти всі необхідні заходи щодо додаткового захисту бізнесу.
Як передчасно виявити підвищений інтерес до своєї компанії?
Існує цілий ряд ознак, за допомогою яких можна розпізнати рейдерську атаку.
Особлива зацікавленість з боку правоохоронних, податкових або інших контролюючих органів
Державні органи нерідко служать джерелом інформації і необхідних документів для рейдерів. Проведення перевірок, вилучення документів можуть бути відмінним способом отримати необхідні документи і печатки, а також і додаткову інформацію про компанію.
Багаторазові запити інформації про діяльність компанії, фінансові документи тощо
Наприклад, отримання запитів від міноритарних акціонерів, що не проявляли раніше особливого інтересу до діяльності компанії. Цілком ймовірно, що за ними можуть сховатися зловмисники.
Нехарактерні труднощі, що відбуваються в роботі з держорганами в процесі оформлення паїв на земельні ділянки.
Виникнення труднощів при продовженні договорів оренди землі
Як відомо, земля як один з основних активів найчастіше є предметом рейдерства. Якщо заканчуються терміни за договором оренди на землю, а вам не вдається переукласти значну їх частину (від 15% і більше), значить, найбільш ймовірно, що хтось проводить активну роботу проти вашої компанії.
Якщо бізнес захопили, як повернути втрачений над ним контроль?
На даний момент будь-який ефективний механізм повернення втраченого контролю, на жаль, відсутній. Тому, якщо рейдерська атака вже здійснена, то в такому випадку можна застосовувати правило «всі засоби гарні».
Важливу роль тут відіграє оперативність вашої реакції.
Конкретний правовий механізм захисту залежить від ситуації, а його ефективність - від досвіду юристів і їх готовності швидко і не завжди симетрично відреагувати на зухвалі дії рейдерів.
Залежно від того, який саме саме об'єкт став предметом атаки, ваші подальші дії можуть бути наступні: звернення до правоохоронних органів, до спеціально створеної при Мін'юсті Комісії з розгляду скарг на неправомірні дії державних реєстраторів або ж до суду. Якщо ваша компанія володіє іноземним капіталом, то ви маєте можливість звернутися до посольства тієї країни, яку представляє ваш інвестор.
Запам'ятайте, чим більший резонанс вам вдасться створити, тим більше маєте шансів повернути втрачені активи.
Першопричина рейдерства: корупція vs. недосконалість в законодавстві
Беручи до уваги рейдерські захоплення, які вже відбулися, можна побачити, що практично завжди рейдерами використовуються слабкі сторони законодавства, а точніше, механізми, покликані гарантувати бізнесу захист права власності.
Тим часом, саме підтримка з боку тих чи інших державних органів є запорукою успішної рейдерської атаки.
Найбільшого розмаху корупція набула в комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації при Мін'юсті, поліції, прокуратурі та судах.
Тому вдосконалення законодавства не призведе до викорінення проблеми. Поки існує корупційна складова в роботі держорганів, ніяке, навіть найбільш ефективне, законодавство не дасть нам повної гарантії безпеки.
Перспективи вирішення проблеми. Чого чекати бізнесу?
На сьогоднішній день основним реформатором в даному питанні є Мін'юст, який разом з народними депутатами і провідними бізнес - асоціаціями розробив законопроект під робочою назвою # РейдерствоСтоп, що спрямований на поліпшення інвестиційного клімату в країні та усунення такого явища, як рейдерство.
Метою проекту Закону є створення законодавчих передумов для: посилення гарантій захисту державної права власності фізичних і юридичних осіб на нерухоме майно, корпоративних прав, права власності на частку в статутному капіталі юридичної особи; розвитку і спрощення для громадян процедури отримання нотаріальних послуг; уникнення маніпуляцій під час успадкування; а також продовження руху в напрямку реформування найбільш важливих сфер суспільного життя з урахуванням досвіду інших країн і вивченням проблемних ситуацій в Україні.
Однак, основним фактором, що впливає на масштаби рейдерства, залишаються також теперішні економічні реалії.
Проведення ефективних реформ, в першу чергу, у сфері судової влади і правоохоронних органах може служити найбільш дієвим кроком для вирішення існуючої проблеми.
Коментарі до матеріалу