Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

10 міфів про український IT-сектор

Редакція

19.09.2016 192 0 0

Міф №10. В Україні невисокий рівень інтернет-проникнення.

Незважаючи на офіційні цифри, рівень інтернет-проникнення в Україні один з найвищих в світі. А його якість, крім мобільного, набагато вище середнього.

Міф №9. Українські банки відстають в області IT-інфраструктури та сервісів від західних.

Технологічно українські банки одні з кращих в світі, стверджує Віктор Компанієць, провідний інвестиційний менеджер DigitalFuture.

Безліч "західних" технологій розроблені саме в Україні: онлайн-транзакції, масові операції з дебетними картами, овернайт-диллинг і багато іншого.

Міф №8. В Україні дуже багато програмістів.

Якщо подивитися на статистику в глобальному масштабі, то в Україні на порядок менше програмістів навіть у порівнянні з найближчими сусідами.

У Польщі працює близько 300 тис програмістів, в Німеччині - трохи більше 450 тис. В Ізраїлі кількість фахівців, що працюють в IT, становить 12% від усього працездатного населення.

У порівнянні з Китаєм, США або Індією українські цифри ще менш значні.

Згідно Evans Data, через два роки кількість програмістів в США складе 4,5 млн, в Китаї - 2 млн, в Індії - більше 5 млн, говорить Олексій Вітченко, СЕО і засновник Digital Future.

Міф №7. Українські стартапи масово їдуть за кордон і не приносять користь бюджету країни.

Вони не виїжджають з України, вони будують офіси продажів по всьому світу. При цьому розробка і люди часто залишаються в Україні.

Хоча певний відтік фахівців все-таки існує. Це пов'язано з тим, що сусідні держави пропонують їм комфортні умови для ведення бізнесу, в тому числі гарантують безпеку діяльності.

Держава починає йти назустріч IT-бізнесу, розуміти його специфіку та важливість. Це допоможе не тільки зберегти в Україні залишилися підприємців, а й повернути тих, хто виїхав раніше.

Міф №6. Міжнародні інвестори не хочуть інвестувати в українські проекти, тому що бояться війни.

У 2015 році в українські IT-компанії було інвестовано понад 130 млн дол, що на 237% більше, ніж в 2014 році. При цьому 48% капіталу угод прийшло саме від міжнародних інвесторів, що підтверджує їх інтерес до українських розробок.

Всього було проінвестовано 66 IТ-компаній. Це непоганий результат - щотижня укладається угода.

Якщо інвестори бачать перспективу проекту і бізнес-вигоду, то війна не стане перешкодою для укладення угод. Таким прикладом є Ізраїль, який в 2015 році залучив понад 11 млрд дол.

Міф №5. В Україні мало стартапів, і в світі про них не знають.

В Україні існує 2,5 тис стартапів на різних стадіях розвитку і в найближчі роки їх буде до 5 тис, вважає глава Асоціації венчурного капіталу і прямих інвестицій (UVCA) Андрій Колодюк.

Збільшується не тільки кількість, але і якість стартапів. У січні 2016 року у конференції СES в Лас-Вегасі були представлені сім стартапів з України. У 2015 році їх було всього два.

Міф №4. Для IT-сектора не потрібно створювати спеціальну стимуляцій.

Майже всі країни світу з найбільш розвиненими технологіями практикують значні стимуляції і вводять спецумови для сектора.

Керуючий партнер AVentures Capital Євген Сисоєв наводить приклад чотирьох пунктів, які треба було зробити в Україні "на вчора".

Перший - технологічні парки з податковими пільгами.

Другий - робоча віза за один день.

Третій - незалежні суди для компаній з Парку високих технологій по Delaware / Englishlaw.

Мова про те, щоб заборонити там українське законодавство і працювати в Україні за міжнародним правом. Грубо кажучи, поки українські суди продажні, є сенс створити віртуальну Україну, в яку не зможе потрапити український чиновник.

Четвертий - українська держава за правилами венчурної індустрії роздасть п'яти українським фондам по 50 млн дол для інвестицій, і ще п'ять венчурних фондів створить спільно з американськими, ізраїльськими, китайськими, канадськими та іншими керівниками.

Міф №3. Україну врятує копіювання західних моделей інноваційних економік.

На думку співзасновника і CEO "Креативного кварталу" Іллі Кенігштейн, такий міф поширений в країні і навіть в уряді.

Він акцентує увагу на тому, що в українській IТ-індустрії відсутні мости між вузами і бізнесом, вченими і інфраструктурою, державою і стартапами. Немає компаній по трансферу технологій, венчурних фондів, повноцінного захисту інтелектуальної власності.

Міф №2. В Україні успішними стають тільки аутсорсингові IT-компанії.

Дійсно, в Україні є сотні успішних IT-компаній, які займаються аутсорсингом. IT-аутсорсинг став третьою сферою в Україні за обсягами експорту, досягнувши 2,5 млрд дол, що формує 3% українського ВВП.

Серед таких компаній - Ciklum, Luxoft, Epam.

При цьому в Україні не менше історій успіху продуктових компаній, які оцінюються десятками і сотнями мільйонів доларів. Серед прикладів - Jooble, PaymetWall, Augmented Pixels, Sixa, Terrasoft, Grammarly і Depositphotos.

Українці створили гаджет Petcube з камерою для інтерактивного спілкування з тваринами. Компанія Concepter випустила спалах iBlazr для iPhone. Пристрій стало поки єдиним українським продуктом, який продається на полицях магазину Apple Store в усьому світі.

Міф №1. IT-сектор - драйвер української економіки.

Безумовно, IT-сектор - перспективний сектор і важлива складова економіки.

Експорт IT-послуг України в 2015 році склав близько 2,1 млрд дол. Це 2,5% ВВП, 50 дол на одного жителя в рік, 24 місце в світі за Індексом привабливості сервісів. Для порівняння: Білорусь - 1 млрд дол, 5% ВВП, 75 дол на жителя, Ізраїль - 10 млрд дол, 1 200 долл на жителя.

Поки рано заявляти, що саме IT є локомотивом економіки. Одна з причин - в країні мало IT-компаній, що пропонують унікальний продукт, близько 90% ринку працює на аутсорсинг.

Інноваційні стартапи, які найбільш цікаві інвесторам і могли б залучити потік зарубіжних інвестицій в країну, складають незначний відсоток.

Також український сектор IT НЕ сконцентрував значну частину працюючих людей, тому він поки не впливає на рівень життя основної частини населення.

Джерело: http://www.epravda.com.ua/publication...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали