Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Думка експерта: чи будуть працювати дотації

Редакція

06.03.2017 142 0 0

Як буде працювати нова система дотування в АПК, коли фермери зможуть отримати держпідтримку, яка прийшла на зміну спецрежиму, і чи не стануть фермери заручниками чиновників в схемі отримання дотацій — про це директор сімейного господарства «Россолан» Максим Собко (М. С.) запитав у члена Комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин Сергія Лабазюка (С. Л.).

М. С.: Я в аграрному бізнесі вже 4 роки і помітив певну тенденцію: коли прийшов в АПК в 2013 р.: підприємства починали працювати по-білому, вони виходили з тіні, показували прибуток. Податкова система була такою, що платити податки було вигідно. Зараз я бачу по господарствам, що вони знову йдуть у тінь, щоб отримати хоч якийсь прибуток. Аграрний сектор — локомотив всієї економіки, він показав дуже гарні результати в останні роки, але в мене таке враження, що держава хоче перекласти максимальний тягар податків на агровиробників, і здається, що локомотив може з цим не впоратися. Що Ви можете сказати з цього питання, чому так відбувається, які перспективи аграрного бізнесу в Україні?

С. Л.: насправді однозначної відповіді дати не можна. Я маю можливість дивитися з двох сторін на цю ситуацію — як чоловік, який вийшов з аграрного бізнесу і залишається почесним президентом агрокомпанії, і як двічі депутат аграрного комітету Верховної Ради. Я бачу тенденцію, про яку Ви говорите, і розумію, що відбувається. Сказати однозначно, що аграрний бізнес був готовий вийти з тіні і почати платити всі податки, я, на жаль, не можу. І це не проблема АПК, це проблема економіки в цілому.

Протягом 25 років незалежності України формувався певний стереотип підприємця, який давно вже не чекає від держави якоїсь підтримки або допомоги, готовий сам на себе розраховувати, але не готовий платити податки, які є в цивілізованому світі. Дуже влучно сказано, що аграрний сектор є локомотивом і дає сьогодні позитивні тенденції в плані розвитку: збільшення робочих місць, відрахувань у бюджети і так далі. Влада починає оподатковувати його ще більше. Це пов'язано з тим, що в бюджеті недостатньо грошей, а ДФС і Мінфін шукають варіанти джерел надходжень грошей. Звідки? Саме з цього напрямку, яке генерує гроші і розвивається. З точки зору стратегії це неправильно, навпаки — потужному гравцю треба дати ще більший поштовх для того, щоб він міг стати твердіше на ноги.

Україна, на жаль, не є фінансово незалежною країною, ми залежали раніше Росії, а тепер — від Європи, Америки, а простіше кажучи — від тих донорів, які нам допомагають фінансово. Для народу це звучить як допомога, але насправді це дорогі кредити, за якими стоять жорсткі вимоги з приводу того, що ми повинні зробити. Одне з них пов'язане з мінусами для аграрного сектора: перехід на загальну систему оподаткування. Таку вимогу поставив Міжнародний валютний фонд: жодних пільг для АПК. Коли ми зустрічалися з представниками МВФ і показували їм розрахунки, вони говорили: ви повинні бути в однакових конкурентних умовах з європейськими фермерами. Так давайте подивимося, скільки має європейський фермер дотацій на гектар, а скільки отримує український фермер.

Тому якщо на це питання відповісти в загальному, то ми маємо сьогодні мінус, тому що втратили спецрежим оподаткування. Але ми повинні відверто говорити про те, що рано чи пізно бізнес в Україні повинен працювати більш прозоро. Якщо відрахування в місцеві бюджети у вигляді податків від фермерів підуть, тоді ми будемо мати право говорити про великі дотації. На сьогоднішній день, на жаль, всі наші бюджети є дотаційними. Грошей не вистачає. Ми розуміємо, що всі ці кредити, друкування гривні і так далі в короткостроковому періоді вирішують проблеми, але насправді будь-яка хвороба лікується системно, процедурно.

Детальніше дивись за посиланням: http://agroportal.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали