Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чи всі платежі по договору оренди оподатковуються ПДВ

25.04.2018

На дату отримання від орендарів коштів, які є оплатою вартості послуг з оренди за останній місяць оренди, незалежно від того, у рамках якого договору (попереднього чи основного) здійснюється така оплата, товариство (орендодавець - платник ПДВ) повинно визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 16.04.2018 р. № 1608/6/99-99-15-03-02-15/ІПК

Про оподаткування ПДВ

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо питань, пов’язаних з оподаткуванням ПДВ операції з надання майна в оренду, та на доповнення до індивідуальної податкової консультації, наданої листом ДФС за результатами розгляду попереднього звернення зазначеного товариства з аналогічних питань, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Індивідуальна податкова консультація ДФС відповідає вимогам чинного законодавства та в повній мірі надає відповіді на порушені у зверненні питання.

Зокрема, у листі вказано, що відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V ПКУ.

При цьому слід зазначити, що визначення об’єкта оподаткування ПДВ не залежить від того, у рамках якого договору (попереднього чи основного) здійснюються операції, що є об’єктом оподаткування ПДВ.

Згідно з пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Враховуючи зазначене, на дату отримання від орендарів коштів, які є оплатою вартості послуг з оренди за останній місяць оренди, незалежно від того, у рамках якого договору (попереднього чи основного) здійснюється така оплата, товариство повинно визначити податкові зобов’язання з ПДВ, скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Кошти, отримані товариством від орендарів у вигляді гарантійного (забезпечувального) платежу, незалежно від того, у рамках якого договору (попереднього чи основного) здійснюється така оплата, не зумовлюють у товариства податкових наслідків з ПДВ. Податкові зобов'язання товариством та податковий кредит орендарем при отриманні/перерахуванні таких коштів не визначаються.

При цьому на дату зарахування таких коштів в рахунок оплати вартості послуг з оренди, або за резервування орендної площі, або в рахунок оплати інших послуг товариство зобов’язане визначити податкові зобов’язання з ПДВ (при умові, що таке зарахування є першою подією) та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.

Щодо суми коштів, отриманих товариством як суми неустойки (штрафів та/або пені) внаслідок невиконання або неналежного виконання орендарем договірних зобов'язань, повідомляємо, що такі кошти не є оплатою вартості поставлених (що підлягають поставці) товарів/послуг та не змінюють базу оподаткування ПДВ товарів/послуг. Зазначене також роз’яснено в Узагальнюючій податковій консультації щодо включення до бази оподаткування ПДВ та складу витрат коштів, отриманих як сума штрафу за затримку оплати чи постачання товарів/послуг, затвердженій наказом Державної податкової служби України від 06.07.2012 р. № 590.

Крім цього повідомляємо, що згідно пунктом 36.1 статті 36 розділу І ПКУ обов'язком платника податку є обчислення декларування та/або сплата суми податку та збору в порядку та строки, визначені ПКУ. Оцінка правомірності відображення в податковому обліку господарських операцій може бути здійснена лише в межах податкової перевірки у відповідності до вимог ПКУ.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.


http://sfs.gov.ua/

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
14.05.2025
Де можна зберігати пальне для заправки електрогенераторної установки
З метою визначення поняття «об’єкт», на якому може зберігатися пальне, що використовується для заправлення електрогенераторної установки, СГ необхідно керуватися інформацією, зазначеною у формі № 20-ОПП, про місце розташування відповідного устаткування. Як для цілей зберігання паль...
14.05.2025
Затверджено порядок функціонування Державного аграрного реєстру
Серед основних нововведень – затвердження порядку ведення Державного реєстру виробників сільськогосподарської продукції. Кабмін ухвалив постанову «Деякі питання функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Державний аграрний реєстр». Це важливий крок у цифровізації агр...
13.05.2025
Строкові трудові договори та коли вони запроваджуються
Трудовий договір може бути: 1) безстроковим, що укладається на невизначений строк; 2) на визначений строк, установлений за погодженням сторін; 3) таким, що укладається на час виконання певної роботи. Ці норми ст. 23 КЗпП роз’яснили посадовці управління інспекційної діяльності у Запорізькій...
Кращі матеріали