Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Чим українцям загрожує ухилення від сплати податку на нерухомість

19.08.2016

Цього літа українці повинні заплатити податок на нерухомість за новими правилами, що вступили в силу в липні цього року, згідно з яким податок нараховується на квартири, площа яких перевищує 60 кв. м і будинки більше 120 кв. м. Ці пільгові норми вдвічі нижче, ніж раніше (було для квартир 120 кв. м, для будинків - 240 кв. м), що автоматично розширило базу платників податків в рази.

Податкові ставки в різних регіонах країни відрізняються (їх приймали місцеві органи влади) і варіюються від 0,5% до 2-3% від мінімальної заробітної плати за квадратний метр. Скажімо, по мінімуму будуть платити мешканці Львова, Рівного та Кіровограда - 0,5%, (що в грошах становить трохи більше 6 грн. / кв.м), 1% (близько 12,2 грн. / кв.м) - в Києві, Дніпрі, Івано-Франківську, 2% (24,36 грн. / кв.м) - в Харкові та Одесі.

Тобто, власник квартири в 80 кв. м повинен заплатити за 20 «зайвих» квадратів від 6 до 24,4 грн. / кв. м, що становить 120-488 грн. Загалом то, сума не така велика, особливо на тлі подорожчала комуналки.

Що буде, якщо не платити

Насправді в українців дійсно є, як мінімум, один абсолютно законний спосіб не платити податок на нерухомість.

З огляду на, що Податковим кодексом передбачені пільги на нерухомість до 60 кв. м для квартир і до 120 кв. м для будинків, існує легальна можливість не платити, оформивши нерухомість на декількох власників таким чином, щоб загальна площа власності кожного з них не перевищувала пільгових розмірів.

Але виконати таку процедуру слід було заздалегідь, а тим, хто вирішить поділити таким чином апартаменти зараз, вдасться заощадити на податку хіба що в наступному році. У цьому ж краще все-таки заплатити, вважають експерти. Поділитися грошима з державою вони рекомендують навіть тим, хто не отримав платіжки з податкової.

У разі, якщо об'єкт нерухомості потрапляє перелік оподатковуваних податком, але повідомлення не прийшло, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити податок і подати відповідну декларацію.

Якщо ваша нерухомість не зареєстрована в Єдиному державному реєстрі речових прав, то і відраховувати податок не буде звідки. Тобто, податкова не має доступу до баз даних бюро технічної інвентаризації, які до недавнього часу мали повноваження з реєстрації прав власності на нерухоме майно. Однак ховатися таким чином все ж немає сенсу, так як рано чи пізно все таємне стане явним, і ось тоді податок буде стягнуто за весь період. Чи є суми податку великими, питання відносне. На жаль, ставки податку на нерухомість відраховуються немає від оціночної вартість майна, а просто від квадратних метрів. Під них потрапили і власники комерційної нерухомості, та й наявність сараю і гаража так само враховуються. Відповідно, нерухомість в Києві та Івано-Франківську обкладається однаково, лише з різницею в самій ставці, яку визначає місцева рада. У більшості міст місцеві ради прийняли її на рівні мінімальної і не мають права змінювати відповідно до закону, однак, підвищення мінімальної заробітної плати і прив'язка до цієї суми, дасть можливість перерахувати в бюджет більше коштів.

Вона перерахувала штрафи, які загрожують українцям, який не сплатив вчасно податок: 10% від суми після 61 дня з моменту отримання повідомлення і 20%, якщо термін більше.

Безумовно, таке стягнення буде проходити в судовому порядку, і необхідно підтвердження отримання. Однак, судова практика, та й законодавство йде шляхом опису права на отримання листа з повідомленням. Дійсно, ніхто не може зобов'язати вас отримувати кореспонденцію, а й бігати, щоб її вручити ніхто не буде. Листи будуть направлятися на адресу реєстрації, тому варто перевірити поштову скриньку або звернутися до відділення пошти, якщо ви проживаєте за іншою адресою. Простіше і правильніше б було надсилати листи безпосередньо на адресу знаходження нерухомості, але дане незручність відображено іншим чином в законі і, відповідно, фіскалам доведеться розшукувати місце проживання через компетентний орган, яким до недавнього часу була міграційна служба. Після змін прав реєстрації в квітні 2016 роки таким органом став місцева рада. Передано їм справи, форми, електронна інформація, або вони ведуть реєстри з нуля, тема окрема.

Крім штрафів, за кожен день прострочення нараховується пеня (а це 120% облікової ставки НБУ), а коли розмір суми перевищить 665 тис. Грн., Неплатнику загрожує і кримінальна відповідальність.

Зрозуміло, що накопичити такі борги за рік неможливо. Але не виключено, що до українців, які будуть роками ігнорувати новий податок, в кінці кінців постукає в двері податковий інспектор, і виставить просто непідйомний для середньостатистичного гаманця рахунок.

Чи варто говорити, що перше, що, за рішенням суду, податківці можуть відібрати і проштрафився платника, буде його житло. І така загроза ближче, ніж здається, особливо для жителів сільської місцевості, які зобов'язані платити за «зайву» площу не тільки будинків, але і сараїв, альтанок та ін. А так як в селах здавна будували з розмахом, суми можуть виявитися рекордними, хоча платіжок сільські жителі, швидше за все, не отримають, адже інформації про їх садибах в Єдиному реєстрі може і не виявитися.

Джерело: http://hyser.com.ua/economics/chem-uk...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
01.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Унесено зміни до переліку територій бойових дій і ТОТ (текст наказу від 16.06.2025) Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки У Резерв+ з’являться нові можливості отримати автоматичну відстрочку Уряд затвердив зміни до Порядку нарахування Є...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
01.07.2025
Кількість ризикових платників ПДВ за травень 2025 року: аналітика ДПС
Більше за темою: Коди податкової інформації для включення до складу ризикових платників ПДВ: що змінилось з 05.03.2025? Бібліотека Баланс № 12 «Резерви: формування, облік, оптимізація та податкові ризики» У травні кількість платників ПДВ в Україні збільшилась на 118 і станом на 01.06.2...
28.06.2025
Які послуги Дії можуть використовувати компанії
Цифровізація – це стандарт, за яким уже працюють бізнес і установи. Паспорт – без сканів. Підпис – без ручки. Дані – без ручного введення.  Цифрові сервіси Дії вже інтегрували понад 25 000 бізнесів та установ. Вони ідентифікують клієнтів, підписують документи онлайн, пе...
27.06.2025
Особливості звільнення документів від легалізації та апостилювання
Звільнення офіційних документів від вимоги легалізації чи іншого додаткового посвідчення (апостиля) на підставі відповідних положень міжнародних договорів України не скасовує вимоги щодо надання засвідченого перекладу документа на офіційну мову держави, на території якої документ пред’являєтьс...
Кращі матеріали