Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Зняття депутатської недоторканності можуть прискорити

Редакція

01.11.2016 180 0 0

Верховна Рада України хоче змінити процедуру надання згоди на притягнення народного депутата до кримінальної відповідальності, його подальше затримання або арешт. В першу чергу мова йде про строки.

Так, 3 жовтня 2016 року в Верховній Раді був зареєстрований законопроект № 5213 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уявлень про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України».

Як залучається депутат до кримінальної відповідальності

Конституція України (ст. №80) передбачає, що народний депутат України не може бути притягнутий до кримінальної відповідальності, затриманий чи заарештований тільки після отримання згоди Верховної Ради України.

Існуюча процедура прийняття такого рішення парламентом досить складна і довготривала.

Так, ініціювання відповідного питання здійснюється генеральним прокурором України і вноситься до Верховної Ради України у формі подання.

Після отримання такого подання голова Верховної Ради України перевіряє його на відповідність визначеним Законом вимогам і після встановлення такої відповідності доручає профільному комітету підготувати висновок про можливість надання згоди Верховною Радою на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України.

На практиці процедура розгляду питання тільки в комітеті може тривати значний період часу (понад 20 днів), а загальний термін його розгляду у Верховній Раді України - більше місяця, що ускладнює, а в окремих випадках взагалі унеможливлює притягнення народного депутата України до кримінальної відповідальності за скоєний злочин », - підкреслює народний депутат.

Як наголошується в пояснювальній записці, необхідність оптимізації процедури позбавлення депутатської недоторканності відзначено в п. 104 оціночний звіт ГРЕКО (Група держав по боротьбі з корупцією - прим. Ред.) За результатами першого та другого раундів оцінювання, в якому зазначено, що «Процедура позбавлення недоторканності певним чином регулюється, проте процес розгляду подання про позбавлення недоторканності на практиці може бути надто тривалим. Фактично вона може зайняти більше місяця і навіть довше, оскільки по одному і тій же справі окреме подання має вноситися для кожного пропонованого заходу, наприклад, по обшуку, затримання, судового переслідування тощо, рекомендується переглянути систему імунітетів таким чином, щоб забезпечити можливість прийняття швидких рішень про зняття імунітету ».

Згода на кримінальну відповідальність депута

Беручи до уваги особливості статусу народного депутата України, що підтверджується встановленими законодавцем більш широким у порівнянні з суддями імунітетом, зокрема, від притягнення до кримінальної відповідальності, проектом пропонується передбачити порядок розгляду питання про надання парламентом відповідної згоди щодо народного депутата України в стислі терміни і виключити вивчення комітетом законності отримання доказів та витребування матеріалів кримінального провадження.

Метою законопроекту є вдосконалення процедури надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт народного депутата України.

Що хочуть запропонувати і змінити

Проектом пропонується внести зміни до статей 218-221 Регламенту Верховної Ради України, спрямовані на спрощення і прискорення чинного порядку і визначення чітких критеріїв прийняття більш швидких і обгрунтованих рішень про зняття недоторканності.

Зокрема, передбачається:

    оптимізація термінів розгляду подань в парламенті (не пізніше семи днів з дня його внесення), а також відповідно до комітеті - п'яти днів;

    встановлення чітких умов для внесення подання і вимог до його змісту;

    врегулювання питання припинення дії рішення парламенту в разі закриття кримінального провадження або прийняття виправдувального вироку щодо народного депутата.

Також законопроектом пропонується вирішити питання про тимчасове обмеження виїзду за кордон народного депутата, за яким в парламент в установленому порядку внесено подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності, затримання чи арешт.

Джерело: http://sud.ua/news/2016/10/31/96896-s...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали