Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Короткий курс по особовому планування фінансів

Редакція

29.12.2016 123 0 0

Щоб досягти мети, потрібно її запланувати. Особистий добробут — мета досяжна. Щоб стати забезпеченою людиною, потрібно планувати це. Починати потрібно чим раніше – тим краще.

Добробут — річ важлива. Чому планувати прихід грошей потрібно – це цілком очевидно. Цим принципом керуються всі компанії. Чому ми, як пересічні фізичні особи, повинні бути гірше?

Як відбувається планування в бізнесі? Є доходи, є витрати. Різниця між першими і другими – це як раз ті суми, що залишаються «в кишені». Все просто? Як би не так. Потрібно врахувати ймовірність несподіваних витрат – інакше можна опинитися на мілині абсолютно несподівано. І потрібно планувати доходи – інакше їх просто не буде.

І відразу попереджаю: тут немає універсальних рецептів на всі випадки життя по частині особистого фінансового планування. Тому що всі ми – різні. І життєві цілі у нас – різні, і виникаючі обставини.

Тут – схема+здоровий глузд, які дозволять самостійно вибудовувати власні фінансові баланси. Приступаємо.

На що потрібно витрачати

Наші витрати залежать від бажаного способу життя. Хочеться харчуватися не на власній кухні, а в ресторанах або кафе – збільшуй сходинку в особистому бюджеті на харчування. Хочеться витрачати менше часу на дорогу – користуйся таксі. Стоп. Але це ж більше витрат!

Як бути? Їсти тільки вдома або їжу, прихоплену з дому? Але це вбиває купу додаткового часу. «Таксі – громадський транспорт» — цей вибір визначає не тільки суму витрат, але і кількість непродуктивно витрачених годин. Що робити? Рахувати.

Якщо подивитися на те, як бюджутуеться бізнес, то загальний принцип такий: ми витрачаємо на те, що потрібно для отримання прибутку прямо зараз, і ще вкладаємо гроші в те, що буде потрібно на ці ж цілі в майбутньому. На те, що не приносить нових доходів і не вберігає від непотрібних втрат, ми не витрачаємо.

Припустимо, грубо кажучи, робоча година коштує близько 150 гривень, що означає близько 24 тис грн. в місяць за 8 годин роботи в день та 5 робочих днів на тиждень. В такому разі, точно є сенс економити свій робочий час і не витрачати його на готування без особливої потреби – ситуація, коли готують заради задоволення або релаксу є абсолютно особливий випадок.

Те ж саме про таксі – проїзд за 80 грн на роботу і 20 хв у дорозі замість 80 хвилин на громадському транспорті – це хороша угода для людини, яка заробляє 150 гривень на годину. І просто чудова операція, якщо у нього виходить 300 грн/год, що еквівалентно 48 тис грн в місяць.

Одяг? «За одягом зустрічають» – цей принцип поки що ніхто не скасував. А значить, є види діяльності, для яких визначені витрати на зовнішній вигляд – просто must have.

Відпочинок і оздоровлення – це інвестиції в своє здоров'я і працездатність. Оплачувати дорогий SPA або екзотичні тури? Може бути, якщо такі витрати приводять до різкого зростання працездатності та ефективності, якщо здатні вберегти від емоційного вигоряння.

Дуже дороге хобі? А чому ні, якщо в результаті з'являються цінні контакти-знайомства, та ще й підвищується особиста ефективність.

У будь-якому випадку, варто складати список своїх істотних витрат за місяць і критично дивитися на них з позиції «а що це дає мені, насправді». Підсумок може дуже і дуже здивувати. Те ж саме стосується ще більш суттєвих витрат, які ми дозволяємо раз в рік, а то і рідше.

Але ще більше може здивувати поява потреби в деяких нових витратах після такого аналізу. Головне – розуміти, звідки візьмуться кошти на ці витрати.

І, звичайно, потрібно пам'ятати про такі витрати, як плата за позикові гроші. Якщо намічено взяти кредит на щось потрібне – потрібно чітко розуміти, чим цей кредит допоможе в житті і зароблянні або економії грошей. Але детально про кредити – трохи пізніше.

Отже, у нас є два види витрат за ознакою обов'язковості: обов'язкові і важливі. Є ще витрати не важливі і не обов'язкові, але ми ними не знехтуємо до того моменту, поки у нас не з'являться «зайві гроші».

Обов'язкові витрати – це ті, що потрібно робити неодмінно і саме в таких обсягах, що потрібні. З ними не вдасться особливо економити, хіба що за рахунок різкого погіршення умов життя. До них відносяться: податки, плата за орендоване житло, комунальні послуги, кредити і т. п. Реально наш наявний дохід вважається як наш спільний дохід мінус обов'язкові витрати.

Їжа, взуття, одяг, миючі засоби, транспортні послуги, мобілка, доступ до Інтернету? В принципі, на все на це теж неодмінно доведеться витрачати гроші. Але тут точно можна самому вирішувати – що за їжа, якою транспорт та інтернет потрібні для повноцінного життя та роботи. Так що це витрати важливі, але все ж їх не можна назвати повністю обов'язковими і тим більше – зумовленими за розміром.

І це та частина витрат, якими в тих чи інших межах можна маневрувати. Вкрай рекомендується вести облік витрат і доходів. Це допомагає оцінювати свої можливості і витрачати та заробляти. В одній розумній книжці я зустрічав рада «шість конвертів» для планування витрат.

Детальніше дивись за посиланням: http://hyser.com.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали