Навіщо фізосіб-єдинників зобов'язали платити ЄСВ
25.01.2017 1100 0 0
За даними Фіскальної служби України, на 1 січня в Реєстрі самозайнятих осіб значилося 2,07 млн фізосіб-підприємців. Станом на 20 січня їх чисельність скоротилася більше ніж на 250 тис. чоловік (до 1,8 млн).
Масове закриття ФОП почалося після того, як 27 грудня 2016 року президент підписав закон, який зобов'язує підприємців незалежно від наявності доходів сплачувати єдиний соціальний внесок, який в 2017 році складе 704 гривні в місяць.
Зокрема, ст. 7 ЗУ "ПРО збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" тепер звучить так:
У разі, якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою розміру мінімального страхового внеску.
Таким чином, право сплатити ЄСВ офіційно перетворилося на обов'язок, хоча окремі інспекції трактували його так і раніше.
Закриватися стали "сплячі", неактивні ФОП, що не завадило окремим експертам заявити про вбивство малого бізнесу, на який "повісили черговий податок".
Хто вони, ці люди, по яких ударила норма про ЄСВ?
За даними OpenDataBot, закривалися не художники і аудитори. З усіх ФОП, яких зняли з реєстрації після підписання закону, третина — суб'єкти, зайняті в роздрібній торгівлі, 8,4% — у складському господарстві, трохи менше — в оптовій торгівлі. Всі інші види діяльності відстають з сильним відривом.
"Мертві душі" діляться на дві категорії: перша — це ті, хто намагався щось робити, але з якихось причин закинув і вже давно не працює. Друга категорія — технічні одиниці у великому бізнесі: через ФОП ведуться продажу, а коли вони досягають ліміту в 1 млн гривень, ФОП заморожується і на його місце береться інший, і так може відбуватися за 40 разів. Або "зв'язані" ФОП підприємство діставало з курній полиці в кінці року, щоб списати на них витрати. Такий "структурний" ФОП може працювати лише місяць в році, і підприємству не вигідно платити за нього ЄСВ все інше час. Найбільше ця нехитра схема популярна в роздрібній торгівлі та послугах для населення.
Навіщо платити ЄСВ?
Паралельно з уведенням норми про обов'язкову сплату ЄСВ сталася ще одна подія. Міністр соціальної політики Андрій Рева обговорив із постійним представником МВФ в Україні Жеромом Ваше майбутнє пенсійної системи України. І це майбутнє передбачає (згідно Конвенції 102 Міжнародної організації праці, яку Україна давно ратифікувала), що право на пенсійні виплати зможуть отримати лише ті, хто платить страхові внески в Пенсійний фонд. Весь цей комплекс заходів спрямований на те, щоб громадяни наповнювали ПФ і було з чого платити пенсії. Але громадянам ця ідея не подобається, адже ЄСВ в їх свідомості є податком, а не страховим внеском, а держава не вселяє довіри своїми принципами перерозподілу коштів.
Вважається, що роль ФОП-єдинників — це боротьба з безробіттям. Вони не просять у держави, працюють самі, і більше цій державі нічого не повинні. За даними Держслужби зайнятості, 84% працюючих громадян — наймані працівники, 14,3% — самозайняті. І ті, і інші платять податки. При цьому наймані працівники за 2016 рік сплатили зі своїх доходів 138,8 млрд грн ПДФО (26,8% від усіх зібраних податків), а ФОП — 10,33 млрд грн єдиного податку (1,99% від усіх надходжень). Звичайно, малий бізнес існує не для того, щоб платити податки, а для того, щоб забезпечити зайнятість і підтримувати внутрішній попит. Однак соціальне страхування — трохи інша історія.
З 110 млрд грн надходжень ЄСВ в Пенсійний фонд у минулому році на ФОП довелося 6,8 млрд грн, тобто 6,2%. Грубо кажучи, середній найманий працівник заплатив у ЄСВ вдвічі більше, ніж середній ФОП. Але пенсію при цьому захочуть отримувати і ті, і інші в рівній мірі.
У чому реальна небезпека?
Боротьба ведеться саме з тими, хто використовує ФОП у схемах, і в даному випадку ЄСВ робить дорогим використання цих схем.
Але постраждають і невинні, насамперед ті, хто не встигне або забуде закрити неактивний ФОП. За порушення пенсійного законодавства немає терміну давності, і якщо хто не встиг — буде відповідати, і стягнути недоплачене Фіскальна служба може хоч за 20 років.
Ті, хто закривають ФОП, особливо не збідніють, але відчують дискомфорт. Раніше неактивний ФОП міг стати активним в будь-який момент, як тільки з'явилася можливість заробити. Тепер з'явилася проблема — як знову зареєструватися, коли держреєстратор тебе зняв з обліку, а Податкова роками може йти перевіряти, щоб закрити. Якщо знову прийдеш до реєстратора та відкриєшся, поки ГФС не зняла з обліку — це потенційний ризик.
Що робити?
Якщо ви використовуєте ФОП для схем оптимізації — перегляньте і зробіть свої схеми оптимізації. Але, можливо, вигідніше заплатити додаткові 8 тис. грн за 1,5 млн грн обороту, ніж придумувати щось нове.
Якщо ви "на всяк випадок" були зареєстровані як підприємець — снимитесь з обліку, щоб не потрапити під санкції, які не мають терміну давності.
Якщо ви працюєте Дідом Морозом на корпоративах виключно в грудні або пишете картини, які продаються раз в півроку — реєстрація не потрібна. Ви — не підприємець, тому що відповідно до ст. 42 Господарського кодексу,
Підприємництво — це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, здійснювана суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Законодавчого визначення "систематичності" не існує. Але є постанова Верховного суду України від 25.04.2003 N 3, де у п. 4 зазначається, що систематично — це не менше трьох разів протягом одного календарного року. Хоча в даному випадку це не закон, і поняття залишається оціночним. Працюйте за цивільно-правовими договорами і платите ПДФО.
Якщо ж ваша господарська діяльність систематична, ініціативна і самостійна, але прибутку не вистачає на те, щоб раз на місяць заплатити страховий внесок у сумі 704 грн, можливо, ваша бізнес-стратегія невірна. Спробуйте знайти роботу.
Марія
Стасенко
редактор розділу "Економіка і фінанси"
Джерело: https://delo.ua/ukraine/zachem-fizlic...
Коментарі до матеріалу