Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя у разі смерті одного з них

02.04.2025

Видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя є необхідним для виділу частки у майні одного з подружжя. Свідоцтво є правовстановлюючим документом. Для отримання свідоцтва потрібно звернутися із заявою до нотаріуса.

Відповідно до статті 71 Закону України «Про нотаріат» у разі смерті одного з подружжя (колишнього з подружжя) свідоцтво про право власності на частку в їхньому спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя (колишнього з подружжя) з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна.

У повідомленні зазначається склад спільного майна подружжя (колишнього подружжя), на частку якого другий із подружжя (колишній з подружжя), що є живим, просить видати свідоцтво про право власності. Також у повідомленні роз’яснюється право звернення до суду у випадку оспорювання спадкоємцями майнових вимог того з подружжя (колишнього з подружжя), що залишився живим.

Повідомлення надсилається засобами поштового зв’язку, а спадкоємці, які прибули до приватного нотаріуса, державної нотаріальної контори, повідомляються нотаріусом усно, про що робиться відмітка на заяві того з подружжя, що залишився живим. Така відмітка підписується спадкоємцями.

На підставі письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, за згодою другого з подружжя, що є живим, у свідоцтві про право власності може бути визначена і частка померлого у спільній власності.

Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини, крім випадків, встановлених абзацами другим і четвертим пункту 21 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України, підпунктом 2.5 пункту 2 глави 11 розділу II Порядку (підпункти 1.2 - 1.5 пункту 1 глави 11 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі – Порядок)).

Підстави видачі свідоцтва

При видачі свідоцтва нотаріус витребовує документ, який посвідчує шлюбні відносини та/або розірвання шлюбу, в порядку, встановленому чинним законодавством, або отримує ці відомості шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Якщо до складу майна, на частку якого видається свідоцтво, входить майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності подружжя на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І Порядку.

Для видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя на житловий будинок, квартиру та інше нерухоме майно нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього.

Якщо це стосується земельної ділянки, нотаріус видає свідоцтво також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.

Крім того, нотаріус вимагає свідоцтво про смерть одного з подружжя.

У разі звернення із заявою про видачу свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя щодо спадщини, яка була відкрита на окремих територіях України, та щодо якої спадкова справа була зареєстрована у Спадковому реєстрі, але неможливо продовжити провадження внаслідок її знищення або відсутності доступу до місця її зберігання у зв’язку з тимчасовою окупацією чи веденням активних бойових дій, приватний нотаріус (державна нотаріальна контора), до якого (якої) звернувся другий з подружжя, має перевірити факти, передбачені законом, та витребувати необхідні документи.

За відсутності необхідних документів нотаріус роз’яснює особі процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку (підпункти 2.1 – 2.5 пункту 2 глави 11 розділу II Порядку).

Видача свідоцтва у випадку наявності заборони відчуження, обтяження іпотекою або арешту на майно

За наявності заборони відчуження або обтяження іпотекою житлового будинку, квартири, дачі, садового будинку, гаража, земельної ділянки, іншого нерухомого майна, об’єкта незавершеного будівництва, майбутнього об’єкта нерухомості нотаріус видає свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя та протягом двох робочих днів письмово повідомляє про це кредитора (відповідний податковий орган).

Якщо на вищевказане майно накладено арешт, видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя зупиняється до зняття арешту (пункт 3 глави 11 розділу II Порядку).

Звертаємо увагу на те, що не все майно, яке з’явилося під час подружнього життя є спільною сумісною власністю. Чоловік та жінка у шлюбі також можуть набувати майно, яке є особистою приватною власністю.

Інформація станом на 02.04.2025

https://minjust.gov.ua

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
25.02.2025
Лист МОУ: Щодо правомірності відмови військовослужбовцям у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ ДЕПАРТАМЕНТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЛИСТ від 20.02.2025 р. № 220/13/ВихЗПІ/152 У відповідь на Ваш запит на публічну інформацію щодо правомірності відмови у виплаті додаткової винагороди у розмірі 100000 грн та матеріальної допомоги у зв'язку з отриманою травмою. Щодо ...
18.03.2025
Щодо обов'язку роботодавця зберігати трудові книжки працівників
Влаштувалася нещодавно на роботу і хочу, щоб моя трудова книжка зберігалася у роботодавця, написала про це заяву. Однак роботодавець відповів, що трудова книжка має зберігатися у працівника, бо його може бути оштрафовано за порушення правил зберігання трудових книжок. Чи може роботодавець на підстав...
12.03.2025
Лист Мінекономіки: Щодо розрахунку середньої заробітної плати
Лист Мінекономіки від 07.03.2025 № 2704-25/20968-01 щодо розрахунку середньої заробітної плати
Нове
20.05.2025
Онлайн-курс «Перезавантаження: НУШ 1–4 класи» для вчительок і вчителів початкової школи
Навчати учнів і учениць початкових класів в умовах постійних змін і нових викликів — особливо відповідальне завдання. Саме тому ГС «Освіторія» в партнерстві з Міністерством освіти і науки України та за підтримки глобального фонду «Education Cannot Wait» (ECW) у межах пр...
20.05.2025
МОН пропонує для громадського обговорення проєкт Методичних рекомендацій щодо особливостей реалізації освітніх програм у галузі знань «А Освіта»
Методичні рекомендації розроблено у зв’язку з суттєвими змінами в освітньому законодавстві та потребою надання підтримки закладам вищої освіти, які здійснюють підготовку педагогічних працівників, з питань розроблення, реалізації відповідних освітніх програм та присвоєння професійних кваліфікац...
20.05.2025
Відшкодування збитків за російську агресію: все про міжнародний компенсаційний механізм та Реєстр збитків
Станом на травень 2025 року до Міжнародного реєстру збитків, завданих агресією рф проти України (RD4U), вже надійшло понад 27500 заяв. Водночас нещодавно оголошено про відкриття нової — десятої за рахунком — категорії заяв, що стосуються пошкодження або знищення нежитлового нерухомого ма...
Центр сповіщень