Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Вогнегасники для сільгосптехніки в бухгалтерському обліку – запаси чи необоротні активи?

Сільськогосподарське підприємство придбаває вогнегасники для сільгосптехніки (комбайнів, тракторів тощо). До якої категорії матеріальних цінностей їх слід віднести?

Перш за все нагадаємо, що сільськогосподарська техніка, яка експлуатується, повинна бути оснащена засобами пожежогасіння. Так, згідно з пп. 8.1.1 Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України, затверджених спільним наказом Мінагрополітики та МНС від 04.12.06 р. № 730/770, уся збиральна техніка, агрегати та автомобілі повинні бути оснащені, зокрема, первинними засобами пожежогасіння: комбайни і трактори – двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі – вогнегасником і штиковою лопатою.

Куди ж віднести вогнегасник? Основним критерієм класифікації вогнегасників в обліку є строк його служби (експлуатації) (п. 4 П(С)БО 7 «Основні засоби», п. 6 П(С)БО 9 «Запаси»). При цьому в цілях класифікації слід орієнтуватися не на фактичний, а на передбачуваний (очікуваний) строк використання вогнегасника. На кожному вогнегаснику написано строк його служби. Як правило, це або один рік (для вогнегасників, які не підлягають подальшій перезарядці), або до 10 років (для вогнегасників, які підлягають перезарядці). Тому дивимося в паспорт вогнегасника і приймаємо рішення.

При цьому слід зважити на те, що експлуатація вогнегасника — це стадія його життєвого циклу, на якій реалізується і забезпечується працездатність цього пристрою. До стадій експлуатації вогнегасника відносять: початок експлуатації, зберігання, транспортування, очікування застосування за призначенням, застосування за призначенням, технічне обслуговування, а також завершення експлуатації (пп. 1.5.5 Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом МНС від 02.04.04 р. № 152).

Отже, вогнегасники, передбачуваний строк служби яких не більше року, підприємство має право зарахувати до складу малоцінних швидкозношуваних предметів (далі – МШП) та обліковувати на однойменному рахунку 22. А ось вогнегасники, що перезаряджаються, які прослужать більше року, слід обліковувати як необоротний актив. І тут уже залежно від вартості вогнегасники, що потрапили до розряду необоротних активів, можуть бути визнані:

  • варіант 1 – малоцінними необоротними матеріальними активами (далі – МНМА) з відображенням на однойменному субрахунку 112;
  • варіант 2 – об'єктами основних засобів (далі – ОЗ) з відображенням на субрахунку 106 «Інструменти, прилади, інвентар».

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали