Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Печатка – пережиток минулого

Зінаїда Козюк

08.08.2017 732 0 1


Із цієї статті ви дізнаєтеся: чи обов’язково використовувати печатку у своїй діяльності, якими є наслідки відсутності відбитка печатки на документах.


Суб’єкти господарювання (далі – СГ), як і раніше, продовжують використовувати у своїй діяльності печатки, незважаючи на їх скасування. При цьому все більше СГ застосовують електронну форму документообігу та електронний підпис, що виключає необхідність використання печатки. І ось нарешті на законодавчому рівні визначено, що використання СГ печатки є його правом, а не обов’язком. Зокрема, з 19.07.17 р. Законом від 23.03.17 р. № 1982-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами – підприємцями» (далі – Закон № 1982) внесено зміни до Цивільного кодексу, Господарського кодексу (далі – ГК), Закону від 04.07.02 р. № 37-IV «Про зерно та ринок зерна в Україні» (далі – Закон № 37) та інших нормативних актів стосовно скасування обов’язкового використання печатки. Саме про це йтиметься в даній консультації.

Використання печатки за бажанням

Виготовлення, продаж та/або придбання печаток можливе без отримання будь-яких документів дозвільного характеру. Так, згідно зі ст. 581 ГК СГ має право використовувати у своїй діяльності печатки, але це не є обов’язковим.

Крім того, відтепер визначено, що при поданні СГ будь-якого документа до органу державної влади або органу місцевого самоврядування (ст. 581 ГК):

  • відбиток печатки не є обов’язковим реквізитом. Наявність або відсутність відбитка печатки на документі не створює юридичних наслідків;
  • копія документа вважається засвідченою в установленому порядку за наявності на ній підпису уповноваженої особи такого СГ або особистого підпису фізособи-підприємця;
  • цей орган не може вимагати нотаріального засвідчення правильності копії документа, якщо таку вимогу не встановлено законом.

Отже, СГ може взагалі не виготовляти печатку або не використовувати її, якщо вона в нього є, все одно документи будуть уважатися дійсними навіть за відсутності на них печатки.

Адміністративна відповідальність

КУпАП доповнено ст. 16624, якою передбачено відповідальність посадової особи органу державної влади або органу місцевого самоврядування у вигляді штрафу в розмірі від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1 700 грн.):

  • за вимогу наявності на документах, що подаються СГ, відбитка печатки СГ або нотаріального засвідчення правильності копії документа, якщо таке не встановлено законом;
  • відмову у прийнятті документа через відсутність на ньому відбитка печатки СГ або нотаріального засвідчення правильності копії документа, якщо таке не встановлено законом.

Постанови про притягнення до адміністративної відповідальності складатиме Державна регуляторна служба. Перелік територіальних органів цієї служби можна знайти на її офіційному веб-сайті.

Отже, при порушенні посадовими особами органу державної влади або органу місцевого самоврядування норм законодавства СГ, посилаючись на ст. 16624 КУпАП, може наголосити на неухильному дотриманні такою особою чинного законодавства України або одразу звернутися зі скаргою до Державної регуляторної служби.

Інші важливі зміни

1. Довіреність на здійснення представництва юрособи видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи (ст. 28 Господарського процесуального кодексу, ст. 42 Цивільного процесуального кодексу), тобто засвідчення довіреності печаткою не вимагається.

2. Згідно із ст. 38 Закону № 37 подвійне складське свідоцтво складається із двох частин – складського та заставного свідоцтв. Кожна із цих частин має бути однаково оформлена, зокрема підписана уповноваженою особою. Тобто печатка зернового складу відтепер не потрібна.

3. Нормою ст. 40 Закону № 37 установлено, що складське та заставне свідоцтва можуть передаватися разом або окремо за передавальними написами (індосаментами). Індосамент повинен містити:

  • найменування юрособи та її місцезнаходження або ім’я громадянина та його місце проживання;
  • дату здійснення індосаменту;
  • підпис уповноваженого працівника юрособи (громадянина).

Тобто скасовано засвідчення підпису юрособи (громадянина) печаткою юрособи або нотаріальне посвідчення при передачі цих свідоцтв за передавальними написами.

4. На товарній аграрній розписці не потрібна печатка юрособи (ст. 4 Закону від 06.11.12 р. № 5479-VI «Про аграрні розписки»). Окрім того, при передачі прав кредитора за цією розпискою передавальний напис «Відступлено» із зазначенням нового кредитора скріплюється лише підписом попереднього кредитора за такою розпискою (ст. 11 згаданого Закону). Виконання або часткове виконання зобов’язань за аграрними розписками тепер також скріплюється лише підписом (ст. 12), проставляння печатки не вимагається.

Висновки

Використання печатки СГ є його правом, а не обов’язком. Відбиток печатки не є обов’язковим реквізитом документа. Наявність або відсутність відбитка печатки на документі не створює юридичних наслідків. Засвідчення печаткою довіреності на здійснення представництва юрособи не вимагається, достатньо підпису керівника або іншої уповноваженої ним особи. За вимагання наявності печатки на документах, що подаються, а також відмову у прийнятті таких документів посадовою особою органу державної влади або органу місцевого самоврядування установлено адміністративну відповідальність – штраф у розмірі від 850 до 1 700 грн.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали