Експерти дали свої економічні прогнози на осінь
01.08.2016 160 0 0
На думку економістів, у другому півріччі економіка України перестала подавати позитивні сигнали. Вони кажуть про зміну тренда і пророкують важкі часи до кінця року. Представляємо вам прогнози провідних українських фахівців.
Зміна тренда
Перші 6 місяців 2016 року були кращими для економіки України за останні два з половиною роки.
Активізація зовнішнього попиту на наші товари дала промисловий ріст в 4% в річному вимірі. Зараз він сповільнився до 2%. Найбільш помітний він був в будівництві (+ 9%) і на транспорті (+ 6,6%).
Зростання світової кон'юнктури в 1 кв. 2016 р допоміло поліпшити макропоказники. Але вже починаючи з другого кварталу світові ринки повернулися до спаду і це тут же відбилося на нашій зовнішній торгівлі.
Сальдо зовнішньої торгівлі України товарами за підсумками перших п'яти місяців 2016 р виявилося негативним, тобто імпорт перевищив експорт на $ 694 млн. Рік тому за той же період воно було позитивним ($ 42 млн).
Прогнозний показник торгового дефіциту за підсумками року складе $ 1,5 млрд. І його доведеться чимось покривати. Зараз головними постачальниками валюти для НБУ стали гроші гастарбайтерів і проїдання населенням заначок в валюті.
В результаті, згідно з дослідженням НБУ, зараз 48% українських промисловців очікують зменшення замовлень. Причому більше половини з них пов'язують це з відсутністю ринків збуту і попиту, а ще третина - з браком фінансових ресурсів.
Найбільш красномовним фактором погіршення ситуації в Україні падіння продажів бензину на 7,7% і дизпалива на 12,7% в червні 2016 року в порівнянні з тим же місяцем 2015 го.
Один з тривожних сигналів - зростання заборгованості по зарплатах в червні відразу на 5%. Тобто промисловість не може оплачувати своєчасно працю працівників.
Чого чекати
Навіть при майже повній відсутності закупівель газу і мінімальному імпорті вугілля торговий баланс України негативний. Але опалювальний сезон вже близько.
У минулому році спожито 33 млрд кубів газу. Значить в цьому треба мінімум 30 млрд кубометрів купити. Це буде викривляти платіжний баланс і з серпня почнеться ослаблення гривні.
Вже за наслідками червня видно спад в промисловості, що пізніше обернеться зростанням безробіття і подальшим падінням купівельної спроможності населення.
В результаті економіка попадеться в пастку стагнації.
Уряд може своїми діями погіршити ситуацію, почавши друкувати гроші. Так як експортні надходження падають, внутрішній ринок стагнує, а дефіцит бюджету стає все більше.
Ситуацію міг би врятувати черговий транш МВФ, який дасть «зелене світло» кредитами від інших міжнародних організацій на загальну суму близько $ 3 млрд. Однак надії на те, що в цьому році допомогу МВФ буде надано тануть на очах.
У вересні Фонд чекатиме рішень парламенту з питань бюджету та податкової реформи, в листопаді почнуться вибори в США. До грудня чекатимуть прийняття бюджету, в січні - інавгурація нового президента США. Тому реально рішення про виділення грошей може бути прийнято не раніше лютого наступного року.
Судячи з усього, у Фонду існує величезна недовіра до економічної політики уряду. Там не розуміють, як Кабмін збирається покривати бюджетний дефіцит.
Претензії МВФ стосуються двох цифр: 145 млрд грн дефіциту Пенсійного фонду і 50 млрд грн на виплату субсидій в 2016 р (поки витрачено всього 18 млрд грн). На цьому тлі іноземним кредиторам абсолютно незрозумілий графік підвищення соціальних виплат, запропонований Кабміном.
Без грошей МВФ уряду буде дуже складно звести кінці з кінцями.
Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://hyser.com.ua/
Коментарі до матеріалу