Наслідки нової облікової ставки
29.01.2018 330 0 0
Підвищення облікової ставки НБУ до 16% з 14,5% істотно не відіб’ється на депозитних ставках, зростання роздрібного споживчого кредитування збережеться, вважають банкіри.
Безумовно, зростання ставки позначиться на ставках за депозитами і кредитами, але ефект буде прямо пропорційним. Надлишкова гривнева ліквідність банків дозволяє їм стримувати зростання ставок за новими депозитами. Український індекс ставок за депозитами фізосіб зараз варіюється від 13,5% до 14,3% – залежно від терміну депозиту. Навіть якщо ставки за депозитами незначно зростуть, банки все одно будуть мати можливість заробляти на різниці ставок за депозитами і депозитними сертифікатами НБУ, які прив’язані до облікової ставки. Підвищення облікової ставки не знизить інтерес банків до роздрібного споживчого кредитування, оскільки ставки за такими кредитами істотно вищі.
Рішення Нацбанку про підвищення ставки на 1,5 п.п. річних відображає не тільки існуючі і майбутні інфляційні ризики, зокрема, подальше підвищення соціальних виплат і зростання зарплат у приватному секторі в результаті конкуренції за висококваліфіковану робочу силу, але і ризики припинення співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ), що може негативно позначитися на курсі гривні та інфляції на тлі зростання витрат на обслуговування зовнішнього боргу.
Нацбанк зіграв на випередження, тим більше, що наступний перегляд облікової ставки відбудеться навесні, коли вже буде ясність з подальшою долею траншу МВФ.
Зменшення облікової ставки може статися тільки в разі приборкання темпів інфляції.
У 2017 році споживча інфляція зросла до 13,7%, що перевищило мету НБУ 8% +/- 2 п. п. В кінці 2017 року посилилися коливання курсу гривні, фіскальна політика стала більш м’якою, відбулося різке підвищення пенсійних виплат і нерівномірне витрачання бюджетних коштів. Крім цього, зростання соціальних виплат більш високими темпами, ніж зростання продуктивності праці в економіці, також посилювало інфляційний тиск. У цьому випадку Нацбанк був змушений формувати більш жорсткі монетарні умови.
Докладніше: http://businessua.com/finance/41815ba...
Коментарі до матеріалу