Хто має відшкодовувати пільгову пенсію матері п’ятьох дітей?
12.05.2015 11 0 0
Громадянка Федченко, яка має п’ятеро дітей, у листопаді 2013 року влаштувалась на роботу у фермерське господарство (далі – ФГ), пропрацювала 1 місяць, оформила пільгову пенсію та звільнилася. До цього вона працювала на іншому сільгосппідприємстві 10 років. У січні 2015 року ФГ отримало від Пенсійного фонду розрахунок на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії, призначеної Федченко. Чи зобов’язане ФГ відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на доставку та виплату пільгової пенсії громадянці Федченко, якщо воно є платником єдиного податку четвертої групи?
Для підприємств, установ, організацій, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку (далі – ФСП), об’єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій (п. 1 ст. 2 Закону від 26.06.97 р. № 400/97-ВР, далі – Закон № 400). Тобто лише платники ФСП мали пільги з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Однак з 01.01.15 р. зазначений податок вилучено з переліку загальнодержавних податків і зборів згідно із Законом від 28.12.14 р. № 71-VIII (далі – Закон № 71), яким унесено зміни до Податкового кодексу. А для платників інших податків та зборів, у тому числі єдиного податку, винятків щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій чинним законодавством не передбачено.
При цьому пільговими вважаються пенсії, призначені відповідно до п. «б»–«з» ст. 13 Закону від 05.11.91 р. № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон № 1788) до досягнення працівниками пенсійного віку. Зокрема, право на таку пенсію мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві і виховали п’ятеро і більше дітей. Це право у них виникає незалежно від віку і трудового стажу (п. «ж» ст. 13 Закону № 1788). Порядок призначення таких пенсій затверджено постановою КМУ від 16.05.92 р. № 244 (далі – Порядок № 244).
Порядок № 244 передбачає, що право на пенсію на вказаних умовах мають жінки, зайняті на постійній роботі в сільськогосподарському виробництві в колгоспах, державних господарствах, міжгосподарських підприємствах, кооперативах, орендних колективах, а також в селянських (фермерських) та інших господарствах незалежно від форм власності та господарювання.
При цьому ні Законом № 1788, ні Порядком № 244 не передбачено пропорційного відшкодування Пенсійному фонду витрат на таку пенсію сільгосппідприємствами, на яких працювали жінки зазначеної категорії. Отже, сільгосппідприємство, з якого жінка, що виховала п’ятеро і більше дітей, пішла на пільгову пенсію, має відшкодовувати витрати на виплату й доставку такої пенсії в розмірі 100 %.
У наведеній ситуації витрати на виплату та доставку пільгової пенсії повинне відшкодовувати ФГ, оскільки в цьому господарстві жінка працювала на момент оформлення пільгової пенсії.
Слід зауважити: ураховуючи що норми Закону № 71 (щодо скасування ФСП) діють з 01.01.15 р., відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату пільгових пенсій, нарахованих починаючи із січня 2015 року незалежно від дати їх призначення.
Коментарі до матеріалу