Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Проблемні аспекти земельних спорів

Редакція

13.05.2016 257 0 0

В сучасній Україні належний розгляд і вирішення земельних спорів є однією з найважливіших гарантій забезпечення земельних прав, обов'язків та інтересів власників землі, землекористувачів, а також інших суб'єктів земельних правовідносин.

Причини виникнення земельних спорів можуть бути різними: неналежне врегулювання земельних відносин чинним законодавством; внутрішня неузгодженість його норм; протиріччя між нормами земельного права та іншими галузями права; недостатня юридична кваліфікація осіб, які застосовують земельно-правові норми; розбіжності в правозастосуванні і недостатня правова обізнаність учасників земельно-правових спорів і найголовніше - нові види правовідносин у земельній сфері, а також часті зміни земельного законодавства, різнобічність його тлумачення і т.п.

Судовий захист земельних прав громадян на сьогодні вважається найбільш ефективною і універсальною. Однак, в контексті судової реформи, яка зараз проходить в Україні, виникає досить багато проблемних питань, в т.ч. пов'язаних з вирішенням земельних суперечок.

Численні законодавчі зміни

Як було відзначено в ході круглого столу, про складність тлумачення «земельних» правових норм свідчить ряд рішень Конституційного Суду України. Крім вищезгаданого рішення №10-рп/2010, це рішення №25-рп/2008 від 11 листопада 2008 року (справа за конституційним поданням Президента України щодо конституційності постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження Порядку проведення у 2008 році земельних аукціонів» (справа про земельні аукціонах); №5-рп/2005 від 22 вересня 2005 року (справа за конституційним поданням 51 народного депутата щодо конституційності положень ст. 92, п. 6 р. Х «Перехідні положення» Земельного кодексу (справа про постійне користування земельними ділянками).

Крім цього, однією з проблем в земельних правовідносинах є занадто стрімкі і численні зміни в земельному законодавстві. Наприклад, в чинний Земельний кодекс, який був прийнятий в 2001 році, зміни і доповнення вносилися близько 100 разів. Найбільше їх було в 2010 році - 17 разів, в 2011 році - десять, 2012 році - 11, 2013 році - дев'ять, 2014 році - три, 2015 - десять, в 2016 році - на даний час - два рази. При цьому деякі з цих змін в подальшому визнавалися КСУ невідповідними Конституції. З огляду на приписи п. 14 ч. 92 Конституції, в ідеалі рішення таких питань повинно здійснюватися Верховною Радою шляхом прийняття максимально зрозумілих за змістом законів, які не допускають нескінченність варіацій їх тлумачення.

Найбільше змін вносилося в статті Земельного кодексу, приписами яких врегульовані такі важливі питання, як порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, продажу таких земельних ділянок, проведення земельних торгів, вилучення і викупу земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності .

Докладнішу інформацію можна знайти за посиланням: http://sud.ua/

Коментарі до матеріалу

Кращі матеріали