Оподаткування доходів, отриманих у вигляді знижок, у рамках Програми «Е-ваучер»
29.08.2017 678 0 0
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 19.08.2017 р. N 1678/10/ІПК/15-32-13-01-09
Про надання податкової консультації щодо оподаткування доходів, отриманих у вигляді знижок, у рамках Програми "Е-ваучер"
Відповідно до пп. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дохід з джерелом їх походження з України - це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Водночас порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV ПКУ, відповідно до пп. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 ПКУ).
Загальний оподатковуваний дохід - це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду (п. 164.1 ст. 164 ПКУ).
Відповідно до пп. "е" пп. 164.2.17 п. 164.`````2 ст. 164 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий таким платником як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 ПКУ.
Таким чином, сума знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку виключно у випадку, якщо дана знижка носить індивідуальний (персональний) характер.
Базуючись на фактах, викладених у зверненні, підкреслимо, що Програма "Е-ваучер" розроблена фахівцями Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва допомагає дрібним і середнім виробникам плодоовочевої продукції подолати фінансовий бар'єр при купівлі якісних товарів і, пропонує учасникам такого проекту, придбання потрібних у господарстві матеріалів та товарів зі знижкою. При цьому, щоб отримати знижку, потрібно оформити заявку на отримання Е-ваучера, який надходить на мобільний телефон у вигляді SMS-повідомлення зі спеціальним кодом, за яким у встановлених магазинах можна придбати обраний товар за нижчою ціною, а саме - зі знижкою.
Відповідно до абз. 6 п. 1 ст. 1 Закону України від 21.06.2012 N 5007-VI "Про ціни і ціноутворення", знижка (знижувальний коефіцієнт) - зменшення ціни товару виробником (постачальником) під час його продажу (реалізації).
Згідно з п. 4 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.91 року N 1023-XII вживання понять "знижка" або "зменшена ціна" або будь-яких інших, аналогічних за значенням, дозволяється, якщо додержуються певні умови, в тому числі - ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни.
Звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, під наданням Е-ваучера фізичним особам - підприємцям, мається на увазі зменшення суми оплати за товар чи послугу в розмірі та порядку, встановленими правилами "Програми Е-ваучер", при цьому код товару, а також сума Е-ваучера встановлюється для кожного учасника індивідуально згідно даної Програми. Учасник Програми отримує право на купівлю товару або послуги з моменту отримання SMS, яке має термін дії. Суму Е-ваучера не можна перевести в готівку чи перетворити на будь-який інший вид, крім такого, що обумовлений цими Правилами. Учасник "Програми Е-ваучер" не може передавати ваучер іншій особі, в тому числі іншому Учаснику Програми.
Підсумовуючи зазначене, за своєю правовою суттю, знижка надана за Правилами "Програми Е-ваучер" є індивідуальною (персоніфікованою).
Таким чином, у разі отримання платником податку доходу у вигляді знижки, що має індивідуальний (персональний) характер, сума такої знижки включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу (пп. "е" пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164).
Згідно з пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент під час нарахування (виплати, надання) оподатковуваного доходу на користь платника податку зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.
Водночас, з метою оподаткування для фізичних осіб - підприємців Учасників Програми "Е-ваучер", придбання товарів чи послуг зі знижками розглядається як частина безоплатно отриманих товарів (послуг). При цьому слід враховувати положення п. 4 ст. 632 ЦКУ, відповідно до якого, якщо ціна у договорі не встановлена і не може бути визначена виходячи з його умов, вона визначається виходячи із звичайних цін, що склалися на аналогічні товари, роботи або послуги на момент укладення договору.
В свою чергу, згідно з п. 177.8 ст. 177 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі - підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою - підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності.
З метою виконання положень п. 177.8 ст. 177 ПКУ незалежно від обраної системи оподаткування, єдиним документом, що підтверджує державну реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності є витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Одночасно повідомляємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Коментарі до матеріалу