Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Уповноважений представник підприємця: які документи потрібно оформити?

26.11.2020 1112 0 1

Нерідкі випадки, коли фізособи-підприємці (далі – ФОП) доручають представляти їх інтереси перед податковими органами іншим особам (у т. ч. уповноважують їх підписувати податкову звітність). Податкове законодавство допускає такий варіант відносин. Ось тільки на практиці виникають різні запитання, пов’язані з таким представництвом. В ІПК від 06.11.20 р. № 4584/ІПК/99-00-12-02-01-06 (далі – ІПК № 4584) ДПС України відповідає на такі запитання. Розглянемо найбільш важливі моменти із цієї ІПК.

1. Яким документом підтверджуються повноваження представника ФОП?

Можливість вирішувати питання, пов’язані з оподаткуванням, через представника прямо передбачена ст. 19 Податкового кодексу (далі – ПК). Так, представниками платника податків визнаються особи, які можуть представлять його законні інтереси і вести справи, пов’язані зі сплатою податків, на підставі закону про довіреність.

Довіреність, видана платником податків – фізособою на представництво його інтересів і ведення справ, пов’язаних зі сплатою податків, має бути засвідчена згідно із чинним законодавством (п. 19.2 ПК). У нашому випадку, оскільки йдеться про фізособу, така довіреність має бути нотаріально посвідчена.

2. Як повідомити податковий орган про підписання податкової звітності представником?

Згідно з пп. 48.5.2 ПК податкова декларація ФОП може бути підписана або самим підприємцем, або його представником. Проте для того щоб податкову звітність прийняли, важливо повідомити податковий орган про підписання звітності представником. Спосіб такого повідомлення залежить від того, у якій формі подається звітність. Так, якщо звітність, підписана представником ФОП, подається:

  • у паперовому вигляді особисто підприємцем або його представником (пп. «а» п. 49.3 ПК) або надсилається поштою (пп. «б» п. 49.3 ПК) – то разом зі звітністю необхідно представити (направити) податковому органу відповідну довіреність;
  • в електронній формі засобами електронного зв’язку – тоді треба діяти відповідно до вимог, установлених Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим наказом Мінфіну від 06.06.17 р. № 557 (далі – Порядок № 557).

Так, згідно з п. 3 розд. ІІІ Порядку № 557 платник податків повинен відправити до податкового органу повідомлення про подання інформації щодо кваліфікаційного електронного підпису (далі – КЕП). Форма цього повідомлення наведена в додатку 2 до Порядку № 557. А оформити це повідомлення потрібно за правилами, наведеними в п. 4 розд. ІІІ Порядку № 557. У повідомленні зазначається інформація про підписанта (підписантів), яким надається право підпису електронних документів. На сформоване повідомлення накладаються КЕП спочатку всіх осіб, включених до повідомлення в порядку черговості, потім КЕП керівника (але в нашому випадку це ФОП), а потім – печатка (за наявності).

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали