Управління спадковим майном та визнання спадщини відумерлою в запитаннях та відповідях
27.05.2015 5698 0 1
При спілкуванні з бухгалтерами сільгосппідприємств виявилось, що питання визнання спадщини відумерлою та укладання договору на управління спадковим майном залишаються актуальними і зараз. Тому пропонуємо до вашої уваги бліцогляд у формі запитань та відповідей.
За яких умов можливо укласти договір на управління спадковим майном (далі – договір)?
Укладення такого договору можливе, якщо у складі спадщини є майно, яке потребує утримання, догляду, вчинення інших фактичних чи юридичних дій для підтримання його в належному стані, а також за умови, що спадкоємці або виконавці заповіту відсутні (ст. 1285 Цивільного кодексу, далі – ЦК). До такого майна може належати земельна ділянка сільськогосподарського призначення, житловий будинок, транспортний засіб тощо. Договір на управління спадщиною укладається за місцем відкриття спадщини.
Хто є сторонами договору?
Сторонами договору є установник управління та управитель. Установником управління є нотаріус. А в населених пунктах, де немає нотаріуса, установником управління згідно із ч. 4 ст. 1 Закону від 02.09.93 р. № 3425-XII «Про нотаріат» виступає орган місцевого самоврядування, який відповідним рішенням призначає для виконання цих функцій уповноважену особу. Фактично установник визначає, кому та на яких умовах передати в управління майно, що потребує утримання, а також контролює належне виконання умов договору управителем.
Управитель – це будь-яка особа, зацікавлена у збереженні майна. Конкретного переліку осіб, які можуть бути управителями, законодавство не містить. Отже, управителем може бути будь-яка фізична особа (яка має повну цивільну дієздатність), а також юридична особа.
Які істотні умови договору?
За загальним правилом, істотними умовами договору є умови про предмет, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів цього виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди (ст. 638 ЦК).
Отже, істотними умовами договору управління спадковим майном є: майно, що передається в управління (назва, місцезнаходження, площа, інші реквізити для його ідентифікації); розмір та форма оплати за управління майном, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Чи підлягає договір державній реєстрації?
Відповідно до норм законодавства укладання договору не є нотаріальною дією. Тому цей договір не реєструється в реєстрі для реєстрації нота- ріальних дій (якщо установник управління – нотаріус), а заноситься до книги обліку договорів на управління спадщиною.
Законом від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяження» також не передбачено обов’язковості державної реєстрації договорів управління спадщиною (спадковим майном).
Чи можна укладати один договір щодо декількох земельних ділянок?
Так, можна. У такому разі перелік таких ділянок (спадкового майна) може бути оформлено окремим додатком, який є невід’ємною частиною договору. При укладенні зазначеного договору установник управління повинен пересвідчитися в тому, що спадкодавець є власником цього майна, зазначивши про це в тексті договору з посиланням на реквізити документів, які підтверджують цю обставину.
Чи може бути управителем орендар земельної ділянки?
Законодавством це прямо не заборонено. Проте деякі юристи вважають, що особа, яка управляє спадковим майном, повинна бути вільна від будь-яких зобов’язань, у тому числі й договірних, щодо спадкового майна.
Орендарям земельних ділянок слід також зважати, що за загальним правилом смерть фізичної особи – орендодавця не є підставою для припинення договору, якщо інше прямо не передбачено в самому договорі. Тому якщо строк дії договору оренди не закінчився, то орендар може продовжувати використовувати земельну ділянку й після смерті орендодавця (до закінчення строку дії договору).
У такому разі орендарю вигідніше до закінчення строку дії договору оренди ділянки ініціювати визнання спадщини відумерлою. Адже якщо спадщина буде визнана відумерлою до закінчення строку дії договору оренди, орендар матиме переважне право на укладення договору оренди. Крім того, поновлення договору оренди здійснюється без проведення аукціону. Отже, після прийняття відповідного рішення суду та внесення змін до договору оренди земельної ділянки (щодо зміни сторони-орендодавця) орендар зможе продовжувати використовувати таку ділянку на умовах оренди.
Якщо ж строк дії договору закінчився і орендар виступає управителем, то в такому разі він фактично втрачає статус орендаря, а буде просто юридичною особою, яка управляє спадковим майном.
