Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Купівля іноземних автомобілів чревата штрафом

Редакція

01.08.2017 184 0 0

За даними Державної фіскальної служби України в країну ввезено близько 600 тисяч автомобілів на умовах тимчасового везіння.

До слова, це цифра відповідає кількості всіх машин в Києві.

Вищий адміністративний суд виніс рішення, згідно з яким, громадянин зобов'язаний виплатити суму в 400 тисяч гривень, що рівнозначно сумі, яку він повинен був заплатити на кордоні.

У країнах Європи люди часто міняють машини кожні 5 років. Перед продажем авто, іноземець знімає її з реєстрації. Якщо машина залишається зареєстрованою на нього, то він повинен буде платити збори, проходити техогляд і купувати страховку.

Що б перевезти автомобіль через кордон необхідна реєстрація. Для цього цей автомобіль набуває і оформляє на себе іноземна фірма, наприклад, литовська.

Цю машину потрібно переправити через кордон. Українець може проїхати через кордон на авто за умови повернення автомобіля через 5 днів (якщо буде проїжджати через той же митний пункт), або ж через 10 днів (якщо буде проїжджати через інший пункт).

Іноземець може ввести на територію України авто для особистого використання терміном на один рік.

Обидва варіанти є законними. Але як українцю придбати у власність таку машину?

В обох варіантах українець не може стати власником такого автомобіля. Іноземець, який приїхав в Україну на особистому авто, повинен використовувати його тільки для власних цілей. Віддати автомобіль в управління українцеві він може тільки в разі проведення автор операцій з машиною (наприклад, вивіз машини на СТО). Виходить, що українець має право використовувати машину тільки за дорученням. З нею українець має право сісти за кермо машини.

У більшості випадків цю схему пропонують компанії, які займаються продажем нерозмитнених машин. Але при цьому, українець власником не стає.

Ризики

Компанії, які займаються так званою продажем нерозмитнених авто запевняють клієнтів, що вони стають власниками таких машин. Це не так. Факт передачі грошей, як і перехід права власності, не реєструється.

Покупець отримує авто і довіреність. Юридично, покупець не має до машини ніякого відношення.

Найчастіше буває так. Автомобіль належить литовській фірмі, кордон на цій машині перетинав співробітник цієї фірми, він же повинен повернути її назад через рік.

Зв'язок з фірмою-організатором покупки автомобіля - умовна. Якщо щось станеться з компанією-власником авто, з іноземцем, який цю машину привіз, з компанією, яка цю машину продала, - у покупця відсутні будь-які юридичні гарантії і машину в будь-який час можуть забрати.

Можливі ситуації:

    Якщо машина потрапляє в ДТП (такий автомобіліст буде змушений понести судові витрати, щоб довести, що авто не його, а також залишиться без машини).

    Якщо таку машину затримує поліція (і водій стверджує, що це його машина, а він співробітник або засновник іноземної фірми, в такому випадку згідно зі ст. 485 Митного кодексу України йому загрожує штраф в розмірі до 300% митних платежів).

    У разі викрадення (такий водій не може звернутися в поліцію і розраховувати на подальше розслідування).

    Якщо литовська фірма, на якій значаться продані в Україні авто, оголошується банкрутом.

Закон прямо не забороняє їзду на автомобілі з іноземною реєстрацією, але все схеми ввезення таких транспортних засобів є «тіньовими».

Адвокати звертають увагу на те, що якщо водія автомобіля на іноземних номерах затримує поліція, йому потрібно буде пояснити, що він тільки управляє даним транспортним засобом на таких-то умовах і показати документи які підтверджують це. Якщо водій буде доводити, що це його автомобіль, поліцейський може викликати представника митної служби і буде змушений скласти протокол про порушення митного кодексу.

Приклад

17 березня 2015 року громадянин Азербайджану ввіз на територію України автомобіль Ford Tourneo в режимі тимчасового ввезення до одного року. Через рік було встановлено, що цим автомобілем керував громадянин України. При ньому була довіреність на право використання транспортного засобу на території України. Вищий адміністративний суд постановив, що громадянин України визнаний винним і зобов'язується сплатити 420 000 гривен, тобто 300% від несплаченої суми митних платежів. Ця ситуація характерна тим, що суди з цього питання пройшли всі судові інстанції, а значить, остаточне рішення можна вважати прецедентом, на який будуть орієнтуватися і інші судді.

Джерело: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали