Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Що новий бюджет готує для аграріїв

Редакція

21.09.2016 300 0 0

Згідно з проектом закону про держбюджет на 2017 рік, в цілому на програми, які курирує Міністерство аграрної політики і продовольства України, виділено 8,274 млрд грн. Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроекту. Це в рази більше, ніж в попередні роки. Наприклад, у проекті держбюджету на 2016 рік відомству було виділено 2,008 млрд грн, в 2015 - 1,969 млрд грн.

Позитивні моменти

Спочатку про плюси поточного проекту держбюджету для аграріїв. На відміну від попередніх декількох років Кабмін заклав до головного фінансового документа країни не тільки витрати на утримання аграрного відомства, а й фінансування держпрограм.

Зокрема, на господдержу хмелярства, садівництва та виноградарства виділено 75 млн грн. У минулому році ця програма потрапила "під ніж". Збільшилися обсяги фінансування програми з підтримки тваринників - до 210 млн грн (в минулому році було 50 млн грн).

На проведення земельної реформи планується виділити 104,8 млн грн. Кошти будуть спрямовані на проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності та на функціонування Державного земельного кадастру. "Це сприятиме впорядкуванню земельних відносин та закріплення права власності громадян на землю", - йдеться в пояснювальній записці до держбюджету.

Як і в минулому році на програми зі здешевлення кредитів для аграріїв виділені зовсім невеликі гроші - лише 300 млн грн. Ще 65 млн грн буде виділено на кредити фермерським господарствам.

Приємно радує наступна стаття - фінансова підтримка сільгоспвиробників. На ці цілі підуть рекордні 2,973 млрд грн. У законопроекті уточнюється, що гроші будуть спрямовані на фінансову підтримку фермерства, малого та середнього бізнесу.

Ще один приємний для аграріїв момент - Кабмін зберіг відшкодування ПДВ при експорті зернових і технічних культур.

Негативні моменти

Всі ці "плюшки" Мінфін прописав в держбюджеті, щоб згладити головний негативний - уряд все ж наважився скасувати пільгові режим сплати ПДВ для аграріїв.

Нагадаємо, спеціальний режим оподаткування передбачає право сільгосппідприємства залишати в своєму розпорядженні суму ПДВ, нараховану йому на вартість поставлених товарів та послуг, а не платити її в бюджет. Пільги по спецрежиму ПДВ були введені в 1999 році для підтримки сільгоспвиробників.

Після парламентських виборів 2014 року коаліція підписала угоду, в якому було передбачено збереження пільг по ПДВ до 2018 року.

Після тривалих баталій в наприкінці 2015 року Верховна Рада схвалила зміни до Податкового кодексу, які змінювали підходи до нарахування пільгового ПДВ.

Умови сплати ПДВ сільгоспвиробниками були змінені в залежності від виду продукції, що реалізовується. Зокрема, при реалізації зернових і технічних культур 15% ПДВ стало зараховуватися на спеціальні рахунки с / г підприємств, 85% - до бюджету. Виробники молока і великої рогатої ската (ВРХ) змогли залишати у себе 80% ПДВ, інші - в бюджет. Для виробників іншої с/г продукції ПДВ сплачується в пропорції 50 на 50.

Передбачалося, що з початку 2017 року всі агрокомпанії повинні перейти на загальний режим оподаткування з ПДВ, що і передбачає нинішній варіант проекту держбюджету.

Можливі наслідки

Згідно з підрахунками Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в результаті скасування пільгового ПДВ держбюджет отримає додаткові 10,6 млрд грн в порівнянні з 2016 роком.

У МЕРТ визнають, що такий крок негативно вплине на агросектор. У відомстві зазначають, що відмова від пільгового ПДВ призведе до скорочення фінансових можливостей аграріїв і падіння конкурентоспроможності продукції на зовнішніх і внутрішньому ринках. Чи не буде сприяти такий крок і збільшення інвестиційної привабливості галузі. Можливо банкрутство частини агрокомпаній через посилення податкового навантаження.

Згідно з підрахунками відомства, що через скасування ПДВ ВВП знизиться на 0,76%. Виробництво в сільському господарстві впаде на 6,2%, в тому числі на 3,4% в рослинництві та на 12,6% в тваринництві.

Чи зможе збільшення фінансування держпрограм перекрити негатив від скасування ПДВ - питання. Особливо для таких проблемних галузей як тваринництво. Головний плюс пільгового режиму ПДВ - зрозуміла і прозора процедура нарахувань для сільгоспвиробників. Аграрії постійно нарікають на складнощі при отриманні коштів в рамках держпрограм. Крім того, ще потрібно, щоб за бюджет проголосувала Рада, в якій як ніколи багато представників агарної галузі. Як то кажуть, поживе побачимо.

Джерело: http://delo.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали