Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Які документи підтверджують знищення основних засобів

11.09.2018 1204 0 0



Наказом Мінфіну від 03.08.18 р. № 673 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо документального підтвердження знищення або зруйнування основних виробничих або невиробничих засобів (далі – УПК № 673, ОЗ).

Нагадаємо, що УПК – це оприлюднена позиція Мінфіну про практичне використання окремих норм податкового (та іншого) законодавства, яка склалася за результатами узагальнення індивідуальних податкових консультацій, наданих ДФС (пп. 14.1.173 Податкового кодексу, далі – ПК). Тобто УПК можуть користуватися усі платники податків.

Перш за все зазначимо, для яких цілей платникам податків слід підтверджувати факт знищення або зруйнування ОЗ.

Так, згідно з п. 189.9 ПК операція з ліквідації ОЗ обкладається ПДВ як звичайне постачання товарів. А от якщо ліквідація вимушена, то вона не оподатковується. До випадків вимушеної ліквідації відносяться:

  • знищення або зруйнування ОЗ унаслідок дії обставин непереборної сили;
  • інші випадки, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення ОЗ, що підтверджується відповідно до законодавства.

У разі вимушеної ліквідації ПДВ можна не нараховувати, якщо платник подає до органу ДФС відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення ОЗ в інший спосіб, унаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням.

Протягом існування цієї норми ПК платники податків задавалися питанням, які саме документи слід подати до органу ДФС, щоб операція із ліквідації вважалася вимушеною без обов’язку нарахування ПДВ. Адже відповіді податківців змінювалися із завидною регулярністю.

І ось нарешті ДФС поставила крапку у цих сумнівах і затвердила УПК, якою можуть користуватися усі платники ПДВ.

В УПК № 673 податківці роз’яснили, які документи підтверджують вимушеність ліквідації для кожного з наведених вище випадків.

1. Знищення ОЗ унаслідок обставин непереборної сили, у тому числі в разі крадіжки

Документами, які підтверджують зазначені обставини, можуть бути:

  • сертифікат Торгово-промислової палати України, що підтверджує факт настання обставин непереборної сили (форс-мажору), отриманий відповідно до Закону від 02.12.97 р. № 671/97-ВР;
  • акт, що засвідчує факт пожежі, складений згідно з вимогами Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою КМУ від 26.12.03 р. № 2030. Такий акт підписується комісією, до складу якої входить не менше трьох осіб, у тому числі представник територіального органу ДСНС України, представник адміністрації (власник) об’єкта і сам суб’єкт господарювання (постраждалий);
  • витяг із відповідного реєстру про припинення права власності на об’єкт ОЗ у разі його повного знищення відповідно до порядку, визначеного ст. 349 Цивільного кодексу (далі – ЦК);
  • виписка з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отримана в порядку, установленому Кримінальним процесуальним кодексом, у разі розкрадання ОЗ;
  • інші документи, які за законодавством підтверджують факт знищення, руйнування, розкрадання ОЗ.

2. Інші випадки знищення, розбирання або перетворення об’єктів ОЗ, унаслідок чого вони не можуть використовуватися за своїм первинним призначенням

Як роз’яснює ДФС, у цьому випадку платникові ПДВ для визначення непридатності об’єктів ОЗ слід керуватися нормами п. 41–43 Методичних рекомендацій, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.03 р. № 561. Тобто наказом керівника підприємства потрібно створити комісію, яка і підготує відповідний висновок про непридатність об’єкта ОЗ і недоцільність його ремонту (поліпшення, модернізації).

Документом, що підтверджує операцію зі знищення об’єкта ОЗ, може бути акт типової форми № ОЗ-3 (затверджена наказом Мінстату від 29.12.95 р. № 352) або типової форми № ОЗСГ-3 (затверджена наказом Мінагрополітики від 27.09.07 р. № 701). Також платник може скласти акт у довільній формі, але він повинен містити обов’язкові для первинного документа реквізити.

Зверніть увагу: ДФС визнає, що, оскільки нормами ПК не визначено порядок подання документів, які підтверджують факт знищення об’єкта ОЗ, платник ПДВ може подати такі документи:

  • або за власною ініціативою (наприклад, разом із декларацією за період, у якому списувався об’єкт ОЗ);
  • або після запиту від органу ДФС.

Документи можна подати особисто, відправити поштою (із повідомленням про вручення і з описом вкладення) або надіслати в електронному вигляді з накладенням ЕЦП.

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали