Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

НБУ оновлює модель тарифікації депозитарних послуг

20.11.2017

Національний банк України запроваджує нову гнучку систему тарифікації депозитарних послуг та послуг щодо обліку і обігу депозитних сертифікатів НБУ з урахуванням ринкових реалій.

Оновлена система, що з 22 грудня 2017 року посяде місце поточних тарифів, встановлених в 2003 році, виходить з актуальних ринкових реалій. Основний принцип тарифікації за нової моделі – тарифи встановлюватимуться залежно від собівартості для різних продуктів і типів послуг, що до них входять.

За моделі, що працювала досі, тариф на зберігання забезпечував 99.8% всіх доходів депозитарію НБУ. При цьому тарифи на інші депозитарні послуги та послуги щодо депозитних сертифікатів значно нижчі собівартості або відсутні. Таким чином, клієнти, що активно здійснюють операції з цінними паперами, та клієнти, що лише зберігають їх і не проводять операції з ними, сплачують однакову вартість обслуговування. Крім того, чинні тарифи складні для розрахунку і незрозумілі.

Модель тарифікації зміниться таким чином:

●      Плата за зберігання цінних паперів буде розраховуватись залежно від середньої номінально-амортизаційної вартості. Досі вона розраховувалась залежно від кількості цінних паперів і без урахування їх вартості. Використання такої нерелевантної бази для розрахунку основного тарифу створювало різні умови для клієнтів з однаковими розмірами інвестицій в різні типи ОВДП.

●      Суттєво знизиться ставка основного тарифу. Замість поточної ставки в середньому 0.005% від середньої номінально-амортизаційної вартості цінних паперів за розрахунковий період, новий тариф становитиме 0.00034%.

●      Перелік операцій, які може виконувати депозитарій Національного банку, буде розширено, а також буде запроваджено тарифікацію груп операцій. Наприклад, з’явиться тариф на обслуговування депозитарієм Національного банку операцій, що виконуються за принципом "поставка цінних паперів без оплати" чи "оплата проти поставки цінних паперів".

●      Відповідно до світової практики буде запроваджено тарифікацію обслуговування обліку та обігу депозитних сертифікатів. Тариф буде покривати вартість обслуговування інфраструктури для цього інструменту. Наприклад, вартість обліку становитиме 0.00057% від середньої номінальної вартості депозитних сертифікатів за розрахунковий період.

●      З’являться тарифи за новими продуктами, які готуються до запуску найближчим часом.

Нові тарифи цілком корелюють з ринковими цінами в Україні та тарифами провідних депозитаріїв європейських країн, а також є одним з кроків до майбутньої передачі функцій депозитарію НБУ до Національного депозитарію України.

Відповідні зміни затверджено постановою Правління НБУ № 108 від 09 листопада 2017 року "Про внесення змін до Тарифів на послуги (операції), що надаються (здійснюються) Національним банком України" і набувають чинності 22 грудня 2017 року, крім окремих змін. При цьому Національний банк планує переглядати тарифи за оновленою моделлю щороку, виходячи з актуальної собівартості та поточного стану фондового ринку.

Зауважимо, що незабаром мають також бути переглянуті й тарифи Розрахункового центру (РЦ)[*]. А саме, очікується, що вони будуть підвищені з метою їх поступового приведення до економічно обґрунтованого рівня та досягнення в майбутньому операційної беззбитковості.

Нові тарифи РЦ за кліринговими послугами повинні забезпечити достатній рівень доходів для досягнення стратегічних цілей і задач, у тому числі задачі з перетворення у небанківську установу, відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння стосовно співробітництва у розвитку інфраструктури ринків капіталу в Україні.

Водночас темпи зростання тарифів РЦ вдасться стримати завдяки вже досягнутому зменшенню собівартості послуг РЦ, яке відбулося в результаті значного зниження витрат за рахунок оптимізації кількості персоналу та процесів. Крім того, підвищення тарифів стримуватиме необхідність встановлення Розрахунковим центром конкурентних тарифів після втрати монополії на обслуговування розрахунків за ОВДП.

Відповідні зміни в тарифах будуть незабаром затверджені Правлінням РЦ та презентовані учасникам ринку, про що буде додатково повідомлено Розрахунковим центром.

[*] Національний банк України є ключовим акціонером Розрахункового центру (у володінні НБУ понад 80% акцій РЦ)

Джерело: https://bank.gov.ua/control/uk/publis...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
06.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Прийнято закон щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору Класифікатор професій та кваліфікаційні характеристики об'єднали з Реєстром кваліфікацій: підписано Закон До ДПС будуть подавати інформацію про банківські рахунки не тільки СГД, а та...
10.02.2025
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт про підвищення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму
Більше за темою: Мінімальна зарплата та прожитковий мінімум – 2025: які розміри та на що вплинуть Розмір мінімальної заробітної плати Парламентарі подали законопроєкт № 12462, яким передбачається підвищення прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати та мінімальної пенсії за віком у 202...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
Нове
09.05.2025
НБУ відновлює окремі вимоги щодо оцінки банками кредитного ризику
Відновлення зазначених вимог є своєчасним з огляду на тривале економічне відновлення і потребу в підвищенні стійкості сектору для активнішого кредитування економіки надалі. Національний банк у межах реалізації цілей, визначених Стратегією НБУ та Стратегією з розвитку кредитування, продовжує поступов...
09.05.2025
Електронне направлення на ВЛК можна буде згенерувати без підпису керівника ТЦК
Кабмін ухвалив зміни до постанови від 16.05.2024 № 560, які змінюють алгоритм проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Раніше електронні направлення генерувалися в застосунку «Резерв+», а потім накладався електронний підпис керівника ТЦК. У результаті ухвалених змін користувачі н...
09.05.2025
Верховній Раді рекомендують прийняти закон про безпеку та здоров’я працівників на роботі
Комітет з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів рекомендував Верховній Раді прийняти в другому читанні та в цілому урядовий проєкт Закону про безпеку та здоров’я працівників на роботі (реєстр. № 10147). Указаний законопроєкт спрямований на формування нової національної системи з...
Кращі матеріали