Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи стане бізнесу легше жити після нових дерегуляційних ініціатив Кабміну

Редакція

17.03.2017 121 0 0

Кабінет міністрів прийняв чергові точкові рішення, які повинні спростити роботу українського бізнесу, зокрема, будівельників, авіаперевізників та експортерів.

Під час так званого другого дерегуляционного дня (перший відбувся в листопаді 2016 року) Кабмін продовжив скасовувати застарілі нормативні документи, виключив низку товарів із списку продукції подвійного використання, прийняв ліцензійні умови для авіаперевізників, а також підтвердив безстроковість ліцензії для будівельників.

Нові послаблення в держнагляді

Кабмін на своєму засіданні скасував 23 підзаконні акти, які встановлювали індивідуальні порядки для проведення перевірок контролюючими органами. Справа в тому, що закон про держнагляд передбачає, що перевірки повинні проводитись виходячи з єдиних правил. Він встановлює процедуру контролю від початку і до кінця, не передбачаючи регулювання перевірок на рівні підзаконних актів. Тому будь-який наказ міністерства, який говорить, яким чином здійснювати перевірку, є незаконним. А таких підзаконних документів було багато. Та й не всі органи піклувалися про скасування власних порядків, продовжуючи працювати, як зручно.

Тобто підзаконні акти міністерств і відомств банально йшли врозріз із законом, найчастіше розширюючи повноваження контролерів

Наприклад, інструкція про здійснення геологічного контролю від 2011 року дозволяла чиновникам заморожувати роботу підприємств, проводити перевірку протягом 15 днів або приходити з позаплановим заходом за зверненням юридичної особи. В той час, як згідно із законом про держнагляд зупинка виробництва можлива виключно за рішенням суду, перевірка повинна триває максимум 10 днів, а можливості прийти з позаплановою перевіркою за зверненням юрособи немає зовсім, підкреслюють у Державної регуляторної службі.

Тому Офіс з грудня минулого року проводив інвентаризацію підзаконних актів, за підсумками якої і підготував список на скасування. Серед них порядки проведення контролю в електроенергетиці, екологічного контролю партій брухту чорних і кольорових металів, контролю у сфері соцстрахування від нещасних випадків на виробництві, перевірки екологічних показників нафтопродуктів.

Щоправда в процесі обговорення і узгодження деякі документи міністерства і відомства все ж таки відстояли. Наприклад, порядок здійснення нагляду у сфері насінництва та розсадництва, перевірок у сфері торгівлі і послуг та якості продукції, а також перевірок щодо дотримання законодавства при здійсненні операцій з дорогоцінними металами і камінням.

"Покращення" для експортерів

Кабмін також виключив 53 групи товарів зі списку продукції подвійного використання. А це означає, що експортерам та імпортерам, наприклад, ендоскопів, рентгенівських апаратів, невеликих фото - і відеокамер, стане легше. Від них перестануть вимагати дозвіл Державної служби експортного контролю при ввезенні та вивезенні товару за кордон.

Отримання такого дозволу є проблемним, і воно видається занадто довго, приблизно місяць. Так і експортер ніколи не може бути впевнений, що отримає дозвіл, адже рішення приймають кілька держорганів. Крім того, необхідно надавати інформацію про кінцевого споживача товару і тому компаніям доводиться обмежувати свій торгівельний обіг через посередників.

Від бюрократичних процедур страждали навіть експортери товарів, які не входять в список подвійного використання, але мають такий же код продукції за українською класифікацією. Адже ці підприємці зобов'язані були отримувати висновок, що їхній товар не є продукцією подвійного використання.

Визначеність для будівельників

Рішення про те, що ліцензії будівельним компаніям видаються на невизначений строк, було прийнято ще влітку 2015 року. Тим не менш, в підзаконних актах досі було написано, що компанія кожні п'ять років повинна приходити в Державну архітектурно-будівельну інспекцію і переоформляти ліцензію, а це призводило до непередбачених витрат бізнесу.

Оскільки підзаконні акти говорили, що ліцензії не є безстроковими, будівельники часто-густо були зобов'язані платити. Тепер не будуть.

Зараз Кабмін вніс зміни до своїх постанов і скасував обов'язок для будівельних компаній переоформляти ліцензію кожні п'ять років.

Процедура повинна виглядати наступним чином: довів, що відповідаєш вимогам, отримав ліцензію і якщо не порушуєш — працюй спокійно.

Автор:

Ірина

Гудзь

Журналіст Delo.UA

 

Детальніше: https://delo.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали