ПДВ: всі "за" і "проти"
25.11.2016 1289 2 0
Податок на додану вартість складно обійти, він справедливий і прийнятий у всіх країнах, які знають цінність виробництва, але, тим не менш, до цих пір знаходяться ті, хто ставить його під сумнів, пропонуючи натомість реліктовий і неконтрольований податок з продажів.
Прихильники скасування ПДВ подібні сектантам — з'являються в місцях скупчення людей і виголошують палкі промови, бентежачи незміцнілі уми, але викликаючи лише посмішку у інших. І головна їх ідея в тому, щоб замінити звичні нам непрямі податки американським податком з продажів.
База ПДВ та податку з продажів дуже схожа — це кінцевий продукт, різниця лише в пріоритетах адміністрування: податок з продажів — простий, він стягується при реалізації готового товару кінцевому споживачеві, а ПДВ — справедливий, тому що він розподіляється між усіма покупцями в ланцюжку.
ПДВ гарантовано наповнює бюджет, а податок з продажу — немає
Ухилятися від податку з продажів — простіше простого, особливо в економіці, де роздрібна торгівля оперує переважно готівкою, а будь-які спроби ввести хоча б обов'язкові РРО, не кажучи про терміналах, викликають масову істерику. Подумайте: ПДВ доводиться платити компаніям, які просто перепродують товар з націнкою; - виробникам, які купують сировину і роблять будь-яку маржу на готовому продукті; компаніям, які надають послуги, вартість яких визначається часто суб'єктивними факторами. Податок з продажу стягується тільки з виручки компанії, що продає товари та послуги населенню. Населенню, яке не звикло до безготівкових розрахунків і не вимагає касових чеків.
Що ще характерно для України — роздрібна торгівля у нас трохи менше ніж повністю складається з неплатників ПДВ. Застосуй ми податок з продажів, перекласти його довелося б саме на них, а єдинники у нас дуже болісно реагують на будь-які спроби схилити їх до ведення обліку або будь-якого іншого дії, потенційно ускладнюючому їх життя.
Я вже розповідала про дослідження податкового відомства США, яке виявило головне джерело недонадходжень в бюджет — це малий бізнес, який оперує готівкою. Податковий розрив у США більш ніж на половину складається з цих недоплат.
Таке ставлення до непрямих податків ми собі дозволити не можемо — від них занадто сильно залежить дохідна частина бюджету, а це і охорона здоров'я, і дороги, і все інше, що ми так звикли очікувати від держави.
Податок на прибуток не здатний замінити ПДВ
Сектанти податку з продажів говорять про те, що в США компанії сплачують податок на прибуток, а непрямі податки залишаються споживачам. Але величезна різниця між податком на прибуток і ПДВ в тому, що від ПДВ ухилитися практично неможливо, а від податку на прибуток — як два пальці об асфальт". Для ясності: за даними, які наводив заступник голови податкового комітету ВР Андрій Журжій, 80% надходжень від податку на прибуток в Україні в 2015 році заплатили 0,4% суб'єктів господарювання. 10% надходжень забезпечила одна єдина компанія — "Криворіжсталь". За офіційними даними, сумарний збиток українських підприємств у першому півріччі 2015 року склав 224,5 млрд грн, при тому що за аналогічний період поточного року підприємства показали 62,9 млрд прибутку. Це що, у нас небачений економічний підйом стався? Ні, вони просто вирішили заплатити податки. В Україні сплата податку на прибуток — питання балансу совісті та креативності.
ПДВ стимулює експорт, податок з продажу — ні
Ще одна проблема податку з продажів — він не стимулює експорт так, як це робить ПДВ. Більш того, він не стимулює промисловість. Гірше може бути тільки податок з обороту, який стягується на всіх стадіях виробництва, роблячи високотехнологічну промисловість невигідною і здешевлюючи імпорт (але є прихильники і такої моделі).
У країні, де функціонує ПДВ, вигідніше експортувати, ніж імпортувати. США це поки не принципово: вони добувають нафту (а ми — ні), продають по всьому світу ідеї (а ми їх реалізуємо, поставляючи "мозковий сировина"), отримують за ці ідеї роялті, друкує світову валюту у себе вдома (а ми — ні), і за цю валюту набувають права власності на підприємства, що (увага!) знаходяться за межами США.
Промисловість почала покидати США ще у 1960-ті, і зараз легендарні американські товари з високою доданою вартістю кшталт Ford, Dell і iPhone виробляються де завгодно, крім США. Більше того, коли під тиском ОЕСР прибуток почне обкладатися податками там, де створюється додана вартість, що у американських компаній виникнуть певні проблеми, з якими вже мали "задоволення" зіткнутися Apple, Starbucks і McDonalds — Єврокомісія їм вже виставила рахунки за недоплачений податок на прибуток. Чого у США не віднімеш — у них сама розвинена в світі сфера послуг. Ось коли у нас будуть такі юридичні, аудиторські та IT компанії (справжні, які виробляють свій продукт), то ми, можливо, теж не будемо залежати від промисловості. Але це поки не так.
А поки ми експортуємо товари, вони повинні бути конкурентними на ринках країн, де функціонує ПДВ, тому що перетинаючи кордон, він буде обкладатися ПДВ при інших рівних. А оскільки ми інтегровані через ЗВТ з Євросоюзом, мати ПДВ нам не тільки вигідно, але й необхідно — це загальне місце законодавства ЄС, яке регулюється директивами Єврокомісії.
ПДВ ми вміємо адмініструвати, податок з продажу не вміє ніхто адмініструвати
Сектанти звинувачують ПДВ в його корумпованої природі, але ситуація помітно змінилася за останній рік. Ті, хто мав справу з ПДВ, погодяться: система електронного адміністрування зі сплатою податку наперед робить ухилення досить складним. Тут варто відзначити одну важливу річ: ПДВ складний в адмініструванні податок, але наша країна зробила надзвичайно багато для того, щоб привести його в порядок. У підсумку налагоджена система електронного адміністрування, відкриті реєстри заявок, наміри ГФС відбирати статус платника за що ні попадя припинені, борг держави перед суб'єктами знижується.
У новому проекті змін до Податкового кодексу запропоновано вирішення багатьох проблем — реєстр заявок буде єдиним, а відшкодування буде здійснюватися в хронологічному порядку. Податкова накладна буде визнана достатньою підставою для формування податкового кредиту, і ніхто не буде мати права його знімати, адже ПДВ забезпечений грошима на спецрахунку. При відшкодуванні вже не потрібно буде отримувати великодушне дозвіл податкового органу у вигляді "висновку ДФС", а внесення коду товару в накладну не дозволить маніпулювати з "скрутками" так, як це відбувалося досі. Так, система не ідеальна, ще багато чого має поліпшити і над чим подумати — наприклад, як прибрати з рівняння фіктивний експорт і неплатників податку, — але вектор вже вибраний вірно.
Якщо все запропоноване в новому законопроекті буде прийнято, ми отримаємо по-справжньому передову, технологічну систему адміністрування ПДВ, і пропонувати замінити його податком з продажів — все одно, що пропонувати переселитися з "розумного будинку" на сонячних батареях в сарай з туалетом на вулиці. Таке можна пояснити проблемами або з логікою, або з психікою, або з законом. У деяких випадках — з усім одночасно.
Джерело: http://delo.ua/
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 2