Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Продаж боргів поставили поза законом

Редакція

30.03.2017 2672 0 0

Суд визнав незаконними продаж банками кредитів громадян факторинговим компаніям – викуповувати проблемні борги можуть тільки банки. Банки засмучені рішенням суду, оскільки це ускладнює їм розчищення своїх балансів від безнадійних кредитів.

Роздрібна передача

Вищий адміністративний суд України вчора підтвердив неправомірність продажу банками кредитних портфелів фізосіб факторинговим компаніям. У розпорядженні Держфінпослуг № 231/2009 до послуги факторингу відноситься придбання права вимоги лише до боржників-підприємств. Після цього відомство виявило порушення в роботі ряду фінансових компаній, які купували борги фізосіб. Тому ще в 2013 році Нацкомфінпослуг пояснила, що висновок небанківською фінансовою установою (фактором) договору факторингу, яким передбачено придбання того, як поступилися чемпіонством права вимоги до боржника-фізособи, що порушує вимоги пп. 2 п. 1 розпорядження № 231. Адже до фінансової послуги факторингу належать фінансування клієнтів, купівля переданого права грошової вимоги і одержання плати за користування грошима, здійснені виключно із суб'єктами господарювання.

Судовий розгляд з цього питання ведеться з 2011 року. Київський апеляційний адміністративний суд у 2013-му задовольнив вимогу компанії «Кредит Колекшн Груп», яка просила визнати незаконним розпорядження № 231. Тоді суд послався на Цивільний кодекс не обмежує коло осіб, право вимоги коштів яких можна переуступити.

Проте вчора ВАСУ скасував рішення суду апеляційної інстанції. Це означає, що продаж боргів фізосіб є незаконною. Всі угоди можна відіграти назад і повернути продані кредитні договори первинним кредиторам. Для позичальників це добре, так як набагато простіше домовлятися про погашення кредиту з банком, ніж з колектором.

Складне питання

Банки, як правило, продають проблемні портфелі з дисконтом, щоб очистити баланс і отримати максимальну ціну за неліквідні портфелі. Якщо банкам заборонять це робити, це буде означати, що їм самим доведеться займатися поверненням боргів, а це досить специфічна діяльність, яка вимагає значних витрат і кваліфікації персоналу. Тому для банків це однозначно призведе до збільшення витрат, якщо вони почнуть займатися цими питаннями, або до збитків, якщо вони просто спишуть заборгованість. Звичайно, і зараз майже всі банки займаються стягненням заборгованості. Але існують різні системи стягнення боргів. Наприклад, кілька людей можуть займатися простими справами по поверненню кредитів, а є банки, у яких маються цілі департаменти, софт колекшн, хард колекшн і т. д.».

Банкам невигідно таке обмеження. Заборона на продаж банками проблемних кредитних портфелів фізосіб змусить банки займатися непрофільною для них діяльністю – поверненням кредитів. Це їм невигідно. По-перше, з точки зору ефективності колекторські структури часто показують кращий результат, так як повернення боргів – це їх основна спеціалізація. По-друге, робота з проблемною заборгованістю населення – процес дуже трудомісткий і вимагає від банків значного збільшення штату співробітників профільних підрозділів.

Автор: Олена Губар

Детальніше: http://chp.com.ua/all-news/item/48026...

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали