Експертна думка: Як оскаржити необгрунтовано підвищені тарифи ЖКГ
10.09.2015 1857 0 0
Усі комунальні тарифи, які встановлюють для мешканців, мають бути затверджені місцевими органами влади, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці експерт у сфері ЖКГ Інституту суспільно-економічних досліджень Дмитро Довженко. При цьому окремі компанії-постачальники комунальних послуг все одно піднімають ціни.
Незважаючи на обіцянки мера Києва Віталія Кличка, квартплата може вирости. Але мова йде тільки про тих жителів будинків, яких обслуговує ОСББ, ЖБК або приватні ЖЕКи. Тариф залишиться незмінним тільки для будинків, які обслуговує комунальне житлово-експлуатаційне управління. У Київській мерії відзначили, що ці організації формують тарифи відповідно до постанови Кабміну і подають їх на затвердження до Київської адміністрації.
Чому склалася така ситуація, і якого підвищення варто очікувати, в ефірі радіостанціїГолос Столиці розповів експерт у сфері ЖКГ Інституту суспільно-економічних дослідженьДмитро Довженко.
У чому особливість усіх цих ОСББ і приватних ЖЕКів, що вони можуть незалежно від постанов місцевої влади міняти тарифи? Яким чином вони взагалі формують тарифи?
— Всі компанії, які працюють у цій сфері, навіть комунальні, формують тарифи згідно з державними порядкам з формування тарифів за житлово-комунальні послуги. На сьогоднішній день комунальні підприємства проводять невелику реформу — скорочують частину штату, оптимізують керівні посади. Тобто зменшують їх кількість і тим самим економлять частину грошових коштів, які перекривають, по суті, подорожчання енергоносіїв. А у приватних компаній, якщо вони не проводять у себе таку реформу, просто йде подорожчання ресурсів, підвищення зарплат і так далі, що позначиться на кінцевій ціні за послуги.
Є такий приклад, коли приватний ЖЕК ввів посередника, який займається водопостачанням і, незважаючи на протести мешканців, вдвічі підвищив тарифи на воду. І сказали: «Укладайте договір і платите за тарифом. Не хочете? Сидіть без води». Як поступати мешканцям у такому випадку?
— Усі тарифи, які встановлюють для мешканців, повинні проходити через місцеву владу. Тобто мешканцям слід звернутися в цю компанію, яка є постачальником, і запитати, на якій підставі вони розрахували тариф. Якщо вони не можуть пояснити, звідки взялася така ціна, то слід звернутися в Антимонопольний комітет, в НКРЕ, написати заяву, що «просимо розібратися, оскільки користуються монопольним станом на ринку». І вже тоді відповідні органи прийматимуть рішення, штрафувати і розбиратися, який же там дійсно має бути тариф.
Тобто якщо компанія вважає, що їй потрібно підвищити тариф, то вони проводять розрахунки і надають їх в мерію?
— Якщо говорити про Київ, то в мерію. Якщо це велика компанія, то вона подає до НКРЕ.
Тоді не зовсім зрозуміла заява пана Кличка та мерії про те, що вони не можуть вплинути на ці тарифи...
— Під тим, що говорив Кличко, треба розуміти, що раніше була практика, коли місцеві органи, приймаючи такі тарифи, бачать, яка там вартість одиниці кінцевого продукту. Наприклад, якщо кубометр води коштував 10 гривень, то для споживача могли встановити 8 гривень за куб, але 2 гривні компенсував місцевий бюджет, тобто ця дотація цілеспрямовано давалася компаніям. На сьогоднішній день, згідно із законодавством, це заборонено. Тобто, якщо собівартість 10 гривень, то повинні встановити 10 гривень. Тому єдине, що могла зробити мерія, це зменшити витрати на адміністративний персонал і управління. На сьогоднішній день є тільки такий метод стримування тарифів.
Чи можуть мешканці будинку поміняти приватну компанію, яка їх обслуговує?
— Звичайно, можуть.
Що для цього потрібно?
