Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

З 1 березня 2017 року обов'язковою є нова форма ПН: що буде з податковим кредитом?

Редакція

09.03.2017 11414 0 0

Незважаючи на те, що 01 березня 2017 року набрав чинності наказ від 23.02.17 р. № 276, яким затверджено нову форму та порядок заповнення податкової накладної, розрахунку коригування, податкові органи виявилися зовсім не готові до цих змін і не забезпечили для платників можливість виконувати норми законодавства.

Адже згідно п. 3 Порядку заповнення податкової накладної, всі податкові накладні, що підлягають реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і за формою, чинною на день такої реєстрації, тобто податкові накладні, складені до 1 березня 2017 року, але зареєстровані після цієї дати, підлягають реєстрації в ЄРПН за оновленою формою.

Жодна з програм, за допомогою яких платники можуть виписувати і реєструвати податкові накладні з 1 березня не дозволяють цього зробити. В результаті постало питання: чи будуть визнаватися податкові накладні, виписані з 1 березня по старій формі, незважаючи на те, що вони навіть зареєстровані в ЄРПН, буде право покупців на податкові кредит?

Щоб якось пом'якшити ситуацію, ГФС на своєму сайті повідомила, що у зв'язку з доопрацюванням програмного забезпечення і створенням комфортних умов для платників податків податкові накладні та розрахунки коригування за новою формою буде реєструватися в ЕРРН починаючи з 16.03.2017 р. До зазначеної дати відбувається реєстрація за старими нормами (http://sfs.gov.ua/nove-pro-podatki-no...). У податківців немає прав таким чином змінювати норми законодавства, тому, на жаль, таке оголошення на сайті ГФС не дає відповіді на поставлені вище питання.

Щоб уникнути непорозумінь з контрагентами ми рекомендуємо, по можливості, утриматися від реєстрації податкових накладних за старою формою до 16.03.2017 р. Однак, необхідно враховувати, що граничний термін реєстрації податкових накладних, виписаних за лютий – 15 березня, тому лютневі накладні доведеться реєструвати за старою формою. При цьому, як нам стало відомо, деякі покупці вже почали вимагати від постачальників виписати розрахунки коригувань у частині послуг, після того, як стане можливим реєстрація податкових накладних за новою формою. Побоювання щодо послуг полягають в тому, що в податкових накладних на послуги обов'язковим реквізитом є код послуги згідно класифікатора ДК 016:2010. Тому вважається, що подання розрахунку коригування з кодом послуги виправить ситуацію і дасть право на податковий кредит.

На нашу думку, ризик непризанания податкових накладних, складених за формою, що діяла до 01.03.17 р. мінімальний, так як всі «штрафні» статті ПКУ відсилають до пункту 201.1 ПКУ, а вказівку про форму та порядок складання податкових накладних міститься в пункті 201.2 ПКУ. До того ж в захист податкового кредиту покупця з неправильним кодом або взагалі відсутнім можна привести норму з п. 201.10 «Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних в електронній пошті вигляді». З цієї норми п. 201.10 випливає, що навіть якщо код на послуги невірно вказаний, але операцію можна ідентифікувати, — є право на податковий кредит (по товарах складніше, в будь-якому випадку невірний код – це позбавлення права на податковий кредит).

Розглянемо далі основні зміни, внесені наказом від 23.02.17 р. № 276, на які слід звернути увагу.

Зміни у форму податкової накладної та інші форми пов'язані з новими нормами Податкового Кодексу, що набули чинності з 01.01.2017 р.:

  обов'язковістю зазначення кодів послуг податкових накладних;

  скасування спецрежиму з ПДВ для сільгоспвиробників.

Зміни у форму та порядок заповнення податкової накладної

Доповнено графа, в якій відображається код послуги: розділ Б доповнено графами 3.2 «Ознака імпортованого товару» і 3.3. «Послуги згідно з ДКПП». Графи 3.1, 3.3 заповнюються на всіх етапах постачання товарів/послуг. Код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається суцільним порядком без будь-яких розділових знаків (пробілів, крапок тощо).

ГФС визначає умовні коди товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податків при складанні податкових накладних. У разі постачання послуг заповнюється графа 3.3, в якій вказується код послуги згідно з ДКПП. У разі поставки товару, ввезеного на митну територію України, у графі 3.2 проставляється позначка "Х". Графа 3.2 заповнюється на всіх етапах поставки товару.". Аналогічні зміни внесені в форму і порядок складання розрахунку коригування.

 Об'єднані коди причин 15,16,17 (перевищення бази оподаткування над фактичною ціною поставки), які вказуються у верхній лівій частині податкової накладної, що не підлягає видачі покупцю. З'явилася можливість складання зведеної податкової накладної не пізніше останнього числа звітного місяця за такими операціями.

 Тепер при виписці зведених податкових накладних при операціях, передбачених пунктами 198.5 і 199 ПКУ анулювання реєстрації платника ПДВ, у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» вказується умовний ІПН «600000000000» замість «400000000000». Умовний ІПН «400000000000» вказується при ліквідації основних засобів за власним рішенням, переведення основних засобів до складу невиробничих і постачання товарів і послуг у рахунок оплати праці найманих фізичних осіб.

 У зведених податкових накладних, які складаються при нарахуванні податкових зобов'язань відповідно до пунктів 198.5 і 199.1 ПКУ (пункт 11 Порядку), графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 — 9, 11 і рядки VII — IX не заповнюються.

У разі складання податкових накладних, особливості складання яких викладені в пункті 15 Порядку (перевищення бази оподаткування над фактичною ціною поставки), графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 не заповнюються.

У разі складання податкової накладної на операції з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, рядки II — VIII не заповнюються.

Зміни у форму і порядок складання декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку

Зміни до форми декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку практично нічого не змінили для стандартних платників ПДВ – з форми були видалені рядки, призначені для заповнення сільгоспвиробниками, які були на спецрежимі по ПДВ.

Декларація за новою формою вперше повинна здаватися в квітні за березень.

Аудитор Гонтаровський Сергій

Джерело: http://auditor.od.ua/

 

Читайте також:

Оновлена форма податкової накладної: порядкове заповнення

Оновлена форма податкової накладної: порядкове заповнення

Подробнее по ссылке: https://uteka.ua/ua/publication/Obnov...

Особливості правильного заповнення ПН за новою формою

Увага! Нова податкова накладна

ДФС оприлюднила електронний формат податкової накладної

Податкову накладну за старою формою можна реєструвати до 16 березня

Все, що цікавить платників податків щодо останніх змін ПН і податкової декларації

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали