Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як українцям продавати свій товар Європі без мита

Редакція

06.04.2017 294 0 0

Українські виробники відшукують своє місце на такому бажаному європейському ринку збуту, до якого, зокрема, отримали полегшений доступ завдяки довгоочікуваній Угоди про асоціацію з ЄС. Втім, межі поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі існують у рамках географічної межі та окреслено митною територією і митними процедурами.

Зараз пріоритетним завданням для України є впровадження таких високоякісних митних технологій, які забезпечують замість бюрократії швидке і ефективне оформлення вантажів, уникаючи затримок і корупції, а також довгих черг з вантажівок.

Більшість положень нового Митного кодексу відповідають вимогам законодавства ЄС (в черзі ще кілька змін). Разом з тим досі, наприклад, в Ужгороді черга далекобійників з вантажного терміналу нерідко тягнеться до самих меж міста, а втомлені водії розповідають, що в очікуванні можуть провести від декількох десятків годин до доби.

Для доставки товарів в ЄС підприємства, як правило, укладають угоди з «плаваючими термінами» в рамках дня-двох.

За інформацією Закарпатської митниці ДФС, середній час очікування вантажівок у пункті пропуску протягом 2017 року становить 39 хвилин при виїзді за межі митної території України і 47 хвилин при в'їзді. Максимальний час очікування при виїзді за межі митної території України склав 24 години, при в'їзді — 11:00.

Митна декларація містить 54 графи і ще 7 буквених граф, тобто включає всю інформацію про зовнішньоекономічні операції, а не тільки про сам товар. Крім того, на підставі відомостей цієї декларації може спрацювати система ризиків АСАУР — тоді потрібні додаткові митні формальності такі, як огляд, накладення митного забезпечення, зважування, лабораторні дослідження або інше. Все це — 4 робочих години, після чого вантажівка може їхати безпосередньо на пункт пропуску.

Важливими моментом для багатьох українських виробників і експортерів є отримання сертифіката перевезення товарів EUR.1, який з часу дії Угоди про асоціацію (з 1 січня 2016 року) митні органи видають безкоштовно.

Це і є підставою для застосування до українських товарів торговельних преференцій у рамках вільної торгівлі з ЄС.

Саме ці преференції є запорукою певних переваг для українського бізнесу щодо виходу на досить сильно захищені ринки держав-членів ЄС. Натомість положення Угоди про асоціацію в частині запровадження вільної торгівлі між Україною і членами ЄС серед іншого передбачають поступову (протягом певних перехідних періодів) скасування або зниження ставок ввізного мита сторонами на товари, що походять з іншої сторони.

До закарпатським митним пунктами, відповідно, найчастіше звертаються місцеві, закарпатські виробники. А також підприємства з сусідніх регіонів, Києва, Дніпра (саме дніпровська фірма, наприклад, відправляє за кордон продукцію лесохимкобината з Перечина).

З початку цього року зафіксовано вже більше 300 звернень за сертифікати. Термін видачі (або відмови) цього документа становить 3 робочі дні, а термін його дії — 4 місяці. Головною умовою його отримання є підтвердження українського походження товару або його достатньої переробки саме в Україні. Отримавши сертифікат, товару легше рухатися і в треті країни, практично як європейського.

Ганна Твердохліб, Ужгородський прес-клуб

Детальніше: https://nf.dp.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали