Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

В Україні ліквідують низку земельних схем

Парламент прийняв зміни до Земельного кодексу, які виключають роздачу ділянок без аукціонів.

Тепер отримати землю під сільгоспугіддя можна буде тільки через аукціон. Верховна Рада внесла відповідні зміни до Земельного кодексу в частині проведення земельних торгів. Причому, це правило поширюється на всіх, починаючи з комунальних і державних підприємств і закінчуючи приватними фермерами.

Ділянки, які перебувають у комунальній та державній власності і зараз можна реалізовувати на аукціонах. Однак у Земельному кодексі існує ряд винятків, які дозволяють уникнути продажу угідь на торгах за ринковою ціною.

"Прийнятим законом серйозно проріділи список випадків, коли земля виділялася без аукціону, що створювало можливості для корупції. Найсерйозніша схема, яка була ліквідована — не конкурентна і непрозоре виділення під фермерство земельних ділянок, та ще й без обмеження по площі", — розповів UBR.ua президент Асоціації "Земельний союз України" Андрій Кошиль.

Земельні схеми

Сільрада без аукціону міг виділити, наприклад, 100 га сільгоспземлі на строк до 50 років за самою мінімальною ставкою 3% від нормативної оцінки, а міг 10 га на 7 років за ставкою 12%.

"Найпопулярніша схема — виділення ділянки "своїй" людині за мінімальною ставкою на максимальний термін. І цей чоловік сам господарство не вів, а здавав землю в суборенду. Ось такий простий і вигідний бізнес", — навів приклад Кошиль.

Яка частка земель була виведена подібним чином з обігу, оцінити складно. "Загального реєстру договорів оренди немає, перевіряти вручну, на скільки років і за якими ставками вони були підписані, були субдоговора — дуже довго. Але за рік за такими схемами йшло не менше сотні тисяч гектар", — вважає член ради Асоціації "Земельна спілка України Сергій Біленко.

При цьому він нагадав, що зберігається прописана в законі норма про право громадян на 10 соток землі для індивідуального будівництва і до 1 га під ведення сільського господарства.

У населених пунктах донедавна практикувалось і схема отримання землі через комунальне підприємство. Сільська або міська рада виділяв безкоштовно ділянка землі якомусь КП, а той передавав його в суборенду комерційної організації. Найрезонансніший випадок за останній час було зафіксовано в Борисполі, де восени минулого року депутати прийняли рішення про виділення землі місцевим КП "Виробниче управління комунального господарства", яке передало її у суборенду компанії "Рошен" під будівництво бісквітного комбінату.

"Так, Бориспіль у виграші, він отримає великі інвестиції плюс нові робочі місця, але комерційне підприємство такого масштабу цілком могло купити ділянку землі на аукціоні, а не отримувати його в суборенду", — переконаний Беленко.

Як буде

Після прийняття закону подібна схема буде неможлива, оскільки виключений із списку "поза аукціонних" пункт про виділення земельних ділянок державним та комунальним підприємствам, бюджетним установам, вищим навчальним закладам і господариським товариствам, в яких частка державного або комунального капіталу перевищує 60%. Немає в документі і пункту про створення озеленених територій загального користування.

"Мова не йде про заборону розбивки нових парків і будівництва нових навчальних корпусів. Вони створюються за гроші громади і управляються КП зі стовідсотковою часткою комунальної власності. Але ситуація, коли якійсь фірмі виділяється безкоштовно земельну ділянку під парк, а насправді там просто встановлюються пивні кіоски, виключається", — пояснив Беленко.

Спірну норму про безкоштовне виділення землі підприємствам і організаціям, що працюють у сфері культури, у тому числі національним творчим спілкам та їх членам під творчі майстерні поки залишили.

Експерти сподіваються, що найближчим часом президент підпише цей закон і він набуде чинності. "Гроші від продажу та оренди землі наповнюють місцеві бюджети. Механізм земельних аукціонів дозволить збільшити надходження і створить здорову конкуренцію на ринку", — вважає Андрій Кошиль.

Джерело: http://ubr.ua/market/agricultural-mar...

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
08.07.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Уряд пропонує розшири категорії громадян, які мають право на відстрочку Держпраці перевірятиме роботодавців на предмет мобінгу: законопроєкт підписаний ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 27.06.2025 Які податки планує збільшити ...
20.05.2025
Актуальні рахунки для сплати податків
Інформація про реквізити рахунків, відкритих для зарахування податків, а також для сплати єдиного внеску Більше за темою: Нова форма ТТН: огляд змін Мікро, мале, середнє чи велике: навіщо треба визначати розмір підприємства Затверджуємо та оновлюємо штатний розпис: правила та нюанси Сп...
17.04.2025
З 16.04.2025 почали діяти терміни зберігання документів щодо військового обліку
Більше за темою: Накази та розпорядження: основні терміни, види і строки зберігання Строки зберігання первинних документів збільшено: чи вплине це на строки давності для перевірок Міністерство юстиції наказом від 14.03.2025 № 748/5 затвердило зміни до Переліку типових документів, що створюють під ...
Нове
11.07.2025
Документи, які набули чинності з 7 по 13 липня 2025 року
Документи, які набули чинності цього тижня та стануть у нагоді при здійсненні господарської діяльності. Указ Президента від 16.07.2025 № 465/2025 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 липня 2025 року «Про застосування персональних спеціальних ...
11.07.2025
Затверджено мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів на липень
Мінагрополітики наказом від 10.07.2025 № 1943 затвердило мінімально допустимі експортні ціни на окремі види товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТЗЕД 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 на липень 2025 року....
11.07.2025
Зміни в законодавстві з 7 по 11 липня 2025 року
Збірка змін в законодавстві, які відбулися цього тижня З 5 липня в Україні відновлюється обов’язкове подання статистичної звітності Президент 3 липня підписав Закон від 18.06.2025 № 4505-IX, який офіційно опублікований 5 липня і з цього дня набув чинності. Унесено зміни до переліку територій...
Кращі матеріали