Неправильність визначення митної вартості товарів фіскальний орган повинен довести аргументовано
01.04.2016 337 0 0
Питання ведення зовнішньоекономічної діяльності, розвитку зовнішньої торгівлі, визначення митної вартості товару, а також способи взаєморозрахунків і судову практику обговорювали корпоративні юристи під час черговий (шостий) зустрічі клубу, яка відбулася на минулому тижні р. в Києві.
Повернути своє
Про практику стягнення сум надмірно сплачених податків і митних платежів розповів старший партнер АО Letrado, адвокат Микола Хахула. Зокрема, він зупинився на випадках і на умовах, при яких у платників податків виникає право на повернення коштів.
Так, на думку експерта, повернути зайво сплачене можливо, коли митниця незаконно завищила митну вартість ввезеного товару, в результаті чого імпортеру довелося заплатити більше ПДВ ввізне мито (порівняно з платежами, розрахованими згідно з
митної вартості за ціною, вказаною в договорі). Також достатніми підставами для судового чи позасудового оскарження є ситуації, коли:
• за підсумками попереднього року підприємство показало значну прибуток;
• підприємство було змушене сплатити авансові внески з податку на прибуток, нарахований на виплачені дивіденди. При цьому з заліком переплати в рахунок майбутніх платежів виникли проблеми;
• розмір податкового кредиту перевищив розмір зобов'язань;
• підприємство «добровільно» сплатило податки в рахунок майбутніх платежів;
• під час подання звітності та сплати податків були допущені помилки.
В таких випадках має бути підготовлено заяву про повернення суми помилково та / або надміру сплачених податкових та (або) митних платежів, до якої додаються документи, що підтверджують наявність підстав для цього і суму надміру або помилково перерахованих коштів, митні декларації (у разі повернення митних платежів), а також документ, що свідчить про відсутність податкового боргу.
Прийом та оплата
Партнер і керівник практики міжнародного арбітражу МЮГ AstapovLawyers Євген Блінов зосередився на методах перевірки товару продавцем і транспортування та особливості
приймання вантажів. Він зазначив, що прийом поставки є невід'ємним зобов'язанням покупця у вигляді прийняття товару за якістю, кількості та комплектності, на складі продавця (EXW) або після прибуття перевізника до місця розвантаження.
Розповідаючи про нюанси документування приймання товару, Є.Блінов зазначив, що законодавством, крім загальних положень Цивільного і Господарського кодексів, передбачені спеціальні правила приймання товару по якості, кількості і комплектності. Вони викладені в Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю (постанова Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 15.06.65 №П-6) та Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за якістю (постанова Держарбітражу при Раді Міністрів СРСР від 25.04.66 №П-7).
Що стосується порядку та строків документування прихованих дефектів та пред'явлення рекламацій постачальника, то в цьому питанні слід враховувати, що акт про приховані недоліки товару повинен бути складений протягом 5 днів після їх виявлення, однак не пізніше 4-х місяців з дня надходження товару на склад покупця. Якщо приховані недоліки продукції можуть бути виявлені лише в процесі її подальшої обробки двома чи декількома підприємствами, акт повинен бути
складений не пізніше 4-х місяців з дня отримання продукції підприємством, яке виявило недоліки, або в межах встановленого гарантійного терміну.
Інструкціями П-6 і П-7 передбачено, що у разі невідповідності товару за якістю, кількістю і (або) комплектності, покупець пред'являє претензію разом зі складеним актом приймання товару та/або актом про приховані дефекти у встановлений термін. Строк розгляду претензії визначений ст. 7 Господарського процесуального кодексу — один місяць з моменту її отримання. Таким чином, пред'явлення претензії про невідповідність товару є частиною механізму використання засобів правового захисту покупця, зокрема шляхом звернення до суду.
Попутно експерт озвучив «рейтинг» форм оплати за їх надійністю для продавця. Найбільш надійною він вважає передоплату. Потім йдуть акредитив і інкасо, а найменш привабливим, на його думку, є відстрочений платіж.
Обов'язок доказування
Митне законодавство — одне з найбільш нестабільних і суперечливих в нормативно-правовій системі України. Тільки за часів незалежності діяло 3 митні кодекси. На це звернув увагу начальник управління юридичного забезпечення Socar Energy Ukraine Михайло Третьяков, який зупинився на питаннях визначення митної вартості, її коригування та процедуру оскарження в суді.
Він нагадав, що зараз існує 6 методів визначення митної вартості імпорту (ст. 57 Митного кодексу). Основний — за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції), та другорядні:
• за ціною договору щодо ідентичних товарів;
• за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;
• на основі віднімання вартості;
• на основі додавання вартості;
• резервний.
Причому останній метод є основним механізмом «ручного» регулювання оподаткування при імпорті.
Допомога за кордоном
В даний час рада об'єднує понад 80 українських галузевих асоціацій та провідних експортоорієнтованих компаній. А. Данилейко запевнив, що рада є реальним, оперативним та ефективним механізмом сприяння національним експортерам на зовнішніх ринках, а її веб-сайт — єдиним агрегатором економічної і ділової інформації усіх українських дипломатичних установ, що забезпечує зручний доступ до відомостей щодо ведення бізнесу за кордоном, налагодження відносин з іноземними партнерами. Англомовна версія сайту розрахована безпосередньо на іноземну бізнес-аудиторію.
Також представник держави розповів присутнім про діяльність центру підтримки експортерів представництва України при ЄС та зазначив, що українські підприємства можуть вивчати комерційні і технологічні пропозиції на он-лайн біржі проекту. А в разі зацікавленості звертатися за більш докладну інформацію представництва.
ОЛЕКСАНДР ЛИПСЬКИЙ, керівник агенції Lipsky Marketing Group
Джерело: http://zib.com.ua/ua/122712-nepraviln...
Коментарі до матеріалу