Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Продаж частки підприємства нерезиденту

Компанія «А» володіє з 2013 року часткою у статутному капіталі компанії «В» (понад 50%), обидві вони - резиденти України. У 2016 році компанія «А» продає свою частку нерезиденту (Британські Віргінські Острови). Як дана операція відображається в бухгалтерському обліку, і які податкові наслідки по ній виникають?

З 2015 року відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибуток або збиток), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, що виникають відповідно до положень розд. ІІІ ПКУ. Так, для платників податків, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, перевищує 20 млн грн. Об'єкт оподаткування визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, в тому числі на різниці, визначені відповідно до п. 141.2 ПКУ, тобто на різниці за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів.

Згідно з пп. 14.1.90 ПКУ корпоративні права - права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) такої організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно з законом, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Як бачимо, фінансовий результат до оподаткування коригується на різниці за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів, але не коригується на різниці за операціями з продажу та іншого відчуження корпоративних прав, виражених в іншій, ніж цінні папери, формі. Про це ж йдеться і в листі ДФСУ від 10.11.2015 р. № 23923/6 / 99-99-19-02-02-15.

Однак зазначена операція може бути контрольованою згідно з вимогами ст. 39 ПКУ. Нагадаємо, що відповідно до пп. 39.2.1.1 ПКУ для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими операціями є:

а) господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування сторін (сторони) таких операцій, що здійснюються платниками податків з пов'язаними особами - нерезидентами;

б) зовнішньоекономічні господарські операції з продажу товарів через комісіонерів-нерезидентів.

Крім того, відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ контрольованими також є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податку, однією зі сторін яких є нерезидент, зареєстрований в державі (на території), включеному до переліку держав (територій), затверджений Кабінетом Міністрів України. Так, згаданий перелік встановлений розпорядженням КМУ від 16.09.2015 р. № 977-р «Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України».

Операції з контрагентом, зареєстрованим в державі (на території), що включений до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку. Зокрема, Британські Віргінські Острови згадуються в розпорядженні КМУ від 16.09.2015 р. № 977-р.

При цьому згідно з пп. 39.2.1.7 ПКУ господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1-39.2.1.3 і пп. 39.2.1.5 Кодексу визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються наступні умови:

  • річний дохід платника податку від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 50 млн грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 5 млн грн. (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Асоційоване підприємство - підприємство, на яке інвестор має суттєвий вплив і яке не є дочірнім або спільним підприємством інвестора.

Таким чином, оскільки компанія А володіє часткою в статутному капіталі компанії В понад 50%, компанія В може бути асоційованим підприємством по відношенню до компанії А. Тоді згідно п. 11 і 12 П (С) БО 12 «Фінансові інвестиції» підприємство А на дату балансу відображає фінансову інвестицію в компанію в за вартістю, визначеною за методом участі в капіталі, крім випадків, наведених у п. 17 і 22 П (С) БО 12.

Фінансові інвестиції, що обліковуються за методом участі в капіталі, на дату балансу відображаються за вартістю , яка визначається з урахуванням зміни загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, які є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування.

Слід звернути увагу, що для платників податків, які не здійснюють коригування фінансового результату до оподаткування згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, не застосовуються норми пп. 140.4.1 ПКУ (відповідно до якого фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку IV групи і на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від інших платників податків, які сплачують авансові внески з податку на прибуток при виплаті дивідендів) і пп. 140.5.3 ПКУ (відповідно до якого фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або за методом пропорційної консолідації).

У бухгалтерському обліку продаж корпоративних прав відображається такими проводками:

  • Дт 377 «Розрахунки з іншими дебіторами» - Кт 741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій»
  • Дт 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій» - Кт 141 «Інвестиції пов'язаним сторонам за методом обліку участі в капіталі».

Що стосується оподаткування ПДВ, то відповідно до п. 196.1 ПКУ не є об'єктом оподаткування операції з продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, випущених в обіг (емітовані) суб'єктами підприємницької діяльності, включаючи корпоративні права, що виражені в інших, ніж цінні папери, формах; обміну зазначених цінних паперів та корпоративних прав, виражених в інших, ніж цінні папери, формах, на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах.

Ольга Буркун,
аудитор АФ «Курсор-Аудит»
 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
13.05.2025
Топ-20 новин минулого тижня
Найбільш цікаві новини минулого тижня Держстат планує припинити ЄДРПОУ: розпочато обговорення Внесено зміни до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації ДПС відповідає на актуальні запитання платників податків: лист від 02.05.2025 Працівникам планують надати прав...
27.02.2025
Зберігання та використання пального на підприємстві у 2025 році: облік, податки та документальне оформлення
Марафон-2025: головні бухгалтерські акценти року У суб'єктів господарювання, які використовують у своїй діяльності транспортні засоби, інші машини та механізми, що споживають пальне, постійно виникають запитання, пов'язані з обліком і документальним оформленням операцій з таким пальним, а також зі з...
14.02.2025
Зміни в законодавстві з 10 по 14 лютого 2025 року
Кабмін затвердив зміни до Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів Унесено зміни до постанови КМУ від 14.04.1997 № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам закладів та установ ...
Нове
13.05.2025
Чи може суд обмежити право керівнику ТОВ на виїзд за кордон через податковий борг
Право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли, зокрема, він є керівником юрособи, що не виконує встановленого Податковим кодексом податкового обов'язку щодо сплати грошових зобов'язань, що призвело до виникнення податкового боргу, і якщо борг не сплачено ...
13.05.2025
Чи включаються до складу доходу ФОП – єдинника третьої групи кошти у вигляді бонусів від іноземної компанії
Суми коштів у вигляді бонусів, які надходять на розрахунковий рахунок ФОП-єдинника, не віднесено до переліку коштів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку. Чи включається до складу доходу ФОП – платника ЄП третьої групи, що застосовує ставку ЄП 5 %, сума коштів у вигляд...
13.05.2025
Як поінформувати ДПС про помилкову сплату платежів в Е-кабінеті
Е-повідомлення про помилкову сплату платежів у Електронному кабінеті: як це зробити? Більше за темою: Заблоковано помилково оформлену ПН: чи можна не подавати документи для її розблокування? Підприємство, що відмовилося від різниць, помилково подало додаток АМ: як виправити? Платники податків, кор...
Кращі матеріали