Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Декларування доходів-2016: актуальні відповіді від ДФС

У ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС у м. Києві відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». Темою для обговорення стали актуальні питання стосовно подання декларації про майновий стан та доходи, отримані у 2015 році.  

Заступник  начальника управління оподаткування фізичних осіб Лариса Волошина відповідала на питання щодо деклараційної кампанії 2016 року.

Пропонуємо до уваги найбільш актуальні питання з якими абоненти звертались на «гарячу лінію»:


Чи були внесені зміни до декларації про майновий стан і доходи?

Відповідь: Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року № 859  затверджено нову форму декларації про майновий стан і доходи та Інструкцію щодо її заповнення.

Відтак, для зручності фізичних осіб у новій декларації об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року фізичні особи, які отримували доходи не від податкових агентів (зокрема, від інших фізичних осіб) та іноземні доходи, визначають податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору в одній податковій звітності. Для спрощення та зменшення часу для її заповнення обсяг зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4.

Тепер додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу при:

  • отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, у випадках передбачених Податковим кодексом;
  • операціях з інвестиційними активами;
  • отриманні іноземних доходів;
  • визначенні оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності.

Значна кількість інформації, яка раніше заповнювалась в додатках, наразі відображається в самій декларації.

Так, інформація про уповноважену особу, яка раніше відображалась в окремому додатку, тепер відображається в декларації.

Фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку раніше заповнювали декларацію і додаток, в якому визначали реквізити всіх первинних документів за понесеними витратами. Тепер такі фізичні особи заповнюють лише декларацію, в якій відображають загальну суму понесених витрат та суму податку до повернення.

Відомості щодо відчуження нерухомого (рухомого) майна відображаються в додатку без заповнення додатку та переліку відчуженого майна.

Інформація про отримані доходи та перелік майна, яке надається в оренду (суборенду) також без заповнення додатку відображається в декларації.

Які строки подання декларації?

Відповідь:  Нова декларація передбачає визначення категорії, до якої відноситься платник податків (рядок 8 розділу І декларації): громадянин; особа, яка проводить незалежну професійну діяльність;  підприємець (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування).

Нагадуємо, що податковим законодавством установлені такі строки для подання декларації:

  • громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним;
  • підприємець – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).


Які основні випадки подання платником декларації про майновий стан та доходи?

Відповідь: Платники податків обов’язково повинні подати декларацію у випадках отримання:

• доходів від підприємницької діяльності (ст. 177 ПКУ)

• доходів від провадження незалежної професійної діяльності (ст. 178 ПКУ)

• доходів, отриманих від двох і більше податкових агентів, згідно з п.п."є" п. 176.1 ст. 176 ПКУ

• доходів, отриманих від особи, яка не є податковим агентом (п.п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ)

• іноземні доходи (п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 ПКУ)

• доходів від операцій з інвестиційними активами (п. 170.2 ст. 170 ПКУ)

• доходів від надання в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) нерухомості, ящо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання (п.п. 170.1.5 п. 170.1 ст. 170)

• від успадкування чи отримання в дарунок коштів, майна, манових чи немайнових прав від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення, крім спадкоємців-нерезидентів (п.174.3 ст. 174 ПКУ)

• за ухвалою суду, за яким прийнято рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно (п.п 173.4 ст. 173 ПКУ)

• у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (п.п. 164.2.7 п. 164.2 ст. 164 ПКУ)

• у разі отримання благодійної допомоги, відповідно до п.п. 165.1.54 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, у сумі, що перевищує граничний розмір, встановлений абз.  «б» п.п. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПКУ, або використану не за цільовим призначенням

• у разі отримання цільової благодійної допомоги не використаної та не повернутої благодійнику у строки визначені законодавством (п.п. 170.7.5 п. 170.7 ст. 170)

• у разі отримання нецільової благодійної допомоги, у разі якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір, установлений п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ (п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170)

• у разі отримання додаткового блага у вигляді основної суми боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у сумі, що  перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (п.п. «д» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ)

• доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, у випадках передбачених п.п. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ


Які застосовуються ставки ПДФО?

Відповідь: Слід враховувати, що до доходів, отриманих у 2015 року, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб:

15 відсотків бази оподаткування –  щодо доходів (крім випадків, визначених у підпункті 167.2 - 167.6 статті 167 Податкового кодексу України (далі за текстом - ПКУ)), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року;

20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, – до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати;

подвійна ставка податку (30 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів;

20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у підпункті 167.5.2   пункту 167.5 статті 167 ПКУ). Перелік пасивних доходів визначено підпунктом 167.5.3 пункту167.5 статті 167 ПКУ, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти;

5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених   розділом IV ПКУ, зокрема при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна. 

При декларуванні доходів за результатами 2015 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, становить 1218 гривень.

 ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДФС  у м. Києві

ДЖерело: http://kyiv.sfs.gov.ua/okremi-storink...

 

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали