Питання і відповіді по перевіркам Держпраці
21.09.2017 1000 0 0
Після дворазового зростання мінімальної зарплати з початку 2017 року Державна служба з питань праці посилила перевірки бізнесу і вже виписала йому штрафів більш ніж на 100 млн. гривень за порушення трудового законодавства.
Наскільки активно ведеться робота щодо перевірок правильності оформлення працівників?
З початку року все управління Держслужби з питань праці по Україні провели понад 10 тис. перевірок. Серед найбільш часто зустрічаються порушень: невиплата заробітних плат, недотримання законодавства при звільненні співробітників, порушення режиму надання вихідних і відпусток.
Що стосується нелегальних працівників, то за 6 місяців 2017 року бюджет Пенсійного фонду (ПФ) надійшло понад план 14 млрд. грн. Це свідчить про зростання кількості легально-оформлених працівників.
Це вже стабільний показник або можливі його коливання?
Крига скресла, але на сьогодні можемо говорити про незначні результати. У цьому напрямку треба ще працювати. Цікаво буде оцінити результати за 9 місяців. Подивимося в цілому на показник і його зміна по галузях: чи зберігається динаміка зростання, де спостерігаються якісь просідання.
Це дозволить детальніше зрозуміти, наприклад, як показник кількості легальних працівників залежить від сезону. Влітку багато сезонних робіт, наприклад, в сільському господарстві. Можливо на цю галузь треба звернути увагу під час осінньо-польових робіт 2017 р або весняно-польових роботах в 2018 р.
Чому приділяють найбільше уваги?
Чи не виділяв би щось одне, але проводимо велику роботу по виявленню, в тому числі нелегальних працівників як на підставі інформації ДФС, профспілок, так звернень громадян, які можуть звертатися з зв'язку з проблемами виплати заробітних плат. Багато аспектів інформації держорганів або працівників дозволяють припустити, що підприємство або фізособа-підприємець знаходиться в зоні ризику в частині наявності нелегальних працівників.
Чи почастішали скарги співробітників на роботодавців через їх небажання офіційно працевлаштовувати?
Конкретні цифри не готовий сказати, але точно можу відзначити, що кількість скаржаться не росте. Люди більше звертаються за роз'ясненнями з питання виплати мінімальних заробітних плат після проведеного підвищення її рівня в 2017 році. Як виявилося, українці розраховували отримувати на руки 3,2 тис. грн., не розуміючи, що з мінімального заробітку роботодавцю також необхідно утримувати обов'язкові податки і збори. Кількість скарг громадян, які отримують на руки в межах 2,6-2,7 тис. грн., велика. А тих, хто скаржиться на нелегальну роботу, навпаки, небагато.
Виходить, що розрахунок на те що люди, допоможуть вивести заробітний фонд з тіні, себе не виправдав?
В результаті прийняття та запуску пенсійної реформи, кількість звернень може вирости. Це прогнозовано, тому що співробітники розуміють, що біла зарплата - це їх соціальне забезпечення в пенсійному віці.
Якщо вони не будуть офіційно працевлаштовані, то не матимуть і пенсій. Тому нашу увагу максимально зосереджена на тому, щоб донести роботодавцям, а більше навіть працівникам, необхідність офіційного оформлення трудових відносин.
Як багато штрафів нарахували за результатами перевірок?
Загальна цифра штрафів: за станом на 1 вересня цього року близько 134 млн. грн. Є ряд дуже великих. Ми винесли близько 15 постанов по Україні про накладення штрафів в 320 тис. грн. за недопуск інспекторів до перевірок. Але зауважте, при 10 тис. перевірок по країні 15 прецедентів - це мізерна цифра. На сьогодні частина цих величезних штрафів сплачено, частина оскаржується в судах, а за деякими роботодавці вирішують платити чи ні.
Навесні було підписано угоду між вашою структурою, ГФС і Пенсійним фондом про обмін інформацією. Почалося співробітництво?
Днями за інформацією ДФС проводили перевірку і виявили у одного роботодавця 4 непрацевлаштованих працівників. Що стосується змісту обмінюваної інформацією, то податкові інспектори, вийшовши на перевірку з питань сплати податків, бачать кількість співробітників і можуть порівняти цифру з наявністю трудових договорів, оцінити чи є аналогічна кількість даних по податковій базі в частині обліку співробітників як платників податків - ЄСВ, прибуткового податки і т. д.
А яку інформацію Держслужба праці надає податкової?
Інформацію про підтверджених або спростованих факти порушень. В принципі ДФС і сама бачить, коли після нашої перевірки роботодавці повідомляють про оформлення своїх працівників, так як в Державній фіскальної службі збільшується кількість зареєстрованих платників податків.
Чи звертають при перевірках увагу індексацію зарплат?
Звичайно. Якщо під час перевірок встановлюється факт відсутності індексації, то це кваліфікується як порушення з оплати праці та накладається штраф, якщо підприємство не виправляє ситуацію.
І часто звертаються по таку допомогу?
Можливість надання такої послуги з'явилася в травні цього року. Підприємці можуть звертатися за допомогою в будь-який з 24 обласних управління Держпраці. Поки це ще не стало трендом, так як менеджмент підприємств або не до кінця розуміє користь від таких звернень, або не вірить в результативність подібної співпраці.
Але поступово кількість звернень збільшується.
Як координується робота інспекторів Держпраці і інспекторів трудових служб, які створюються місцевими органами влади?
Основним координатором є Держпраці. Інспектори праці, які працюють при створених об'єднаннях територіальних громад, проходять реєстрацію в Держпраці. Їм видають посвідчення встановленого зразка, вносимо до відповідного реєстру (з фото, зазначенням ПІБ, посади в органі місцевого самоврядування).
Підприємець, до якого з перевіркою прийшов такий інспектор, може на даному сайті упевнитися в особистості перевіряючого. Крім того, коли такий інспектор виходить на перевірку, він зобов'язаний подати інформацію про це до реєстру інспекційних відвідувань, щоб уникнути дублювання перевірок.
Тобто, щоб на одне і теж підприємство не виходили інспектор Держпраці і інспектор місцевого органу самоврядування?
Звичайно. Для цього подібну систему запустили. Вона вже працює, і, якщо будуть виникати прецеденти дублювання, будемо розбиратися в причинах. Але сьогодні всі органи місцевого самоврядування кожен день консультуються з нашими обласними управліннями щоб налагодити оптимальний процес. Це новинка в нашій роботі. Такого раніше не було.
Скільки скарг надійшло на роботу інспекторів Держпраці і скільки виявлено лже-інспекторів з праці?
Скарги на інспекторів праці є, але це поодинокі випадки. Що стосується лже-інспекторів, то були скарги в 2016 році і на початку 2017 року. Але з моменту опублікування інформації про посвідчення інспекторів праці на сайті Держпраці подібна інформація не надходила.
Джерело: http://ubr.ua/
Коментарі до матеріалу