Особливості оподаткування нецільової фінансової допомоги працівнику
03.11.2016 464 0 0
Підприємство може надати будь-якому працівнику нецільову матеріальну допомогу. Коли така допомога не обкладається податком? Які особливості її оподаткування?
Нецільова матеріальна допомога, надана працівникові, не обкладається податком протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), встановленого на 1 січня звітного року, якщо надається резидентами - юридичними або фізичними особами (пп.170.7.3 ПКУ). У 2016 році граничний розмір становить 1 930 грн.
Оскільки ця допомога є цільовою, вона надається без визначення умов або напрямів її надання.
Зверніть увагу, що така допомога надається разово на підставі наказу керівника підприємства окремим працівникам за їх заявами у зв'язку з особистими обставинами, наприклад, на вирішення соціально-побутових проблем.
Якщо виплата матеріальної допомоги систематична і надається всім або більшості працівників, наприклад, допомога на оздоровлення, при цьому її виплати передбачені положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним договором, галузевою угодою тощо), прийнятими відповідно до норм трудового законодавства, то така матеріальна допомога з метою оподаткування прирівнюється до заробітної плати і включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку. Чи оподатковується в такому випадку вона за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 ПКУ, з огляду на вимоги п. 164.6 ст. 164 ПКУ.
Об'єктом оподаткування військовим збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 р. XX ПКУ). Отже, нецільова благодійна допомога, яка не обкладається податком, в граничні розміри не обкладається і військовим збором.
З огляду на викладене, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, сума нецільової благодійної допомоги, яка надається роботодавцем на користь працівника, що сукупно в 2016 році не перевищує 1 930 грн (у 2015 році - 1 710 грн), а в частині її перевищення є об'єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах.
Якщо допомога буде надана в більшому розмірі, ніж граничний, сума перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як інші доходи і підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% і військовим збором - 1,5% на загальних підставах .
Сума нецільової благодійної допомоги, яка надається протягом звітного 2016 року сукупно в розмірі, що не перевищує 1 930 грн, відображається у формі № 1 ДФ з ознакою доходу «169», а сума перевищення - з ознакою «127».
Одержувач допомоги в разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника - фізичної чи юридичної особи зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний неоподатковуваний розмір.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р № 2464-VI, базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначена сума нарахованої кожною застрахованою особою заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці».
Нецільова благодійна допомога не відноситься до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, тому вона не є базою для нарахування єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ).
У той же час, відповідно до пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р № 5, систематична матеріальна допомога, надана всім працівникам або більшості (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п. 3.31 цієї інструкції), відноситься до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат. Така матеріальна допомога є базою для нарахування ЄСВ.
Джерело: http://devisu.ua/
Коментарі до матеріалу