Який первинний документ необхідний для оприбуткування імпортного товару?
Згідно з п. 9 П(С)БО 9 «Запаси» до первісної вартості товарів входять:
- суми, сплачені постачальникові товарів згідно з договором, за вирахуванням непрямих податків;
- ввізне мито;
- суми непрямих податків, сплачені у зв'язку з придбанням запасів, що не відшкодовуються підприємству;
- транспортно-заготівельні витрати;
- інші витрати, безпосередньо пов'язані з доведенням запасів до стану, у якому вони придатні для використання в запланованих цілях.
Як зазначила ДФС в ІПК № 3568, усі дані щодо формування первісної вартості імпортного товару підприємство може узяти з митної декларації (далі – МД). Тому, на думку ДФС, первинним документом є саме МД. Інвойс не містить усієї необхідної для підприємства інформації. Зокрема, в інвойсі наводиться фактурна вартість товарів. А, наприклад, сума ввізного мита зазначається в МД.
Проте завважимо, що відповідно до пп. 20 п. 1 ст. 4 гл. 1 розд. І Митного кодексу МД – це заява встановленої форми, у якій особа зазначає митну процедуру, що застосовується до товарів, і передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України, а також дані про нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.
Тобто такий документ не можна вважати первинним у розумінні ст. 9 Закону від 16.07.99 р. № 996- XIV та Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.95 р. № 88. Адже МД не підтверджує факт здійснення господарської операції, і її оформлення не призводить до зміни зобов'язань і активів, власного капіталу у сторін договору. Тому МД тільки вкупі з іншими документами (інвойсом, актом приймання-передачі товару, товарно-транспортним документом) дозволяє імпортерові оприбуткувати товар і розрахувати його первісну вартість.
Також ДФС звертає увагу платника на норми П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів» і зазначає, що для правильного формування собівартості імпортних товарів слід застосовувати курс валют НБУ, установлений на дату розмитнення, який зазначений у МД при випуску товарів у вільний обіг. Відзначимо, що такий порядок застосування курсів валют не використовується при передоплаті за імпортний товар.
Коментарі до матеріалу