Податок на розкіш: в Україні підвищують штрафи
28.09.2016 524 0 0
Вже через тиждень українцям, які отримали квитанції, але до сих пір так і не заплатили «податок на розкіш», доведеться розщедритися ще більше. З 1 жовтня 2016 року в Україні пеня за прострочений платіж складе 20%. Експерти заявляють, що потрібно міняти закон.
Розрахунок
Податок на нерухомість або, як його прозвали в народі, «податок на розкіш», сплачується один раз на рік, а нараховується на додаткові квадратні метри квартири (понад 60 кв. м) або вдома (120 кв. м). Ставку самого податку встановлюють місцеві ради, хоча вона не може перевищувати 2% від мінімальної зарплати (у 2017-му ця стеля збільшиться до 3%). Наприклад, зараз найвища ставка податку в Одеській, Сумській, Дніпропетровській, Луганській та Запорізькій областях, де міськради встановили максимальний збір (29 грн за 1 кв. м). Найменше заплатять жителі Львівської, Донецької та Кіровоградської областей (0,5%, або 7,25 грн за квадратний метр). Решта регіонів поки зійшлися на 1% (14,5 грн). Таким чином, за 100-метрову квартиру в Одесі доведеться доплатити 1160 грн, у Львові - 290 грн, в Полтаві - 580 грн. Окремо варто згадати і про квартирах, площа яких перевищує 300 «квадратів»: при такій нерухомості до податку додається ще 25 тис. грн. При цьому в ГФС нам розповіли, що на 15 вересня податку зібрали на 141 млн грн.
За правилами, які вступили з 1 липня, податок необхідно було заплатити до кінця серпня (60 днів після початку дії закону). За запізнення в ГФС обіцяли накладати штрафи: в перший місяць - 10% від суми, в другій - 20%. При цьому юристи відзначають, що в подальшому справа може дійти і до конфіскації майна. Однак на початку вересня фіскали поміняли крайні терміни - тепер податок потрібно заплатити протягом 60 днів з моменту вручення квитанції. Як нам розповіли в ГФС, це пов'язано з тим, що багато хто так і не отримали своїх квитанцій в обіцяні терміни. Але остаточну цифру пені ми, на жаль, назвати не можемо - сьогодні багато українців ще не переступили той поріг, після якого починають нараховуватися штрафи. Багато хто отримав платіжки з великим запізненням.
Проблеми
Нагадаємо, проблеми почалися в середині серпня, коли українці почали перейматися питанням оплати податку. Виявилося, що багатьом квитанція так і не прийшла в строк - для цього було необхідно, щоб інформація про власника та про його нерухомість була занесена в базу Держреєстру. «Щоб уникнути проблем, ми радили і радимо платникам податків йти в найближче відділення ДФС і звіряти дані», - підкреслили в Держфіскальной службі, додавши, що сьогодні є ті, хто заробив пеню, але точну їх кількість назвати не змогли. На думку експертів, навіть якщо платіжка не прийшла, краще не намагатися «відсидітися».
Навіть через 2 або 3 роки податок доведеться заплатити в повному обсязі.
Якщо говорити про досвід Європи, то практично в усіх країнах ЄС (за винятком Ірландії та Мальти) сплачується податок на нерухомість. Всього в Євросоюзі існує три способи його розрахунку. Найпоширеніший варіант - ставка, яка вважається за ціною об'єкта нерухомості. Така формула прийнята на Кіпрі, де житло дешевше 120 тис. євро не обкладається податком. Для будинків і квартир від 120 тис. до 800 тис. євро він становить 4-7%, залежно від стану житла. На нерухомість дорожче 800 тис. євро встановлений податок в 8%. Крім того, такий підхід використовують і в Німеччині - там все, що дорожче 200 тис. євро, оподатковується в 0,2-2% вартості. Другий варіант розрахунку такої ж, як в Україні. Ним користуються в Польщі (0,17 євро за кв. м), Чехії (близько 0,4 євро за кв. м) і Словаччини (0,033 євро за кв. м). Нарешті, фіксована ставка існує в Литві (1% вартості) і Бельгії (1,25-2,5%). Окремо варто відзначити і ситуацію в Угорщині: тут місцеві ради можуть зовсім звільнити людину від податку на нерухомість.
Джерело: http://hyser.com.ua/economics/nalog-n...
Коментарі до матеріалу