9 приводів для бізнесу сказати “ні” перевіряючим органам
13.02.2017 468 0 0
Пожежники, податківці, екоінспектори та інші контролюючі органи з року в рік нищать і трусять український бізнес. Контролерів предостатньо, але регулярні перевірки все одно не призводять до скорочення кількості пожеж або підвищення якості продукції. А все тому, що вони працюють над досягненням трохи інших цілей. З цієї причини бізнесу варто уважно ставитися до повноважень і обов’язків контролерів, а також знати свої права.
2017 рік має шанси стати переломним для існуючої системи державного нагляду за діяльністю українських підприємців. Протягом наступних 11 місяців Державна регуляторна служба (ДРС) повинна розробити єдину електронну систему. У ній будуть у відкритому доступі публікуватися всі плани перевірок на наступний рік і звіти про їх виконання. Але вона також повинна створити механізм нагляду за самими контролюючими органами, щоб ті не виходили за рамки своїх повноважень і встановленої процедури контролю.
Щоб новій системі дати трохи часу для запуску, через Верховну Раду в кінці попереднього року продавили продовження мораторію на перевірки бізнесу в 2017-му. Хоча він є скоріше обмеженням, а не забороною, адже ряд контролюючих органів зберегли право проводити планові перевірки, а решта – мають чотири приводи для позапланових.
Проте, нові правила перевірок, які прийняли в кінці минулого року і повинні втілювати в життя протягом поточного, дають бізнесменам більш чітке розуміння, в яких випадках, вони можуть навіть на поріг не пускати перевіряючих. Юристи відзначають, що підприємець має право відмовити або зупинити перевірку практично через будь-яке відхилення від процедури. “Винесені за результатами такої перевірки постанови або розпорядження можуть бути оскаржені в суді, а виконання рішення, наприклад, про стягнення штрафу – призупинено на час розгляду.
№1. Планова перевірка обов’язково повинна бути включена в річний план
Планова перевірка, з якою контролюючий орган прийшов до підприємця, обов’язково повинна бути включена в річний план. Його, в свою чергу, контролюючий орган зобов’язаний опублікувати на своєму сайті до 1 грудня року, що передує плановому. При цьому вносити зміни до річного плану заборонено законом. Тільки для усунення технічних помилок або в разі зміни назви підприємства.
Після запуску єдиної системи перевірок, ці плани будуть відображатися саме там. А підприємцям не доведеться ходити по вельми заплутаним сайтам контролюючих органів, щоб дізнатися чи чекають їх “найприємніші” візити протягом року.
№2 Немає повідомлення – немає перевірки
Юристи відзначають, що контролюючі органи зобов’язані повідомити підприємця про свій найближче плановий візит не пізніше, ніж за 10 днів. Вимоги до повідомлення встановлені законом і, при їх недотриманні, суб’єкт господарювання має право не допускати контролюючий орган на підприємство для здійснення планового заходу.
Повідомити підприємця можна не тільки вручивши йому повідомлення особисто або відправивши звичайною поштою. Електронне повідомлення з 2017 року теж береться до уваги.
№3 У контролера повинні бути повноваження
Перед початком перевірки контролер зобов’язаний пред’явити оригінал направлення або посвідчення на перевірку, вручити його копію підприємцю, показати своє службове посвідчення, видане органом, який проводить перевірку. В іншому випадку, за словами юристів, – проведення перевірки можна як мінімум відстрочити.
Докладніше дивись за посиланням: https://www.dilovyi.info/
Коментарі до матеріалу