Надання поворотної фінансової допомоги фізособі: наслідки для підприємства
19.05.2017 522 0 0
Підприємство надало поворотну фінансову допомогу працівникові - фізичній особі. Які наслідки матиме ця операція для підприємства?
У такій ситуації підприємству, яке надало поворотну фінансову допомогу, слід звернути увагу на «зарплатні» податки і збори - податок на доходи фізичних осіб (далі - ПДФО), військовий збір (далі - ВЗ) і єдиний соціальний внесок (далі - ЄСВ).
ПДФО і ВЗ
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку (. 165.1.31 пп Податкового кодексу України, далі - ПКУ). А значить, ПДФО та ВЗ на суму наданої фізособі фіндопомоги не нараховуються.
У той же час суму такої допомоги потрібно відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «153» (категорія 103,25 «ЗІР») таким чином:
суму нарахованого доходу фіксують в графі 3а «Сума нарахованого доходу» незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні;
сума фактично виплачений дохід платник податків податковий агент відображає в графі 3 «Сума виплаченого доходу»;
в графі 4а «Сума нарахованого податку» проставляють «0» (нуль);
в графі 4 «Сума перерахованого податку» також проставляють «0» (нуль).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається і обкладається ПДФО за ставкою 18% і ВЗ за ставкою 1,5%:
сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, стосовно якого минув строк позовної давності, що перевищує суму, що становить 50% місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2017 році році - 800 грн), крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з р. II ПКУ, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу (пп 164.2.7 ПКУ.);
основна сума боргу (кредиту) платника податків, прощеної (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, в разі якщо його сума перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2017 році - 1 600 грн) (.. пп «д» пп 164.2.17 ПКУ).
Фізична особа самостійно сплачує ПДФО з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації. При цьому підприємство-кредитор зобов'язаний повідомити платника податків-боржника - надіслати рекомендованого листа з повідомленням про вручення або укласти відповідний договір, або надати повідомлення боржника під розпис особисто про прощення (анулювання) боргу і включити суму прощеної (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, за підсумками звітного періоду, в якому такий борг був прощений. У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу в порядку, визначеному п. 164,2 ПКУ, такий кредитор зобов'язаний виконати всі зобов'язання податкового агента щодо доходів, визначених пп. 164.2.17 ПКУ.
У підкатегорії 103,02 «ЗІР» податківці також відзначили, що якщо боржник не виконує зобов'язання в строк, визначений договором, тобто не повертає поворотну фінансову допомогу, то сума заборгованості включається до оподатковуваного доходу платника податку в разі її анулювання (прощення) кредитором до закінчення терміну позовна давність на підставі пп. «Д» пп. 164.2.17 або пп. 164.2.7 ПКУ у разі закінчення терміну позовної давності.
Тобто сума неповерненої фінансової допомоги оподатковується у випадках:
коли минув строк позовної давності за наданою фіндопомоги;
якщо кредитор прийняв рішення про прощення боргу фізособі.
Якщо підприємство-надавач прийняв рішення про прощення боргу і повідомив боржник-фізособа про прощення боргу, то воно повинно відобразити суму фіндопомоги в формі № 1ДФ з ознакою доходу «126». А при закінченні строку позовної давності - з ознакою доходу «107».
ЄСВ
Згідно п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р № 2464-VI, ЄСВ нараховують на суму зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р № 108/95-вр, і СТАЛЬ винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Оскільки сума поворотної фінансової допомоги не включається до фонду оплати праці відповідно до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держстату України від 13.01.2004 р № 5, при прощенні боргу фізичній особі вона також не обкладається ЄСВ (пп. 3.31 Інструкції).
Джерело: http://devisu.ua/
Коментарі до матеріалу