У якій формі укладається договір?
Законодавством не встановлено вимог щодо спеціальної форми таких договорів. Але з метою чіткого визначення меж здійснення сторонами договору своїх прав та обов’язків такий договір повинен бути укладений у письмовій формі.
Як визначити строк дії договору?
Згідно із ч. 2 ст. 1285 ЦК договір діє до з’явлення спадкоємців або до прийняття спадщини. Доцільно додатково передбачити, що строк дії договору встановлюється «...до набрання законної сили рішенням суду про визнання спадщини відумерлою...».
Звертаємо увагу, що при визначенні строку закінчення дії договору на управління спадщиною у вигляді земельної ділянки сторонам слід ураховувати сезонний характер робіт. Тобто слід передбачити, що дія договору не може бути припинена раніше завершення сільськогосподарських робіт, необхідних для збору врожаю.
Як здійснюється управління спадковим майном?
Законодавством це чітко не визначено. Відповідно до ст. 1285 ЦК особа, яка управляє спадщиною, має право на вчинення будь-яких необхідних дій, спрямованих на збереження спадщини. Отже, якщо спадковим майном, що потребує управління, є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, то управління може здійснюватись:
- або шляхом її постійного обробітку (адже, зважаючи на специфіку властивостей такої земельної ділянки, саме це необхідно робити для збереження її властивостей),
- або шляхом передачі її в оренду (якщо такі повноваження управителя визначено договором).
Уважаємо, що перший варіант матиме місце в разі, якщо управителем є юридична (фізична) особа. Тобто після укладення договору така особа обробляє земельну ділянку та отримує врожай.
Другий варіант можливий, зокрема, якщо управителем є орган місцевого самоврядування, який згідно з умовами договору наділений повноваженнями передавати земельну ділянку в оренду та відповідно отримувати в бюджет додаткові кошти у вигляді орендної плати.
Крім того, у тексті договору доцільно зазначити пряму заборону на укладання будь-яких правочинів із відчуження майна, переданого в управління, або угод, що можуть зменшити його вартість.
Чи може управитель отримувати плату за управління майном? Як визначити її розмір?
Так, відповідно до ст. 1285 ЦК особа, яка управляє спадщиною, має право на плату за виконання своїх повноважень. Проте на практиці можлива ситуація, коли управитель буде здійснювати управління спадщиною безоплатно. У будь-якому разі в договорі має бути обов’язково зазначено або умову про здійснення управління спадковим майном за винагороду, або те, що договір є безоплатним.
Якщо управління спадщиною здійснюється шляхом постійного обробітку земельної ділянки, то в договорі сторони можуть передбачити, що урожай, який отримує із земельної ділянки управитель, є його власністю та є платою за виконання ним повноважень і дій із управління майном.
Якщо ж управління спадщиною здійснюється шляхом передачі її в оренду, то в договорі можна передбачити, що плата за виконання повноважень щодо управління спадщиною встановлюється в розмірі плати за договором оренди спадкового майна. Розмір такої плати сторони визначають за домовленістю.
Яке майно може бути визнане відумерлим?
Відповідно до ст. 190, 1277 ЦК відумерлим майном уважається окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки. Тобто відумерлою спадщиною може бути визнано земельну ділянку, будинок, квартиру, рахунок у банку тощо.
Які умови визнання спадщини відумерлою?
Спадщина може бути визнана відумерлою, якщо спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, усунуті від права на спадкування, не прийняли спадщину, відмовилися від спадщини.
Коли та хто може визнати спадщину відумерлою? Хто стане власником відумерлого майна?
Спадщина може бути визнана відумерлою лише за рішенням суду загальної юрисдикції за місцем відкриття спадщини та після спливу одного року із часу відкриття спадщини (із дати смерті громадянина). Власником відумерлого майна стане територіальна громада в особі органу місцевого самоврядування.
Що робити, якщо після визнання спадщини відумерлою, з’явилися спадкоємці?
Якщо майно, на яке претендує спадкоємець, що пропустив строк для прийняття спадщини, перейшло як відумерле до територіальної громади і збереглося, то спадкоємець має право вимагати його передання в натурі. Якщо ж таке майно було продане, то він має право на грошову компенсацію.
Коментарі до матеріалу