— Просто заява про те, що хочуть відмовитися від цієї компанії, і прийняти рішення на зборах мешканців, що переходять до іншої компанії.
Скільки будинків, які обслуговують приватні компанії, в порівнянні з комунальними?
— Якщо брати Київ, то в столиці близько 12 тисяч багатоквартирних будинків, з них десь 8,5 тисяч — це комунальні ЖЕКи, і 3-3,5 тисячі — це приватні компанії, які обслуговують приватні ЖЕКи.
Своєю думкою щодо формування тарифів на комунальні послуги в ефірі радіостанції Голос Столиці поділилися й радіослухачі.
Костянтин: Київська влада каже, що немає можливості впливати на приватні ЖЕКи, але це не зовсім так. Приватні ЖЕКи затверджують певні коефіцієнти для тарифів на комунальні послуги, і затверджує їх саме Київська міська державна адміністрація. От я мешкаю в одному з житлових комплексів біля парку Перемоги, і ЖЕК був, м'яко кажучи, нав'язаний забудовником. Мешканці за своїм бажанням підписували договори з цим ЖЕКом, були певні тарифи на комунальні послуги. Потім ЖЕК без обговорення з мешканцями житлового комплексу підняв тарифи. Вірніше, він повідомив про це за два тижні до затвердження в КМДА. І він повідомив в адміністрацію про те, що були обговорення, що мешканці були не проти. Поки мешканці зібралися робити якісь апеляції і так далі, тариф було затверджено. Оскаржити це неможливо. Напевно, я просто не знаю, де оскаржувати рішення Київської міської державної адміністрації. Єдине рішення у цьому випадку — це створення ОСББ і відмовлення від ЖЕКа, якого нав'язав забудовник. Насправді, якщо немає ОСББ, то рішенням власників житла можна було вибрати будь-яку управляючу структуру. Але забудовник пов'язаний з одним з народних депутатів, і вирішив проблему самостійно, без урахування побажань мешканців.
Сергій: Я живу в Києві, в приватному будинку, і у мене взагалі немає такого поняття, як ЖЕК. Все залежить від ринку. Я поставив твердопаливний котел, вводжу в пошуковик «продати антрацит вугілля в Києві» або «продати дрова в Києві» і знаходжу ціну. П'ять тисяч гривень антрацит, дрова до цього приблизно прив'язані, залежно від сорту. І, як не крути, поки я грошей не дам, у мене в будинку тепло не стане. Але добре, що я живу в Києві, у мене регіон такий, де є ліс. А в деяких регіонах кожне дерево в дефіциті.
Ірина: Я є жителем кооперативного будинку, є членом правління кооперативу. Я коротко розповім, як ми формуємо тарифи. Ми теж підняли для себе ціни, тому що ми робимо кошторис на рік. Зрозуміло, що у нас є голова правління, є бухгалтер — ми не піднімали їм зарплати, хоча вони дуже маленькі. Але піднялася ціна на вивіз сміття, піднялася ціна на обслуговування ліфта і так далі. Ми проводимо збори кооперативу і повідомляємо: «Товариші, без підвищення обійтися не можна, у нас є кошторис. Інакше не буде працювати ліфт, не буде вивозитися сміття». Тому не треба, так би мовити, котити бочку на ЖЕКи.
Нагадаємо, що КМДА домовилась з великою міжнародною консалтинговою компанією Ernst&Young про перевірку обгрунтованості комунальних тарифів у столиці. Аналітик громадської організації «Публічний аудит» Тарас Галайда впевнений, що цей аудит проведуть на користь замовників-монополістів. Про це експерт заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці.
Раніше експерт з питань енергетики Вадим Гламаздін заявив, що у зв'язку з кризовою ситуацією на вітчизняному енергетичному ринку доведеться в черговий раз підвищувати тарифи для населення. На його думку, це потрібно робити вже сьогодні, але враховуючи, що такі рішення в Україні часто приймаються за політичними мотивами, підвищення варто очікувати вже після проведення місцевих виборів.
Джерело: http://newsradio.com.ua/2015_09_10/JA...
Коментарі до матеріалу