Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Укладено договір за результатами допорогової закупівлі: чи можна збільшити його суму на 20 %, як вимагає постачальник?


Управління освіти за результатами допорогової закупівлі уклало договір про закупівлю продуктів харчування для шкіл району. У зв’язку з коливанням ціни на деякі продукти харчування постачальник вимагає збільшити ціну за одиницю на 20 %. Чи має право управління освіти погодитися на такі умови? Якщо так, то які підтвердні документи для цього він має вимагати від постачальника?


Як бачимо із запитання, договір замовник уклав за результатами допорогової закупівлі. Тож ч. 4 ст. 36 Закону від 25.12.15 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі» (далі – Закон № 922) щодо виключного переліку випадків унесення змін до договору не поширюється на такі договори. Отже, не поширюється на них і обмеження щодо збільшення ціни за одиницю товару лише в межах 10 %. Також для «допорогових» договорів немає обмеження щодо збільшення суми договору.

Водночас законодавець передбачив, що допорогові закупівлі товарів, робіт та послуг замовник має здійснювати з дотриманням тих самих принципів здійснення закупівель, що й пiсляпороговi, зокрема щодо максимальної економії та ефективності при здійсненні закупівлі.

Отже, з метою дотримання принципів здійснення закупівель, виконання договірних зобов’язань сторонами договору та забезпечення замовника продуктами харчування радимо йому обов’язково вимагати від постачальника документальне підтвердження того, що ціни на продукти харчування на ринку змінилися порівняно з тими, що зазначені в договорі, і дійсно в тих межах (тобто 20 %), про які зазначає постачальник. Слід зазначити, що в законодавстві про публічні закупівлі немає затвердженого виключного переліку органів та документів, які б могли підтверджувати зазначені обставини. Тож такими підтвердними документами можуть бути експертні висновки, дослідження, довідки тощо тих організацій, які наділені повноваженнями моніторити коливання цін на товари на ринку.

Водночас зауважимо, що збільшення ціни за одиницю товару в договорі (на той чи інший відсоток або ж узагалі сам факт збільшення) не є обов’язком замовника, а є його правом. Тож якщо постачальник документально не підтверджує коливання цін на ринку, а лише надає проект додаткової угоди для підписання замовнику, не рекомендуємо підписувати таку угоду.

Разом з тим зверніть увагу, що згідно з ч. 7 ст. 2 Закону № 922 замовникам заборонено придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону. З огляду на це, у нашій ситуації можуть виникнути деякі нюанси.

По-перше, замовнику варто зважати на таке: якщо після внесених змін (одночи багаторазових) загальна сума договору перевищить вартісну межу застосування Закону № 922 (тобто для товарів – 200 тис. грн.), то в контролерів може виникнути запитання, чи не уникав замовник застосування Закону № 922. І тоді замовник повинен буде доводити, що на момент планування закупівлі очікувана вартість з урахуванням необхідної кількості та орієнтовної ціни продуктів харчування не перевищувала вартісних меж.

По-друге, якщо одноразова зміна суми договору буде дорівнювати або перевищувати 50 тис. грн., то в контролерів може виникнути запитання, чи не повинен був замовник окремим новим договором на ці 50 тис. грн. закуповувати продукти харчування і оприлюднити звіт про укладені договори, як передбачено ч. 1 ст. 10 Закону № 922. Тут замовник пояснить, що в такому разі збільшення суми не залежало від збільшення кількості продуктів харчування (тобто появи нової потреби), а було пов’язане зі збільшенням ціни за одиницю товару, а отже, факту нової закупівлі для забезпечення нової потреби не було.

Як бачимо, замовникам потрібно правильно діяти як на стадії планування закупівлі, так і під час самої закупівлі, щоб не припуститися помилки.

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
26.02.2025
Дистанційна робота: трудовий договір з урахуванням норм воєнного стану
У реаліях нашого часу багато підприємств перевели своїх працівників на дистанційну роботу і з новими працівниками укладають трудові договори на умовах саме такої роботи (зрозуміло, коли ця форма співпраці можлива). Однак у разі організації даного виду трудових відносин роботодавцю слід знати та дотр...
17.03.2025
Надбавка за англійську мову: затверджено порядок установлення
Наша країна невпинно наближається до набуття членства в Європейському Союзі, тому знання іноземної мови знадобиться багатьом. Постановою КМУ від 07.03.2025 № 257 затверджено Порядок установлення надбавки за володіння англійською мовою деяким категоріям осіб (далі – Постанова № 257, Порядок № 2...
07.04.2025
Функції та повноваження ОМС у галузі оборонної роботи та щодо територіальної оборони
В умовах правового режиму воєнного стану органи місцевого самоврядування (далі – ОМС) продовжують виконувати свої повноваження щодо забезпечення життєдіяльності територіальних громад, а також допомагають військовим підрозділам. Проте не всі способи підтримки військових підрозділів відповідають...
Нове
24.01.2023
Держзакупівлі та конфіденційна інформація
Воєнний стан установлює нові правила оприлюднення інформації про закупівлі. Поки діяла постанова КМУ від 28.02.2022 № 169 «Деякі питання здійснення оборонних та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 169), вимоги щодо оприлюднення ...
11.01.2023
У публічних закупівлях скасовано аукціони!
У публічних закупівлях знову новації – згідно з постановою КМУ від 30.12.2022 № 1495 (далі – Постанова № 1495) скасовано аукціони у процедурі закупівель «відкриті торги». Розглянемо, як це вплине на замовників та яким тепер буде алгоритм проведення відкритих торгів. У публічн...
28.10.2022
Нові умови проведення публічних закупівель на період воєнного стану
За період дії воєнного стану публічні закупівлі постійно зазнавали змін. У ці складні часи здійснювати закупівлі потрібно динамічно, у короткі строки та з урахуванням умов, що диктує війна, зокрема із забезпеченням захищеності замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного ста...
Кращі матеріали
Центр сповіщень