Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що таке інфляція, і чи потрібно нам її боятися

Редакція

24.03.2017 4093 0 0

Сьогодні ви дізнаєтеся, що конкретно ховається за таким глибоким поняттям, як інфляція, і як з цим боротися.

Що таке інфляція

Є два види інфляції: монетарна та цінова. Монетарна – це коли в економіці стає більше грошей. Це турбота НБУ, а не населення. Нас цікавить тільки цінова інфляція.

Цінова інфляція проявляється в тому, що на 100 грн сьогодні можна купити більше товарів і послуг, ніж на ту ж суму за рік.

Давайте уявимо, що на дворі 2014 рік. Ви заходите в магазин, щоб купити пачку вершкового масла, вона коштує 12 грн. І ось ви вирішуєте подбати про майбутнє і відкладаєте 36 грн, щоб через три роки у вас точно були гроші на 3 пачки такого масла. Але...

Проходить три роки. Ви знімаєте з рахунку 36 грн і йдете в магазин. Але ціни злетіли і тепер на відкладену суму ви зможете купити лише одну пачку масла. Виявилося, що цінова інфляція несподівано зжерла інші дві пачки.

Масло – це приклад того, як з-за цінової інфляції можна з часом втратити можливість купити товар, який ви могли придбати раніше.

Індекс споживчих цін

Судити про інфляцію по одному продукту неправильно, тому офіційна інфляція розраховується за великим набором товарів і послуг. Тут мова йде про індекс інфляції, або його також називають індекс споживчих цін – це показник, який характеризує зміни загального рівня цін на товари і послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання.

Індекс споживчих цін відображає зміну вартості фіксованого споживчого набору товарів і послуг у поточному періоді щодо попереднього. Споживчий набір товарів і послуг – це набір найбільш необхідних для споживання домогосподарств товарів і послуг. Встановлюється централізовано і є єдиним для всіх регіонів України.

На підставі індексу інфляції можна проіндексувати не тільки зарплату, ціни на продукти харчування, оцінити падіння (або зростання) життєвого рівня трудящих, але і провести глобальний графік з динамікою зміни індексу інфляції в Україні за кілька десятків років.

Можна сказати, що у кожного своя інфляція, адже вона залежить від того, які продукти і послуги ми купуємо. Офіційний рівень інфляції – це середнє зростання цін на базові та необхідні продукти. Він відображає вашу особисту ситуацію настільки, наскільки ви близькі до середнього українця.

Реальна прибутковість

Ніхто з нас не хоче віддавати свої кровні в руки інфляції. Тоді свої заощадження треба захищати.

Найпростіший спосіб захистити заощадження від інфляції – це банківські вклади. Ми віддаємо банку гроші на певний термін, а на виході отримуємо їх з відсотками. Але навіть така проста і прибуткова схема ще не означає, що ми заробили.

Як так виходить? Якщо інфляція виявляється вище відсоткової ставки за вкладом, то навіть при збільшенні суми на рахунку ми втрачаємо гроші, адже їх купівельна спроможність знижується ще сильніше. Якщо інфляція нижче ставки за вкладом, ми заробляємо. Прибутковість з урахуванням інфляції називається реальною прибутковістю.

Припустимо, ми відкрили банківський вклад з ефективною ставкою 10%. Інфляція за рік склала 7%. Реальна прибутковість нашого внеску склала вже не 10%, а лише 3%.

Якщо реальна прибутковість негативна, ми втрачаємо гроші, якщо позитивна заробляємо. До того ж, чим більше наші потреби відрізняються від потреб середнього українця, тим важче нам зрозуміти, яка реальна прибутковість наших заощаджень та інвестицій.

Купівля цінних паперів ОВДП

Під час кризи в країні дешевшають не тільки валюти і нерухомість, але і підприємства. Причому деякі падають в ціні так сильно, що коштують дешевше, ніж річний прибуток. Але після багато компаній протягом кількох років можуть злетіти в ціні в десятки разів.

Плюсом такого вкладення грошей можна назвати високий потенціал зростання котирувань. Але є й ризики: зниження вартості в доларовому еквіваленті, середня чи низька ліквідність, втрати в разі девальвації гривні, заборони та обмеження з боку регуляторів, відмова фінансового посередника виконувати зобов'язання.

Альтернативою депозитам на сьогоднішній день є і покупка облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Вони виділяються високою дохідністю та надійністю, особливо враховуючи державні гарантії і відсутність оподаткування на купонний дохід по ним.

Основною перевагою придбання ОВДП є їх ліквідність, можливість продажу протягом строку обігу і заробітку від зміни вартості.

Не варто побоюватися інфляції

Може здатися, що таке явище як інфляція поступово з'їдає наші і без того невеликі заощадження. Але якщо розібратися, то все не так страшно.

Інфляція – це цілком нормально. Вона була і буде завжди. У тих країнах, де інфляція стає негативною, влада починає по ній нудьгувати і роблять різні заходи, щоб її повернути. Наприклад, в грудні 2014 р. від'ємну відсоткову ставку за депозитами (0,25%) ввів Швейцарський національний банк (ШНБ). Він пояснив своє рішення тим, що ця міра запобіжить подальше надмірне зміцнення національної грошової одиниці, а також створить стимули для інвестицій в швейцарську економіку.

 Важливо знати, що інфляція 10% – це погано, але і 0% – теж шкодить економіці. Це свідчить про те, що країна не розвивається. Нормальний показник інфляції – 2-4% на рік.

Адже людина теж не стоїть на місці: ми розвиваємося, набираємося досвіду, створюємо нові технології, здешевлюємо виробництво. Tesla запустила виробництва електрокарів, а Марк Цукерберг розробляє свій проект «Розумний будинок». В цілому жити стало краще. Інфляція – не найстрашніше, що відбувається в світі.

Все, що ми можемо зробити, – це диверсифікувати інвестиційні ризики, створювати додаткову цінність і сприяти прогресу. Так ми зможемо обігнати інфляцію, і на хліб з маслом нам точно вистачить.

Джерело: http://hyser.com.ua/articles/chto-tak...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали