Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Нова економічна реальність – ВЕЗ «Крим»: митне оформлення

Ольга Целуйко

13.10.2014 196 0 0

ДОКУМЕНТ: ЗАКОН України від 12.08.14 р. № 1636-VII

Газета «Голос України» від 26.09.14 р. № 184

Набув чинності з 27.09.14 р.

Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України

Як і де проходитиме митне оформлення товарів і транспорту через кордон ВЕЗ «Крим»?

Митному регулюванню ВМЗ присвячено гл. 62 МК Розділ XV ЗДІЙСНЕННЯ ОРГАНАМИ ДОХОДІВ І ЗБОРІВ КОНТРОЛЮ ЗА ОКРЕМИМИ ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ . Проте до Криму мають відношення не всі статті цієї глави, а тільки ст. 430 МК Розділ XV ЗДІЙСНЕННЯ ОРГАНАМИ ДОХОДІВ І ЗБОРІВ КОНТРОЛЮ ЗА ОКРЕМИМИ ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ , у якій визначено типи ВМЗ:

комерційний (зберігання товарів);

сервісний (ремонт, модернізація і спорудження повітряних, річкових і морських суден);

промисловий (переробка або виробництво товарів).

ВМЗ у Криму об'єднує в собі всі три типи зон. Особливості правового режиму ВМЗ визначатимуться в першу чергу Законом № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України , за текстом якого зроблено дуже акуратні посилання на деякі норми МК. В основному з МК береться термінологія, загальні поняття.

У пп. 3 п. 12.4 Закону № 1636 прямо зазначено, які норми МК стосовно митного регулювання ВМЗ, прописані в гл. 21 Розділ V МИТНІ РЕЖИМИ і 62 Розділ XV ЗДІЙСНЕННЯ ОРГАНАМИ ДОХОДІВ І ЗБОРІВ КОНТРОЛЮ ЗА ОКРЕМИМИ ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ МК, незастосовні до ВМЗ у Криму.

Митні формальності при переміщенні товарів, транспорту і громадян через адміністративний, а по суті митний, кордон між АР Крим і Херсонською областю, виконуватимуться в зонах митного контролю. До таких зон належать території морських і річкових портів, залізничні станції, території підприємств, вільної митної зони, митних складів, складів тимчасового зберігання та інші місця згідно зі ст. 329 МК Розділ XI МИТНИЙ КОНТРОЛЬ (п. 3.4, 6.3 Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України ).

Як працює ця норма на період окупації Криму, уточнюється в п. 12.4 Закону № 1636. Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України Там сказано, що митне оформлення здійснюватиметься в пунктах в'їзду-виїзду, де буде розміщено ук-раїнські митні пости.

Постачання товарів по трубопроводах і лініях електропередачі оформлятиметься в місцях, які визначить Мінфін, як і зазначено у ст. 231 Розділ VI ПЕРЕМІЩЕННЯ І ПРОПУСК ТОВАРІВ, ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ КОМЕРЦІЙНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ ЧЕРЕЗ МИТНИЙ КОРДОН УКРАЇНИ. МИТНІ ФОРМАЛЬНОСТІ ПРИ ПЕРЕМІЩЕННІ ТОВАРІВ ЧЕРЕЗ МИТНИЙ КОРДОН УКРАЇНИ РІЗНИМИ ВИДАМИ ТРАНСПОРТУ , ч. 5 ст. 247 Розділ VIII МИТНЕ ОФОРМЛЕННЯ МК (пп. 1 п. 12.4 Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України ). Поки що ці місця не визначено.

Але в деяких питаннях конкретика вже почала з'являтися. Так, у додатку 1 до листа ДФС від 26.09.14 р. № 5626/7/99-99-24-01-06-17 (далі – Лист № 5626, див. на с. 31 цього номера) наведено перелік контрольних пунктів в'їзду-ви-їзду, де в основному проводитиметься митне оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон із ВЕЗ «Крим».

Цікаво, що у графі 8 митної декларації (далі – МД), де повинна зазначатися інформація про отримувача (ч. 1 розд. II Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 30.05.12 р. № 651 II. Заповнення граф митних декларацій (п.1, графи 1-54) ), літерний двозначний код країни отримувача, який знаходиться на території ВЕЗ «Крим», не проставлятиметься. Тобто ВЕЗ «Крим» – для митниці не Україна і не РФ. Замість значка RU або UA (ч. 2.2 розд. 2 Класифікації країн світу, затвердженої наказом Держстату від 30.12.13 р. № 426) Про затвердження Класифікації країн світу слід зазначати «00». Ось так.

Як переміщати через кордон ВЕЗ «Крим» товари (українські та імпортні), готову продукцію, які були придбані або виготовлені до 27.04.14 р. (дата набуття чинності Закону № 1207)?

З погляду творців Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України , такі товари або продукцію можна переміщати через кордон ВЕЗ «Крим» вільно, тобто без застосування заходів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Але при цьому можливі дві ситуації:

товари (продукція) не мають сертифіката походження з України. Тоді їх можна вільно переміщати на материкову територію України до 01.01.15 р. З цієї дати такі товари (продукція) набувають митного статусу іноземних товарів (пп. 6 п. 12.4 Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України );

товари (продукція) мають сертифікат походження з України. Тоді їх можна вільно переміщати на материкову Україну і після 01.01.15 р., тобто поки партія товарів, на яку видано сертифікат, не закінчиться.

Ця норма здається занадто лояльною. Адже в наших реаліях партії товарів, на які видано сертифікати, можуть «не закінчуватися» довго.

Але це погляд тільки з одного боку кордону. А з іншого його боку митники на території ВЕЗ, керуючись митними правилами, установленими там за фактом Російською Федерацією, кваліфікуватимуть вивезення товарів як експорт.

Як бачимо, свої правила гри встановили і наші законодавці, і російські. Зазвичай законодавчі норми повинні бути гармонізовані сторонами правовідносин. Проте, як випливає з п. 4.1 Зако-ну № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України , ВЕЗ «Крим» створена без узгодження з органами місцевого самоврядування і виконавчими органами Криму. Отже, про Закон № 1636 фактичні власті Криму можуть узагалі не знати, а вже тим більше не вникати в деталі. Можемо припустити, що «притирання» правових норм забере чимало часу.

Як перетинає кордон ВЕЗ «Крим» транспорт, зареєстрований у Криму, який використовують для організації перевезень?

У цьому випадку діє повне умовне звільнення від оподаткування – у порядку, установленому для переміщення транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України (зокрема, треба заглянути до ст. 106 та 189 МК).

Які митні режими застосовуються при переміщенні товарів через кордон ВЕЗ «Крим»?

Постачання українських товарів до Криму прирівнюється до експорту, а постачання товарів із Криму на іншу територію України прирівнюється до імпорту (пп. 5 п. 12.4 Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України ). У Листі № 5626 наведено подробиці заповнення митних декларацій і застосування митних режимів для різних практичних ситуацій.

Важливий момент! На постачання товарів до Криму і з Криму не поширюють свою дію норми міжнародних договорів, що регулюють оборот товарів, зокрема (але не виключно) про зони вільної торгівлі, укладені у межах ГАТТ (СОТ).

Правда, такі постачання підпадають під регулювання Законів від 28.11.02 р. № 249-IV «Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) доходів, отриманих злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» (далі – Закон № 249) і від 20.02.03 р. № 549-IV «Про державний конт­роль за міжнародними передачами товарів військового призначення і подвійного використання» Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання . Що саме контролюватимуть, не вказано, але зі змісту ясно, що передбачається моніторити постачання певних видів товарів і фінансові потоки.

Як зазначати країну походження, якщо товар ввозиться з ВЕЗ «Крим» на іншу територію України?

Продавець (кримське підприємство) може за бажання отримати сертифікат походження. Процедуру описано в пп. 2 п. 12.4 Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України .

Чи діють експортні ліцензії, видані до набуття чинності Закону № 1636?

Ні, такі ліцензії вважаються анульованими з 27.09.14 р. – дня набуття чинності Закону № 1636. Крім того, із цієї дати анулюються ліцензії та дозволи, видані згідно зі ст. 404 МК Розділ XV ЗДІЙСНЕННЯ ОРГАНАМИ ДОХОДІВ І ЗБОРІВ КОНТРОЛЮ ЗА ОКРЕМИМИ ВИДАМИ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ для ведення діяльності на території АР Крим і в м. Севастополі. До них належать, зокрема, ліцензії на митну брокерську діяльність, на відкриття та експлуатацію складів тимчасового зберігання, магазинів безмитної торгівлі тощо (пп. «г» п. 12.9 Закону № 1636 Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України ).

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали