Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коментар НБУ щодо рівня інфляції у листопаді 2016 року

Редакція

12.12.2016 143 0 0

У листопаді 2016 року зафіксовано споживчу інфляцію на рівні 1.8%. У річному вимірі вона сповільнилася до 12.1%. Про це свідчать дані, опубліковані Державною службою статистики України.

Така динаміка річної інфляції була очікуваною і відповідала прогнозу, опублікованому в Інфляційному звіті (жовтень 2016), що передбачає зростання ІСЦ у 2016 році на 12%.

Сповільнення річної інфляції (порівняно з 12.4% у жовтні) відбулося завдяки стрімкому зниженню інфляції сирих продуктів харчування, що було більш суттєвим, ніж прогнозувалося. Однак, дещо більшим за прогноз були зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, а також базова інфляція.

• Річна базова інфляція в листопаді сповільнилася до 6.2% (у місячному вимірі базова інфляція становила 0.5%). Посилення волатильності на валютному ринку в середині листопада мало помірний вплив на базову інфляцію. Хоча в місячному вимірі спостерігалось зростання цін окремих імпортованих товарів, у річному вимірі їх зростання сповільнилось (у т. ч. на одяг та взуття, побутову техніку, аудіотехніку, фотоапаратуру та обладнання для обробки інформації, фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання, транспортні засоби). Також стримували базову інфляцію в листопаді помірне подорожчання ринкових послуг. Водночас, на тлі подорожчання молока та цукру стрімко зросли ціни на продукти харчування з високим ступенем обробки (тверді сири, здобні вироби, торти тощо).

• Зростання цін на сирі продовольчі товари сповільнилося до 1.4% у річному вимірі (1.1% у місячному вимірі). Цьому сприяли насамперед фактори пропозиції. Зокрема поглибилося зниження цін на овочі та фрукти під впливом як високої пропозиції окремої продукції внутрішнього виробництва, так і імпортованих товарів. Так, обмеження, які РФ наклала на імпорт фруктів з Єгипту, зумовили зниження цін на цитрусові. Сповільнилося зростання цін на м’ясо та м’ясопродукти, зокрема, через обмеження на експорт свинини на тлі спалахів АЧС. Водночас продовжило прискорюватися зростання цін на молоко та молочні продукти, що зумовлювалося посиленням попиту з боку переробників, у т. ч. через високі обсяги експорту молочних продуктів.

• Зростання цін та тарифів, що регулюються адміністративно, прискорилося до 32.8% у річному вимірі (4.0% у місячному вимірі). Прискорення зумовило підвищення тарифів на послуги ЖКГ, зокрема на опалення, водопостачання та каналізацію. Також продовжило прискорюватися зростання цін на тютюнові вироби та алкогольні напої.

• Ціни на паливо прискорили зростання до 18.1% у річному вимірі (у місячному вимірі збільшилися на 1.8%). Це пов’язано з підвищенням цін на нафту на світових ринках у жовтні.

Поточна динаміка ІСЦ та його складових свідчить, що фактична інфляція за результатами 2016 року буде близькою до центрального значення цільового рівня (12% +/- 3 п.п.).

Джерело: https://bank.gov.ua/

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали